Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Brnenie nôh a rúk

brnenie nôh a rúkBrnenie nôh a rúk je pomerne častý príznak mnohých chorobných stavov. Zvyčajne ide len o dôsledok utlačenia nervov (v spánku, pri sedení), ktoré rýchlo prejde, ale niekedy môžu byť príčinou aj vážnejšie choroby. Dlhodobé či vracajúce sa pocity brnenia sú potom pre chorého veľmi nepríjemné. Čo všetko môže spôsobiť brnenie nôh a rúk a ako tento stav diagnostikovať?

Príčiny brnenia nôh a rúk:


1. Útlak nervov

Ako som už písal vyššie, toto je asi najčastejšia príčina pocitu brnenia končatín. Obvyklé je to na dolnej končatine pri sedení, kedy sa stlačí sediaci nerv, alebo pri útlaku nervov na hornej končatine pri spánku.

Nervy sa najčastejšie utláčajú v určitých anatomicky daných priestoroch, kde sú nervy tesne pod kožu v blízkom kontakte s kosťou.

Našťastie sa toto podráždenie pomerne rýchlo upraví – ak ste sa prebudili s brniacou pokrčenou rukou, tak to po pár minútach prešlo.

Sú však aj vážnejšie stavy, ktoré vyžadujú chirurgický zákrok. Hovorím najmä o syndróme karpálneho tunela, kedy dochádza k stlačeniu nervu v zápästnom kanáli.

Obvykle k tomu dochádza pri ťažkej manuálnej práci, kedy sa kanál zužuje rozrastaním dráždeného väziva (zjednodušene povedané).

Definitívna liečba spočíva v malej operácii v miestnom znecitlivení, pri ktorej sa nerv v zápästnom kanáli uvoľní.

Brnenie nôh a rúk, a útlak nervov môžu byť spojené aj s chorobami chrbtice, kedy dochádza k útlaku nervových koreňov vystupujúcich z miechy (napr. u hernie disku). Tieto ťažkosti sa liečia rehabilitáciou alebo ortopedickými metódami.

2. Cukrovka (najmä cukrovka 1. typu a 2. typu)

Dlhú dobu trvajúca cukrovka – a mnohokrát aj usilovne liečená – sa podpisuje na nervoch nášho tela. Nervy sú vyživované malými cievkami, ktoré sa u cukrovky poškodzujú a uzatvárajú. To následne vedie aj k poškodzovaniu nervov.

Tieto ťažkosti sa typicky prejavujú brnením koncov končatín, ich bolesťami a poruchami citlivosti.

Stav sa odborne označuje ako diabetická neuropatia, ktorá patrí medzi najčastejšie polyneuropatie (stavy s poškodením nervov).

3. Alkoholizmus

Dlhodobé nadužívanie alkoholu vedie okrem iného k poškodzovaniu nervov a polyneuropatii. Objavujú sa potom poruchy citlivosti, brnenie nôh a rúk a vzhľadom k poškodeniu mozgu aj zmeny osobnosti.

Ak chronickému alkoholikovi brnia končatiny, máme diagnózu celkom jasnú.

V tomto prípade je liečba teoreticky jednoduchá – prestať piť alkohol a ako podporný prostriedok podávať vitamíny, najlepšie tie zo skupiny vitamínov B.

4. Nádorové ochorenia

Brnenie končatín sa niekedy môže objaviť aj u nádorových ochorení. Jedná sa potom o tzv. paraneoplastický príznak.

Slovo pochádza z predpony para- (= pri) a slova neoplázia (= odborný termín pre nádor) – „paraneoplastický“ teda znamená „pri nádoroch“. K ďalším paraneoplastickým príznakom patrí napríklad nočné potenie a strata na váhe.

Na problémoch môže mať podiel buď samotný nádor tvoriaci najrôznejšie účinné látky a splodiny metabolizmu alebo imunitný systém, ktorý na nádorový proces reaguje komplexnými obrannými reakciami.

5. Ischemická choroba dolných končatín

Nedokrvenie dolných končatín je pomerne častým dôsledkom aterosklerózy a okrem bolestí pri chôdzi sa môže prejaviť aj tŕpnutím končatín a zhoršeným hojením rán. Viac nájdete v príslušnom článku o pomalom hojení rán.

6. Metabolické a hormonálne ochorenia

Brnenie končatín sa môže objaviť pri hromadení splodín v tele pri zlyhávaní pečene a zlyhávaní obličiek.

Z hormonálnych ochorení ho môžeme nájsť napríklad pri poruchách funkcie štítnej žľazy.

7. Roztrúsená skleróza

Brnenie nôh a rúk môže byť jedným z mnohých príznakov tejto autoimunitnej choroby postihujúcej nervové vlákna v centrálnom nervovom systéme.

8. Nedostatok vitamínov

Brnenie nôh a rúk môže spôsobiť aj obyčajný nedostatok vitamínov zo skupiny B-komplexu je pomerne často spojený s polyneuropatiou.

9. Hyperventilácia

Hyperventilácia (hlboké a rýchle dýchanie) je spojená s brnením a kŕčmi končatín.

Princíp tohto stavu je ten, že pri hyperventilácii pri hysterickom záchvate poklesne v krvi obsah oxidu uhličitého a to potom vedie k poklesu koncentrácie voľného vápnika v krvi.

Vápnik je veľmi dôležitý pre správnu svalovú činnosť a jeho nedostatok (hypokalciémia) zapríčiní brnenie nôh a rúk, v horších prípadoch vznikajú kŕče.

Diagnostika brnenia nôh a rúk

Základná diagnostika spočíva v rozhovore s pacientom (aké má choroby, aké užíva lieky, či pije alkohol, presné popísanie jeho ťažkostí a pod), ďalej majú význam bežné krvné odbery (hladina cukru v krvi, hladina CRP, obličkové parametre, pečeňové testy a i.) a röntgen chrbtice.

V prípade podozrenia na narušenie funkcie nervov (bežné u polyneuropatii) je vhodné vykonať EMG vyšetrenie (elektromyografia), ktoré okrem iného dokáže zhodnotiť vedenie vzruchov nervovými vláknami.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/brneni-rukou-nohou

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button