Vyšetrenie obličiek
Čo je to vyšetrenie obličiek? Ako sa obličky vyšetrujú a čo týmito vyšetreniami môžeme zistiť?
Obličky sú jedným z najdôležitejších orgánov v tele. Okrem vylučovania odpadových látok z tela majú veľký vplyv na krvný tlak a udržiavanie vnútorného prostredia v organizme vrátane kostného metabolizmu.
Z tohto dôvodu sú choroby obličiek často veľmi závažné, a preto každé narušenie ich funkcie starostlivo vyšetrujeme. K tomu máme viacero vyšetrovacích metód, priamych aj nepriamych. V nasledujúcom článku vymenujeme aspoň tie najpoužívanejšie.
Najpoužívanejšie metódy vyšetrenia obličiek:
1. Anamnéza a fyzikálne vyšetrenie obličiek
U pacienta s podozrením na zlyhanie obličiek sa zaujímame o jeho ťažkosti, ktoré by s funkciou obličiek mohli súvisieť (príznaky akútneho alebo chronického zlyhávania, príznaky obličkovej koliky, zápalu obličiek, nefrotického syndrómu a pod.).
Ďalej by sme mali poznať jeho už diagnostikované choroby a veľmi dôležité je vedieť, aké lieky užíva. Viacero liekov totiž môže funkciu obličiek veľmi výrazne ovplyvniť.
Z fyzikálneho vyšetrenia je dôležitý pohmat a poklep obličiek. Za normálnych okolností sú obličky prakticky nehmatateľné a nebolestivé.
2. Vyšetrenie krvi
Základom je vyšetrenie tzv. obličkových (renálnych) parametrov, čo je koncentrácia močoviny (urea) a kreatinínu. Tieto dusíkaté zlúčeniny sú obličkami vylučované z tela a pri akútnom alebo chronickom zlyhaní obličiek sa ich množstvo v krvi zvyšuje.
Okrem toho hodnotíme koncentráciu niektorých iónov, ktorých obsah v krvi môže byť narušením funkcie obličiek ovplyvnené – vápnik, fosfáty, draslík atď.
Vyšetrenie krvného obrazu má tiež svoj význam, u chronického zlyhania obličiek zvyčajne nachádzame chudokrvnosť.
3. Vyšetrenie moču
Moč je tekutina vytváraná obličkami, a preto jeho zloženie môže o funkcii obličiek všeličo vypovedať. Hustota moču môže napovedať o koncentračnej schopnosti obličiek (schopnosť zahusťovať moč).
Baktérie v moči sa môžu vyskytovať u zápalu obličiek, nález krvi v moči môže súvisieť s infekčným zápalom, glomerulonefritídou alebo rakovinou obličky.
Bielkovina v moči môže byť spojená s viacerými chorobami obličiek vrátane poškodenia obličiek pri cukrovke a pri glomerulonefritidách.
4. Vyšetrenie filtračnej schopnosti obličiek
Toto je veľmi dôležitý parameter, ktorý nám napovedá o schopnosti obličiek filtrovať pretekajúcu krv.
Jeho jednotkou je objem filtrovanej tekutiny za určitý čas, typicky mililiter za sekundu [ml/s]. Môžeme ho odhadnúť z hodnôt močoviny a kreatinínu v krvi (trochu nepresné), alebo sa dá z týchto a ďalších údajov ako je napr. pohlavie, vek a hmotnosť vypočítať pomocou určitých vzorcov (presnejší výsledok).
Najpresnejšie sa však dá vypočítať zo vzorca, ktorý využíva hodnoty koncentrácie niektorých zlúčenín (napr. opäť už spomínaného kreatinínu) v krvi a v moči, ktoré sú zberané za určitý časový úsek – obvyklý zber moču počas 24 hodín.
Pacient si z tohto celkového zberu odoberie a do nemocnice na vyšetrenie donesie len malú vzorku, ale musí si zároveň zapísať, aký bol celkový objem moču.
5. Zobrazovacie metódy
Zo zobrazovacích metód sa najčastejšie používa ultrazvuk a röntgen obličiek. Ultrazvuk zobrazí tkanivo obličky, môže zobraziť poruchy odtoku moču z obličiek, obličkové kamene, cysty a zhubné a nezhubné národy obličiek. Skúsený lekár môže niekedy ultrazvukom odhaliť aj zápal obličiek, to však neplatí vždy.
Röntgen obličiek môže preukázať kontrastné močové kamene. Pri nejasnostiach je možné vykonať dokonalejšie CT vyšetrenie obličiek.
Častejšie používanou zobrazovacou metódou je aj vylučovacia urografia, kedy sa kontrastná látka podá do žily a sleduje sa jej vylučovanie do moču – zobrazia sa tak obličky aj zvyšok vylučovacej sústavy.
6. Ureteroskopia
Toto je urologické vyšetrenie, kedy sa hadička s kamerou zavedie močovou trubicou do močového mechúra (cystoskopia) a ďalej sa pokračuje do močovodov.
Skrz močovody sa môže lekár pozrieť až do obličkovej panvičky, čo je miesto do ktorého z obličkového tkaniva odteká moč.
Lekár týmto spôsobom môže nájsť nádory a močové kamene v mieste obličkovej panvičky. Samotné tkanivo obličky sa pri ureteroskopii však nevyšetruje.
7. Biopsia obličky
Toto je vyšetrenie, ktoré sa vykonáva skôr na vyšších pracoviskách. Znamená nabodnutie obličky tenkou ihlou a získanie vzorky jej tkaniva na vyšetrenie.
Vykonáva sa hlavne pri zhoršených obličkových funkciách nejasnej príčiny, kedy máme podozrenie na niektorú z glomerulonefritíd.
8. Ďalšie vyšetrenia
Nesmieme zabudnúť, že pri podozrení na obličkové ochorenia treba vyšetriť krvný tlak pacienta a hodnotu glykémie, aby sme vylúčili podiel vysokého tlaku alebo cukrovky na poškodení obličiek.
Vysoký krvný tlak je totiž na Slovensku bezkonkurenčne najčastejším pôvodcom narušenia obličkových funkciu.
Záver
Pri chorobách obličiek prirodzene postupujeme od najdostupnejších a najmenej zaťažujúcich vyšetrovacích metód.
Základom pri vyšetrovaní obličiek je rozhovor s pacientom a fyzikálne vyšetrenie, zmeranie krvného tlaku, krvné vyšetrenie, odhad filtračnej schopnosti obličiek, vyšetrenie moču a ultrazvuk (alebo röntgen) brucha. Ďalej postupujeme podľa výsledkov týchto vyšetrení.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/vysetreni-ledvin
Použité zdroje: základné zdroje textu