Vredy predkolenia

Vredy predkoleniaVredy predkolenia sú dôležitou témou. Ide o relatívne časté a nepríjemné ochorenie, ktoré prináša chorému nemalé problémy. Čo všetko ich môže spôsobiť, ako sa prejavujú ako ich diagnostikovať a môžeme vredy predkolenia nejako účinne liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Vredy predkolenia a ich príčiny


Vredy predkolenia vznikajú na podklade tepnových a žilových porúch, či ich kombinácií.

1. Tepnové príčiny

Vredy na dolných končatinách môžu vzniknúť ako jeden z príznakov pokročilých štádií tzv. ischemickej choroby dolných končatín. Pri tomto ochorení spôsobenom aterosklerózou dochádza k zužovaniu tepien dolných končatín a tým sa zhorší zásobenie tkanív kyslíkom.

Okrem bolesti pri chôdzi sa pokročilá forma choroby prejaví vznikom vredov v dôsledku nedostatočného zásobenia tkanív kyslíkom a živinami.

2. Žilová príčiny

Z tohto pohľadu sú vredy predkolenia jednou z chorôb žíl dolných končatín.

Najčastejšou príčinou vzniku vredov na dolných končatinách spočíva v narušenej funkcii žil odvádzať z dolných končatín krv – tzv. žilová nedostatočnosť. Krv sa v nich začína hromadiť a v žilách dolných končatín rastie tlak. To následne vedie k narušeniu tkanív dolných končatín. Postihnutá končatina začne opúchať a v podkoží sa začne ukladať tmavý pigment. V pokročilých štádiách potom začnú vznikať vredy.

K žilovej nedostatočnosti sa potom môžu pripájať ďalšie rizikové faktory – poranenia kože dolných končatín, opakované kožné infekcie (ako je erysipel), cukrovka, opakované trombózy žíl, zápaly žíl a sedavé zamestnanie s nedostatkom pohybu. Všetky tieto faktory sa môžu kombinovať a riziko vzniku vredov potom rastie.

Bio a Raw potraviny

Prejavy

Vredy predkolenia sú rôzne hlboké kožné defekty, ktoré môžu hnisať a nepríjemne páchnuť. Proces vzniku klasického žilového vredu býva skôr dlhodobý. Na koži sa môžu vyskytovať len kŕčové žily, postupne pri zhoršenom odtoku krvi z nôh sa začne objavovať tmavá pigmentácia a opuchy okolo členkov. Kvalita kože sa zhoršuje, koža sa stenčuje a mizne ochlpenie. Pri akomkoľvek drobnom poranení môžu v takto narušenom kožnom teréne vzniknúť plytké defekty, ktoré sa postupne začnú prehlbovať a zväčšovať.

Vredy často mokvajú, pri bakteriálnej infekcii (ktorá je veľmi pravdepodobná) začnú hnisať. Niekedy môžu byť vredy nepríjemne bolestivé.

Diagnostika

Vredy predkolenia sú viditeľné voľným okom. Súčasťou vyšetrenia môže byť ultrazvuk cievneho systému dolných končatín, ktorý môže ukázať priechodnosť a funkciu žilového systému dolných končatín.

Prevencia

Hlavnou prevenciou je brániť sa žilovej nedostatočnosti. Odstrániť ju síce nedokážeme, pretože je do značnej miery vrodená, ale vieme pomôcť žilovému systému odvádzať krv z dolných končatín. Pomáha tomu chôdza a cvičenie, pretože činnosť svalov napomáha pumpovať krv smerom k srdcu.

Je vhodné vyvarovať sa dlhodobému státiu a bežnému sedeniu, lepšie je sedieť s nohami hore, pretože aj to uľahčuje odtok žilovej krvi. Dobrý efekt na žilový systém dolných končatín má aj nosenie elastických pančúch alebo prikladanie kompresívnych bandáží na dolné končatiny.

Liečba

Liečba vredov predkolenia žilového pôvodu spadá obvykle do kompetencie angiológov a kožných lekárov, je dlhá a nie vždy úplne úspešná. Vzhľadom na komplexnosť problematiky vzniku žilových vredov predkolenia je nutný celkový prístup. Cvičenie, masáže a častejšie udržiavanie nôh vo zvýšenej polohe.

Prípadnú infekciu kože (typicky erysipel) liečime pomocou antibiotík. Ak je chorý diabetik, je nutné sledovať hladiny krvného cukru a udržiavať ich čo najviac v norme.

Samotný ošetrovací postup u vredu predkolenia:

1. Vred osprchujeme vlažnou vodou zhora nadol.

2. Okolie vredu osušíme mäkkým uterákom.

3. Na vred sa priloží gáza namočená v obkladovom roztoku a nechá sa pôsobiť asi 20 minút.

4. V prípade liečby vredu “klasickou” metódou sa okolie rany ošetrí zinkovou pastou alebo zinkovým olejom, prípadne podľa potreby iným prostriedkom, aby koža v okolí bola chránená pred nežiaducim účinkom sekrétu z rany a mastí, ktoré sa na spodinu vredu aplikujú.

5. Ošetrí sa vred – masť sa nanesie priamo na spodinu vredu alebo sa vred prekryje najskôr jednovrstvovou gázou, na ktorú sa nanesie masť určená na jeho ošetrenie.

6. Priloží sa viacvrstvové štvorcové krytie z hydrofilnej gázy a urobí sa fixácia hydrofilným obväzom.

7. Pri vrede predkolenia žilového pôvodu sa navinie na postihnutý predkolenie kompresívny obväz.

Lieky na vredy predkolenia

Existujú aj lieky, ktoré možno podávať na prevenciu a liečbu vredov predkolenia. Sú to tzv. venofarmatiká čiže lieky stabilizujúce cievne steny a napomáhajú odtoku krvi aj lymfy z dolných končatín – medzi hojne používané patrí napr. Glyvenol, Detralex, Anavenol a Cyclo 3 Fort.

V nedávnej dobe sa v médiách opakovane rokovalo o použití lariev hmyzu ako liečby chronických vredov predkolenia. Nie je to zase tak veľký objav, už pred mnohými rokmi sa zistilo, že ak pacientovi do vredu nakládli muchy vajíčka, vyliahnuté larvy dokázali vred pomerne solídne vyčistiť. Je to dané tým, že larvy požierajú odumretého tkaniva, pričom nepoškodzujú tkaniva zdravé. To vedie k ľahšiemu a prirodzenému hojeniu. Či sa tento postup bude plánovito využívať v bežnej lekárskej praxi, to sa ešte len uvidí.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bercove-vredy

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.