Alkalóza

V organizme sa vyskytuje veľké množstvo kyslých a zásaditých látok a naše telo udržuje určité stabilné pH, ktoré vyjadruje rovnováhu medzi týmito kyselinami a zásadami (odborne ide o tzv. acidobázickú rovnováhu). Toto pH síce nemá stále rovnakú hodnotu a neustále sa mení, avšak odchýlky sú v zdravom organizme minimálne. Bežne udržiavané pH je približne medzi 7,3-7,4. Ak pH klesne do nižších hodnôt, označujeme stav ako acidózu čiže prekyslenie organizmu. Naopak alkalóza znamená zvýšenie pH (slovenský termín pre tento stav však nemáme).
Hoci o spomínanom prekyslení sa na internete píše veľa a prisudzuje sa mu takmer démonická škodlivosť, v skutočnosti je naše telo viac ohrozené skôr alkalózou.
Zvýšenie pH je totiž vzácnejšie ako acidóza a obranné mechanizmy nášho tela si s ňou nevedia tak dobre poradiť.
Dodajme, že na udržanie acidobázickej rovnováhy existujú v našom tele sústavy zlúčenín, ktorým hovoríme pufračné systémy a tie sú schopné výchylky pH korigovať. Jeden z najdôležitejších pufračný systémoch pracuje okrem iného s oxidom uhličitým.
Keď pH v organizme klesá, pufračný systém zareaguje a pH udrží, pritom sa vytvorí viac oxidu uhličitého, ale ten môže byť jednoducho vydýchaný. Z toho vyplýva, že pre udržanie správneho pH je dôležitý aj zdravý dýchací systém.
Kyslé zlúčeniny sú väčšinou z organizmu vylučované obličkami a z toho zase vyplýva, že pre udržanie správneho pH je dôležitá zdravá funkcia obličiek.
Príčiny alkalózy:
Príčiny vzniku alkalózy môžu vychádzať z metabolických zmien v organizme (metabolická alkalóza) alebo z dýchacej sústavy (respiračná alkalóza).
1. Respiračná alkalóza
Respiračné alkalóza vznikne za situácie, kedy jedinec začne rýchlo a zhlboka dýchať. Tým dochádza k poklesu množstva oxidu uhličitého v krvi a ovplyvnením tlmivého systému dôjde k zvýšeniu pH.
Príčinou môže byť prostá psychikou vyvolaná hyperventilácia (môže viesť až k hyperventilačné tetanii s kŕčami svalov), okrem toho sa však hyperventilácia môže objaviť ako príznak niektorých vážnych chorôb centrálneho nervového systému, ktorý ovplyvňuje dychové centrum postihnutého (rozsiahle mozgové mŕtvice, nádory mozgu, akútny zápal mozgu, a pod.).
Je vhodné doplniť, že ľahkú respiračnú alkalózu môže sprevádzať rad prípadov pôvodne metabolickej acidózy, na ktorú reaguje dýchací systém zvýšeným dýchaním s cieľom odstrániť z tela oxid uhličitý a tým zvýšiť nízke pH do normy.
iekedy to však tento kompenzačný mechanizmus preženie a „prešvihne“ jedinca z acidózy do ľahkej alkalózy.
2. Metabolická alkalóza
Oproti metabolickej acidóze je relatívne vzácna, pretože v našom organizme vznikajú skôr kyslé zlúčeniny.
Alkalóza môže vzniknúť za situácie, keď organizmu dlhodobo stráca podstatné množstvo žalúdočnej kyseliny chlorovodíkovej, čo sú prípady opakovaného chronického zvracania.
Okrem toho môžu alkalózu sprevádzať pokročilé formy pečeňového zlyhania.
Prejavy
Ťažká alkalóza môže viesť k zlyhaniu orgánov s poruchou vedomia a smrťou.
Ľahšie formy sa prejaví najmä zmenami koncentrácie krvných iónov, najmä vápnika a draslíka (rozvoj hypokalciémie a hypokaliémie) s príslušnými príznakmi (zvýšená svalová dráždivosť, bolesti svalov, zvýšená tendencia k vzniku kŕčov, apod.).
Diagnostika
O stave acidobázickej rovnováhy nás väčšinou veľmi dobre poinformuje odber krvi s vyšetrením pH, koncentrácia krvných plynov a koncentrácie hydrogenuhličitanových iónov (ktoré sú dôležité pre uhličitanový pufračný systém).
Súčasťou vyšetrenie by malo byť aj zistenie obličkových funkcií a koncentrácia minerálov a laktátu v krvi.
Liečba
Ak je to možné, je vhodné do pH v organizme agresívne nezasahovať a skôr sa snažiť nájsť a vyliečiť vyvolávajúcu príčinu alkalózy.
Ak sa to podarí, malo by sa pH vrátiť do normálu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/alkaloza
Použité zdroje: základné zdroje textu