Trombóza žil dolných končatín

Trombóza žil dolných končatínTrombóza žil dolných končatín (flebotrombóza) je veľmi častý problém mnohých žien. Je to ochorenie nepríjemné ako svojimi prejavmi, tak aj svojimi komplikáciami z ktorých životu nebezpečná je najmä obávaná pľúcna embólia. Aké sú hlavné príčiny tohto ochorenia? Aká je prevencia a liečba? Všetko dôležité sa dozviete z tohto článku.

Príčiny trombózy žil dolných končatín


Trombóza žil dolných končatín a jej príčiny sú zhodné s príčinami vzniku krvných zrazenín (trombov) v cievach.

Pre bližšie pochopenie konkrétneho procesu na dolných končatinách je nutné si najprv povedať niečo o žilovom systéme dolných končatín: Krv z dolných končatín odteká prostredníctvom dvoch žilových systémov. Zásadný je hlboký systém a okrem toho je tu ešte systém žíl povrchový.

Oba systémy sú prepojené tzv. Perforátory. Tieto perforátory sú žily schopné viesť krv jednosmerne z hlbokého systému do povrchového.

Žily na dolnej končatine sú vybavené špeciálnymi chlopňami. Za normálnych okolností pohyb svalov dolných končatín vytláča krv smerom k trupu a jednosmerné chlopne bránia jej vráteniu späť a navyše aj zabraňujú toku krvi z povrchového systému do žilového.

Pri nahormadení dostatočného množstva rizikových faktorov začnú v hlbokom systéme vznikať krvné zrazeniny a trombóza žíl dolných končatín je na svete.

Trombóza žil dolných končatín a faktory vzniku krvných zrazenín v hlbokých tepnách sú dlhodobá nehybnosť dolných končatín, obezita, tehotenstvo, stavy po veľkých chirurgických výkonoch, antikoncepcia, Leidenská mutácia, hyperhomocysteinémia a ďalšie podobné poruchy zrážanlivosti, poruchy chlopenného aparátu dolných končatín pri chronickej žilovej nedostatočnosti a mnohé ďalšie.

Prejavy

Postihnutá končatina je opuchnutá, bolestivá, fialovej farby. Postihnutý človek zvyčajne cíti bolesť končatiny v lýtku, bolesť sa zhoršuje pohmatom a pri chôdzi.

Ak sú na danej končatine prítomné väčšie kŕčové žily, potom sa môžu rozšíriť a bývajú naplnené krvou.

Niekedy môže byť prvým príznakom až komplikácia trombózy žíl dolnej končatiny známa ako pľúcna embólia.

Diagnostika

Ako vždy je nutné zhodnotenie klinických príznakov.

Ak lekár pojme podozrenie na trombózu dolných končatín, indikuje ultrazvukové vyšetrenie nôh, ktoré umožnia vidieť celý žilový systém a nájsť prípadné zrazeniny.

Trombóza žil dolných končatín sa môže tiež liečiť pomocou odberu krvi so stanovením tzv. D-dimérov, ktoré pri trombóze bývajú pravidelne zvýšené. Kombinácia negatívneho ultrazvuku a negatívnych D-dimérov diagnózu trombózu v podstate vylučujú.

Prevencia pred trombózou žil dolných končatín

Je nutné sa chrániť pred rizikovými faktormi, ak to možno.

To znamená vyhýbať sa dlhému státiu, pravidelne cvičiť s dolnými končatinami a posilňovať tak svalovú pumpu umožňujúcu tok krvi, pri predpisovaní antikoncepcie by pacientka mala lekárovi oznámiť akýkoľvek výskyt trombózy v rodine, po väčších operáciách sa sťahujú nohy pacientov bandážami a vykonáva sa rehabilitácia.

Prevenciu možno v niektorých situáciách vykonávať aj dlhodobým podávaním určitých liekov proti zrážaniu krvi.

Liečba

Trombóza žil dolných končatín sa lieči pokojom na lôžku a podávaním protizrážanlivých liekov ako sú tradičné nízkomolekulárne heparíny a Warfarín.

nových liekov na riedenie krvi môžeme v liečbe trombózy použiť preparáty Pradaxa, Xarelto a Eliquis, ktoré sa označujú ako nová antikoagulanciá (NOAC).

Doplnkovými lieky sú klasické lieky na choroby žil ako sú Glyvenol, Detralex, Anavenol, Cyclo 3 fort, apod.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/tromboza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button