Diabetická nefropatia

diabetická nefropatiaDiabetická nefropatia znamená poškodenie obličkových funkcií ako komplikácia mnohoročnej cukrovky. Diabetická nefropatia je v civilizovanom svete jednou z najčastejších príčin chronického zlyhávania obličiek. Je to neskorá komplikácia ochorenia diabetes mellitus a postihuje najmä cievy menšieho rozsahu v obličkách. S podobným názvom diabetická retinopatia označujeme ochorenie, ktoré spôsobuje cukrovka na sietnici oka alebo diabetická neuropatia, čo je zas ochorenie ciev, ktoré vyživujú nervy. 

Diabetická nefropatia a jej príčiny


Podstatou ochorenia je mnoho rokov trvajúca cukrovka (zvyčajne cukrovka 2. typu), ktorá poškodzuje glomeruly, čo sú základné filtračné jednotky obličkové tkaniva.

Podstatou postihnutia je zrejme chronická hyperglykémia, tj. zvýšená koncentrácia krvného cukru. Vyššie riziko je u fajčiarov a u ľudí, ktorí sa súčasne liečia s vysokým krvným tlakom.

Prejavy

Diabetická nefropatia sa nijako neprejavuje, až jej pokročilé formy majú podobu chronického zlyhávania obličiek.

Niektoré formy diabetickej nefropatie sa však môžu prejaviť nadmernými stratami bielkoviny do moču, čo môže mať až podobu nefrotického syndrómu.

Diagnostika

Diagnózu možno stanoviť už relatívne skoro vďaka vyšetrenie moču, v ktorej nájdeme bielkovinu. Také malé množstvo bielkoviny v moči sa označuje ako mikroalbuminúria a je varovným znamením.

Práve to je dôvodom pravidelných orientačných vyšetrení moču u všetkých sledovaných diabetikov.

Stav obličiek možno odhadnúť z krvného odberu z obličkových parametrov, tj. látok v krvi, ktorých koncentrácia rastie pri zlyhávaní obličiek.

Presné množstvo strát bielkoviny do moču za deň sa vyšetruje pomocou zberu moču do 24 hodín.

Liečba

Základom je čo najlepšia kompenzácia cukrovky s obmedzením epizód hyperglykémie.

Okrem toho sa podávajú malé dávky niektorých liekov na tlak zo skupiny ACE-inhibítorov. Bol totiž preukázaný ich (zjednodušene povedané) ochranný vplyv na obličkové tkanivo.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/diabeticka-nefropatie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button