Vysoký tlak

vysoký tlakVysoký tlak je v našej populácii veľmi častý a podieľa sa na vzniku mnohých ochorení. Istý krvný tlak je dôležitý, pretože umožňuje prietok krvi cievami a umožňuje teda zásobovanie orgánov v tele. Na druhú stranu vysoký tlak vedie k poškodzovaniu stien ciev a zhoršuje preto aterosklerózu. WHO teraz udáva ako hranicu normálneho tlaku až hodnotu 140/90, však ideálne tlaky sa pohybujú nižšie.

Poznámka: Hodnoty tlaku, ako iste všetci vedia, sa udávajú v tvare číslo / číslo. Prvé číslo dáva výšku tlaku v periférnych tepnách v čase srdcového sťahu (tzv. systolický tlak), kedy srdce vypudzuje krv do ciev. To je tiež dôvod, prečo je toto číslo vyššie. Druhé číslo udáva výšku krvného tlaku v periférnych tepnách v čase srdcovej relaxácie, kedy sa srdce plní krvou (tzv. diastolický tlak). Tento tlak je nižší ako systolický.

Príčiny vysokého tlaku


U drvivej väčšiny ľudí presnú príčinu vysokého tlaku nepoznáme, jedná sa zrejme o jedincov pri ktorých sa kombinuje viac rizikových faktorov – určitý genetický predpoklad, stres, príjem vyššieho množstva soli, obezita, alkoholizmus, apod.

U zvyšku chorých (5-10% ľudí s vysokým tlakom) je vysoký tlak spôsobený konkrétnymi poruchami – zúžením obličkových tepien, poškodením obličiek, hormonálnymi poruchami (Cushingov syndróm, Connov syndróm), tehotenstvom, niektorými vzácnymi nádory (feochromocytóm), a i.

Nezanedbateľný vplyv na vysoký tlak má aj tzv. syndróm bieleho plášťa. Mnoho ľudí je pri vyšetrení u lekára nervóznych, a preto majú vyšší tlak než normálne.

V druhej polovici tehotenstva môže byť vysoký tlak súčasťou potenciálne nebezpečného stavu, ktorý označujeme ako preeklampsia.

Prejavy

Zákernosť vysokého tlaku je, že sa dlho nemusí nijako prejaviť. Niektorí ľudia pociťujú vysoký tlak nepríjemne a sťažujú sa na únavu, nevýkonnosť, motanie hlavy a bolesti hlavy.

Väčšina ľudí však svoj vysoký tlak nijako nepociťuje a preto nebýva až tak dobrá spolupráca s lekárom pri liečbe choroby. Dlhodobo neliečený vysoký tlak však problémy prináša.

Ako už bolo napísané vyššie, vysoký tlak vyvoláva mnoho komplikácií.

Najmä zhoršuje priebeh aterosklerózy a s ňou súvisiacich chorôb (ischemická choroba srdca vrátane infarktu myokardu, ischemická cievna mozgová príhoda, ischemická choroba dolných končatín, zúženie obličkových tepien, vaskulárnej demencie, a i.).

Vysoký tlak môže mechanicky narušiť malé cievy a viesť tak k poškodeniu obličiek, ciev oka (vyššie riziko vzniku makulárnej degenerácie), spôsobiť krvácanie z nosa, či dokonca krvácanie do mozgu.

Ľavá komora pumpujúca krv do celého nášho tela (okrem pľúc) je vysokým tlakom postihnutá tiež. Musí pumpovať krv proti tomuto vysokému tlaku a toto namáhanie ju môže štruktúrne poškodiť a vyčerpať.

Časom sa začnú objavovať príznaky srdcového zlyhávania. Komplikácií je viac, tieto však považujem za najvýznamnejšie. Zostáva len doplniť, že k vysokému tlaku majú tendenciu diabetici a spätne vysoký tlak má u nich oveľa vážnejšie dôsledky.

Preto je nutné u diabetikov dbať na správny tlak rovnako pozorne ako na správnu hladinu cukru.

Kombinácia vysokého tlaku a neliečenej cukrovky môže byť totiž pre oči a obličky priamo devastujúci.

Poznámka: Ak sa objaví zvýšenie krvného tlaku nad 230/130 hovoríme o tzv. hypertenznej kríze, ktorá je vysoko riziková zo strán vzniku rôznych komplikácií.

Diagnostika

Vysoký krvný tlak sa v drvivej väčšine prípadov zistí náhodne pri preventívnej prehliadke u praktického lekára, pretože meranie krvného tlaku je jej neoddeliteľnou súčasťou.

Dnes sa klasicky meria krvný tlak meracími prístrojmi nazývanými tlakomery (tlakomery). Najpoužívanejšie sú ortuťové a digitálne.

Moderné digitálne tlakomery vedia tlak merať samé po priložení na pažu, mnoho lekárov však stále uprednostňuje staré dobré ortuťové tlakomery pre ich presnosť a spoľahlivosť.

Na meranie tlaku len dodávame, že pri nameraní vyšších hodnôt je vhodné meranie za niekoľko dní znova zopakovať, alebo inštruovať pacienta, aby si nechal zmerať tlak doma, ak je to možné (množstvo ľudí doma vlastný tlakomer má a tlak merať vie).

Aby sa eliminoval syndróm bieleho plášťa, môže sa v diagnostike použiť aj tlakový holter, čo je 24-hodinové meranie krvného tlaku v domácom prostredí mimo nemocnice.

Liečba

U prvej skupiny ľudí je nutné zmeniť životný štýl, čo je ako obvykle schudnúť, prestať piť alkohol, menej soliť, snažiť sa vyhýbať stresovým situáciám.

K tomu sa potom pripája liečba kombinácií antihypertenzív. Je ich veľa typov a lekári niekedy musia vyskúšať viac variantov ako sú viditeľné výsledky.

Proti vysokému tlaku sa udáva aj účinok prírodných liečiv. Je nutné si uvedomiť, že medikamentózna liečba je doživotná.

Chorý by nemal pristupovať k liečbe s myšlienkou, že bude mesiac brať prášky na tlak a potom bude zdravý.

U oných 5-10% chorých s vysokým tlakom vyššie uvedené snahy príliš nezaberajú a ani veľké dávky antihypertenzív nemajú dobré účinky.

Ďalšími vyšetrovacími postupmi možno potom zistiť konkrétnu príčinu choroby a vyliečiť ju. Určitú výhodou týchto chorých je, že po odstránení onej vyvolávajúcej príčiny krvný tlak väčšinou poklesne a nie je nutná trvalá liečba.

Pacienta s novo nasadenými liekmi je vhodné pravidelnejšie sledovať, pretože ich efekt môže byť príliš silný a spôsobiť vznik nízkeho tlaku.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vysoky-krevni-tlak

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button