Vyliec.sk > Syndrómy > Nefrotický syndróm

Nefrotický syndróm

Nefrotický syndrómNefrotický syndróm nie je choroba v pravom slova zmysle. Je to skôr označenie pre skupinu príznakov, ktoré sa niekedy objavujú pri ochorení obličiek. Nefrotický syndróm so sebou nesie mnohé riziká, a preto je dobré niečo o ňom vedieť. Nemali by sme si ho pomýliť s nefritickým syndrómom, od ktorého sa aj napriek podobnému názvu výrazne líši.

Podstatou nefrotického syndrómu sú veľké straty bielkovín do moču. Ako hranica je určená strata vyššia ako 3 gramy bielkovín za 24 hodín. Za normálnych okolností sa v moči bielkoviny prakticky nevyskytujú, pretože sa v obličkách prakticky neprefiltrujú a zostávajú v krvi. Choroby spojené s nefrotickým syndrómom však spôsobujú narušenie filtračnej schopnosti obličiek a vyšší prienik bielkovín do moču.

Nefrotický syndróm a jeho príčiny


Nefrotický syndróm niekedy vzniká pri poškodení obličiek. Typicky sprevádza niektoré typy glomerulonefritíd. Glomerulonefritídy sú označením pre zvláštne zápalové ochorenia obličiek, kedy príčinou býva abnormálna funkcia imunitného systému. Je ich veľké množstvo a považujeme ich za tak zložité, že sa im ďalej nebudeme venovať.

Niekedy však môže nefrotický syndróm sprevádzať aj poškodenie obličiek pri systémových chorobách ako je napríklad cukrovka 1. typucukrovka 2. typu (u cukrovky vzniká tzv. diabetická nefropatia) a lupus erythematosus. U niektorých glomerulonefritíd môže dôjsť k úprave stavu, inokedy môže nefrotický syndróm pretrvávať a nezriedka dochádza aj k jeho postupnému zhoršovaniu.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Nedostatok bielkovín spôsobí opuchy, zvyčajne sa jedná o opuchnuté viečka a tkanivo okolo očí a o opuchy dolných končatín. V pokročilých fázach môže byť prítomné aj opuchnutie celého tela, ktoré sa odborne označuje ako anasarca [anasarka].

Mechanizmus vzniku opuchov je fyzikálny – zjednodušene povedzme, že bielkoviny držia krvnú tekutinu v cievach a pri ich nedostatku sa krvná tekutina začne filtrovať do okolitých tkanív, ktoré potom opuchnú.

Nephrotic syndrome - opuch dolných končatínČlovek s nefrotickým syndrómom bude častejšie chorý, je to spôsobené tým, že do moču sa mu strácajú aj obranné protilátky (aj to sú totiž bielkoviny). Chorý má v krvi zvýšený cholesterol, a preto má vyššie riziko aterosklerózy a všetkých jej komplikácií.

Vysvetlenie zvýšenia cholesterolu je pre laikov trochu zložité, tak sa uspokojme tvrdením, že keď telo stráca bielkoviny močom, vynahrádza si to tvorbou cholesterolu.

bielkovina v moči

Narušené vnútorné prostredie vedie k zmenám zrážacích vlastností krvi a dochádza k posunu k zvýšenej zrážanlivosti krvi. Chorý má preto vyššie riziko vzniku krvných zrazenín, obzvlášť trombózy dolných končatín. Vyššie riziko následnej pľúcnej embólie je potom nevyhnutným dôsledkom.

Pozn pre medikov:

V skutočnosti je to tak, že straty proteínov močom a s tým spojený pokles onkotického tlaku vedie organizmus k zvýšenej syntéze proteínov a s tým je spojená aj vyššia syntéza lipoproteínov (chilomikróny, VLDL, LDL, HDL). Vyššia hladina cholesterolu je potom logickým sprievodom, pretože cholesterol je ich súčasťou. Skoro nikde sa o tom nepíše a našli sme to snáď len v jednej učebnici.

Prevencia

Ak má dotyčný nejaké choroby uvedené v odseku o príčinách stavu, je nutné tieto choroby liečiť a tým zastaviť alebo aspoň spomaliť zhoršovanie strát bielkovín do moču. Iná prevencia nie je v podstate možná.

Diagnostika

Diagnózu urobíme podľa vyššie uvedených odsekov. Chorý bude mať opuchy, v krvných náberoch nájdeme zvýšený cholesterol a pri vyšetrení moču zistíme prítomnosť bielkovín.

Definitívnu istotu získame, keď budeme zbierať moč pacienta po 24 hodinách a potom laboratórne necháme určiť množstvo bielkoviny v moči. Ak je táto strata nad 3 gramy, máme diagnózu hotovú.

Treba si však uvedomiť, že okrem vlastnej diagnózy nefrotického syndrómu je nutné hľadať aj jeho príčinu. Vyšetrenie obličiek spadá do kompetencie nefrológov. Na určenie typu glomerulonefritídy sa niekedy musia vykonať špeciálne krvné odbery a biopsia z obličky (tenká ihla sa cez stenu chrbta zabodne do obličky a získa sa vzorka na vyšetrenie).

Liečba

Okrem liečby vyvolávajúcej choroby, ak je liečba možná, toho veľa neurobíme. Vhodný je dostatočný prísun kvalitných bielkovín v potrave, podávame lieky na zvýšený cholesterol, rôzne lieky chrániace tkanivo obličiek. V prípade nemocničného pobytu na lôžku sa podávajú lieky proti zrážaniu krvi, aby sa u ležiaceho človeka znížilo riziko vzniku krvných zrazenín.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nefroticky-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.