Vyliec.sk > Choroby > Hyperhomocysteinémia

Hyperhomocysteinémia

HyperhomocysteinémiaHyperhomocysteinémia je trochu krkolomne znejúci názov. Ide o stav, pri ktorom je v organizme zvýšená koncentrácia látky známe ako homocysteín. Zvýšená hladina homocysteínu potom so sebou prináša rôzne zdravotné riziká a komplikácie. Homocysteín je aminokyselina, ktorá v organizme vzniká z aminokyseliny zvanej metionín a premieňa sa na inú aminokyselinu cysteín. Okrem toho môže byť homocysteín premenený späť na metionín. Premena homocysteínu na metionín či cysteín vyžaduje prítomnosť vitamínov B6, B9, B12 a príslušných enzýmov.

Hyperhomocysteinémia a jej príčiny


Z vyššie uvedeného pomerne logicky vyplýva, že sa bude jednať buď o nedostatok vitamínu B6, vitamínu B9 alebo vitamínu B12, alebo o poruchu enzýmov zodpovedných za metabolizmus homocysteínu. Z najznámejších vymenujme napríklad vrodenú geneticky danú poruchu enzýmu MTHFR (trochu šialený názov MetylTetraHydroFolátReduktáza). Zo vzácnych vrodených chorôb rastie koncentrácia homocysteínu aj u tzv. Homocystinúrie, kedy je narušený metabolizmus aminokyseliny metionínu. Okrem toho bol pozorovaný nárast koncentrácie homocysteínu v krvi u fajčiarov a chronických alkoholikov.

Prejavy

Zvýšená hladina homocysteínu sa sama o sebe nijako neprejavuje, predpokladá sa však jej vplyv na vznik mnohých chorôb. Hyperhomocysteinémia sa považuje za rizikový faktor kardiovaskulárnych chorôb vrátane aterosklerózy a následnej ischemickej choroby srdca a za trombofilný stav. Trombofilné stavy sú spojené so zvýšenou tvorbou krvných zrazenín, so vznikom hlbokej žilovej trombózy, pľúcnej embólie, častejšími potratmi a prípadmi preeklampsie.

Diagnostika

Diagnózu stanovíme krvnými odbermi, z ktorých zistíme hladinu homocysteínu. Za zvýšenú hodnotu sa považuje koncentrácia homocysteínu nad 15 mikromólov na liter krvi. Vyšetrenie koncentrácie homocysteínu sa však rutinne nevykonáva.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

Jedinou možnosťou, ako hladinu homocysteínu znížiť, je príjem dostatočného množstva vyššie zmienených vitamínov v potrave. Nutné dodať, že agresívne zníženie neveľmi zvýšenej hladiny homocysteínu bolo sprevádzané skôr zvýšením kardiovaskulárneho rizika než naopak, a preto sa musí postupovať veľmi opatrne.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hyperhomocysteinemie

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.