Warfarin

Warfarin

Tablety Warfarin sú perorálne antikoagulanciá a používajú sa na prevenciu pred trombózou (krvné zrazeniny) alebo na liečbu trombózy a tromboembolických komplikácií. Tento liek zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Jeho účinnou zložkou je rovnomenná zlúčenina warfarín.

Princíp lieku Warfarin


Warfarin je jedným z liekov proti zrážaniu krvi. Blokuje koagulačné kaskádu a ľudsky povedané teda zabraňuje krvi, aby sa zrážala.

Warfarin totiž zjednodušene povedané znižuje množstvo aktívneho vitamínu K, ktorý je potrebný pre tvorbu radu zrážacích faktorov.

Látky na podobnom princípe sa používajú aj ako jed na potkany – krysa po ich zjedení zomrela na vnútorné krvácanie.

Využitie

Warfarín sa podáva vtedy, keď si želáme znížiť krvnú zrážanlivosť. Warfarin podávame u niektorých porúch rytmu ako je fibrilácia predsiení a flutter predsiení.

V srdci by u týchto porúch rytmu mohla vzniknúť krvná zrazenina a odtiaľ vletieť tepnami do mozgu za vzniku ischemickej mozgovej mŕtvice. Preparát tvorbe zrazeniny zabráni.

Ďalšími indikáciami pre nasadenie preparatu sú stavy po implantácii mechanickej umelej srdcovej chlopne.

Na mechanickej srdcovej chlopni by sa mohli tvoriť krvné zrazeniny. Warfarin sa podáva aj u hlbokej žilovej trombózy dolných končatín a ako prevencia i liečba pľúcnej embólie.

Podávanie

Výhodou lieku je, že sa podáva v tabletovej forme, zatiaľ čo podobne účinkujúci heparín a nízkomolekulárny heparín sa musí aplikovať v injekčnej forme.

Podávaním závisí od odporúčania predpisujúceho lekára, bez jeho vedomia sa liek nesmiete používať.

Je veľmi dôležité pravidelne sledovať antikoagulačný účinok lieku (hodnotu INR), čo znamená laboratórne vyšetrenie vzorky krvi.

Dávkovanie je presne určené pre pacienta a môže sa zo dňa na deň odlišovať. Dávkovanie je rozpísané na karte sledovania liečby.

Z karty sa dozvie pacient účel liečby, želaný terapeutický účinok a dátum nasledujúcej laboratórnej kontroly. Je bezpodmienečne nutné, aby pacient dodržiaval dávkovanie odporúčané lekárom a aby pravidelne chodil na laboratórne kontroly.

Nástup a vymiznutie účinkov warfarinu sú pomalé. Keď sa Warfarin začne pravidelne podávať, začne účinkovať až za 3-5 dní od prvej dávky.

Počas tejto doby je nutné podávať injekčne nízkomolekulárne heparíny.

Akonáhle začne účinkovať, nízkomolekulárny heparín vysadíme. Pred akýmikoľvek operačnými výkonmi sa musí preparát naopak s dostatočným predstihom vysadiť. Inak by samozrejme hrozilo, že človek pri operácii vykrváca.

Pacient by si mal pamätať hlavne to, že musí pred akýmkoľvek plánovaným zákrokom o užívaní warfarinu lekárovi povedať.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Počas liečby preparátom sa u pacientov môže vyskytnúť krvácanie(krvácanie z nosa alebo z ďasien, alebo tvorenie modrín).

Menej často sa vyskytuje hematúria (krv v moči), meléna (čierna alebo krvavá stolica), silnejšia alebo predĺžená menštruácia, alebo iné prejavy krvácania.

Pri výskyte neobvyklého krvácania treba ihneď kontaktovať ošetrujúceho lekára.

Veľmi zriedkavo boli popísané vedľajšie účinky ako reakcie precitlivenosti, ktoré sa prejavia ako kožná vyrážka, prechodné zvýšenie hladiny pečeňových enzýmov, bolesti žlčníka, rozvoj vaskulitídy (zápalové ochorenie ciev), prechodné vypadávanie vlasov, priapizmus (pretrvávajúce, chorobné a bolestivé stoporenie penisu).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button