Nedostatok vitamínu B12

Nedostatok vitamínu B12Chudokrvnosť spôsobená nedostatkom vitamínu B12 a nedostatkom kyseliny listovej nie je tak častá ako anémia z nedostatku železa, ale tiež sa vyskytuje a malo by sa o nej vedieť. Vitamín B12 čiže kobalamín je zlúčenina, ktorá je nutná k tvorbe nových buniek. V tejto funkcii mu pomáha kyselina listová. Pre erytrocyty, ktoré sa neustále tvoria v kostnej dreni, sú preto obe tieto zlúčeniny veľmi dôležité. Nedostatok kyseliny listovej má podobný efekt ako nedostatok vitamínu B12, ale príznaky nebývajú až tak závažné. 

Nedostatok vitamínu B12 a jeho príčiny


Nedostatok vitamínu B12 môže byť spôsobený jeho nedostatočným príjmom v potrave. Typické je to pre ťažkých alkoholikov, ktorí o normálnu stravu nezavadia a pijú de facto len tvrdý alkohol. V ňom je síce energia, ale živiny žiadne. To v takom pive už sa aj vitamín B12 nájde. Veľké množstvo vitamínu B12 sa nachádza v živočíšnej strave, hlavne vo vajciach, v pečeni a v iných vnútornostiach. A hneď tu máme ďalšiu rizikovú skupinu – vegetariánov. Najmä striktných vegánov, ktorí neprijmú žiadny živočíšny produkt, tak tí sú nedostatkom vitamínu B12 ohrození veľmi reálne.

Druhou možnosťou je porucha vstrebávania kobalamínu tráviacim traktom. K tomu môže dôjsť pri rôznych poruchách vstrebávania živín v črevách. Okrem toho môže byť príčinou tzv. chronická atrofická gastritída v žalúdku spôsobená autoimunitným zápalom žalúdočnej sliznice – môžeme ju teda smelo zaradiť medzi autoimunitné choroby. V našom tele z neznámeho dôvodu vzniknú protilátky, ktoré zaútočia na sliznicu žalúdka.

Chronická atrofická gastritída znamená dlhodobý zápal žalúdka, ktorý má za následok poruchu vstrebávania vitamínu B12 v čreve. Ako je to možné? Sliznica žalúdka totiž produkuje špeciálnu zlúčeninu zvanú vnútorný faktor, ktorá je nutná pre správne vstrebávanie kobalamínu. Chronickým zápalom narušená sliznica žalúdka toho už nie je schopná. Anémiu z nedostatku vit. B12, ktorá vznikne na podklade tejto chronickej gastritídy, sa hovorí zhubná anémia. Rozpisuje sa o tom z toho dôvodu, že chronická gastritída môže byť rizikovým faktorom pre vznik nebezpečnej rakoviny žalúdka.

Dodajme len, že po chirurgických výkonoch spojených s odstránením žalúdka alebo značného úseku tenkého čreva môže dôjsť k poruche vstrebávania vitamínu B12 tiež.

Prejavy

Chudokrvnosť sa prejavuje niekoľkými základnými príznakmi zhrnutými pod pojmom anemický syndróm. Väčšina z nich súvisí so zníženou kapacitou krvi pre dýchacie plyny. Klasickými príznakmi sú slabosť a únava. Svaly nášho tela nemajú dosť kyslíka, a preto sa rýchlejšie unavia. Aj mozog môže trpieť nedostatkom kyslíka, človek omdlieva alebo sa mu často motá hlava. Menej červených krviniek a hemoglobínu v cievach sa prejaví bledosťou kože a hlavne slizníc. Zjavné je to hlavne na spojovkách. U normálneho človeka sú ružové, u anemického pacienta budú bledé.

Chudokrvný človek sa pri námahe začne zadýchavať a je dýchavičný. Mohlo by sa až zdať, že má nejakú pľúcnu chorobu. Jeho pľúca sú však v poriadku, len sa snažia viac pracovať, aby okysličili krv. Bez dostatočného množstva hemoglobínu v krvi to samozrejme nemá veľký efekt.

Bio a Raw potraviny

U nedostatku vitamínu B12 a (alebo) kyseliny listovej sa však pridružujú ďalšie príznaky. Objavuje sa zhoršenie psychickej výkonnosti, brnenie končatín, hnačky, afty a zvlášť nápadný je neinfekčný zápal jazyka. Pri ňom jazyk sčervená, vyhladí sa a bolestivo páli. Je to spôsobené tým, že nedostatkom vitamínu B12 je narušená obnova slizníc v tráviacom trakte a navyše dochádza k poškodeniu nervových vlákien.

Diagnostika

Pri vyšetrení krvi nájdeme znížený počet červených krviniek a zníženú koncentráciu hemoglobínu. Tým urobíme diagnózu anémie. U tohto typu chudokrvnosti sa v krvi budú nachádzať abnormálne veľké červené krvinky, to je dané ich chybným vznikom a vývojom pri nedostatku vitamínu B12. Nakoniec v krvi nájdeme znížený obsah vitamínu B12 a máme jasno. Teda nie tak celkom. Potom ešte musíme zistiť, či nie je v žalúdku chronická gastritída. To najlepšie urobíme gastroskopicky (hadica s optikou sa cez dutinu ústnu a pažerák zasunie do žalúdka), ktorá nám umožní vziať vzorku sliznice na histologické vyšetrenie.

Pri pozitívnom výsledku sú vhodné pravidelné gastroskopické kontroly, aby sme predišli vzniku rakoviny žalúdka v teréne sliznice poškodenej chronickým zápalom.

Prevencia

Prevenciou tohto typu anémie je príjem dostatku potravín s vitamínom B12. Chronickej gastritíde síce zabrániť nevieme, o to starostlivejšie pri jej zistení musíme pacientov žalúdok pravidelne kontrolovať.

Nedostatok vitamínu B12 a jeho liečba

Liečba je jednoduchá – veľké dávky vitamínu B12 sa po nejakú dobu podávajú injekčne a pacientovi sa berie pravidelne krv ako kontrola efektu liečby. Pri náleze chronickej gastritídy je nutná opakovaná kontrola stavu žalúdočnej sliznice.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-vitaminu-b12-chudokrevnost

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.