Úvod / Príznaky / Hypokapnia

Hypokapnia

HypokapniaHypokapnia je odborný termín, ktorý označuje pokles koncentrácie oxidu uhličitého v arteriálnej krvi pod dolnú hranicu normy. To znamená, že parciálny tlak oxidu uhličitého v arteriálnej krvi (paCO2) poklesne pod cca 4,8 kPa (kilopascaly). Ide o stav opačný k tzv. hyperkapnií.

Hypokapnia a jej príčiny


S hypokapniou sa stretávame vcelku často a väčšinou ide o dôsledok rýchlejšieho a hlbšieho dýchania. Pri usilovnejšom dýchaní je totiž oxid uhličitý vydychovaný a jeho koncentrácia v krvi klesá.

S hypokapniou pri zrýchlenom dýchaní sa môžeme stretnúť u ľudí po nadmernej fyzickej aktivite, u ľudí so zvýšenou telesnou teplotou a u rozčúlených hyperventilujúcích jedincov. Hypokapnia môže vzniknúť aj u pľúcnych chorobách prejavujúcich sa dýchavičnosťou, na ktorú dotyčný človek reaguje príliš usilovným dýchaním.

Prejavy

Tento príznak sa sám o sebe sa neprejavuje, avšak jeho vznik pri usilovnom dýchaní vedie po určitej dobe k vychýleniu acidobázickej rovnováhy v organizme do stavu s vyšším pH (odborne respiračná alkalóza), ktorý sa môže prejaviť hyperventilačnou tetániou s kŕčmi svalov.

Diagnostika

Hypokapniu môžeme diagnostikovať pomocou vyšetrenia parciálneho tlaku krvných plynov (tzv. Astrup). Na vyšetrenie potrebujeme vzorku tepnovej krvi, ktorý zvyčajne získavame z tepny na zápästí (arteria radialis).

Liečba

Hypokapnia by mala byť chápaná skôr ako dôsledok nadmernejšieho dýchania. Pri poklese frekvencie a hĺbky dýchania by mala vymiznúť.

Pri hyperventilácii je vhodné prinútiť dotyčného, aby chvíľu dýchal do papierového vrecka s malým otvorom. V sáčku narastie koncentrácia oxidu uhličitého a následne k tomu istému dôjde aj v krvi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *