Hyperventilácia

HyperventiláciaHyperventilácia (nadmerné dýchanie) je stav, s ktorým sa lekári na internej ambulancii stretávajú pomerne často. Hyperventilácia vzniká častejšie u žien, nie je nebezpečná, ale ide o častý dôvod privolanie si záchranky a návštevy lekára.

Aké sú príčiny tohto stavu, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť?

Hyperventilácia a jej príčiny


Príčinou je najčastejšie stresujúca udalosť, nadmerné emócie, úzkosť a obdobné faktory. V ich dôsledku dôjde k úzkostnej reakcii, ktorej súčasťou je aj zrýchlené nadmerné dýchanie.

Hyperventilácia typicky vzniká u hysterických záchvatov a môže byť vyvolaná aj celkom vedome a účelovo.

Prejavy

Pre subjektívny pocit dýchavičnosti začína jedinec zrýchlene a usilovne dýchať. To je sprevádzané slabosťou, búšením srdca a motaním hlavy. Typicky vzniknú hyperventilačné kŕče.

Nadmerné dýchanie vedie k zmenám vo vnútornom prostredí organizmu so zvýšením pH (alkalóza).

Zjednodušene povedané dôjde k poklesu hladiny vápnika v krvi a to vyvolá brnenie niektorých častí tela, typicky okolí úst a horných a dolných končatín.

Brnenie sa pri pokračujúcej hyperventilácií postupne zmení v kŕče, ktoré môžu vyzerať značne dramaticky (typické je skrúteniu rúk a prstov), a práve tie vedú k privolaniu záchranky.

Diagnostika

K diagnóze väčšinou stačí len zistenie okolností vzniku ťažkostí a fyzikálne vyšetrenie lekárom (pri ňom býva pozitívny tzv. Chvostekov príznak).

Môže byť doplnené vyšetrenie EKG a krvného tlaku, skôr však k vylúčeniu vážnejších stavov.

Ak by sme hyperventilujúcemu jedincovi vykonali vyšetrenia koncentrácie krvných plynov (Astrup), objavili by sme pokles koncentrácie oxidu uhličitého (hypokapnia) v dôsledku jeho vydýchania z organizmu.

Liečba

Ako najlepšia prvá pomoc je dotyčného upokojiť, slovne upozorniť na nutnosť upokojiť dýchanie a môžeme k ústam priložiť papierové vrecúško alebo igelitové vrecko, do ktorého urobíme ešte menší dýchací otvor (pochopiteľne sa igelitové vrecúško nesmie nasadzovať na hlavu!).

Dýchaním cez sáčok sa vdychuje vyššia koncentrácia oxidu uhličitého, to vedie k normalizácii hladiny krvného vápnika a ústupu ťažkostí.

Inak možno podať lieky na upokojenie ako sú benzodiazepíny, napríklad tabletový Diazepam, či s opatrnosťou injekčný Apaurin (u silnejších kŕčov a značnom psychickom vypätí pacienta).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hyperventilace

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button