Vysoký cukor – hyperglykémia

hyperglykémiaHyperglykémia je označením pre zvýšenú koncentráciu glukózy v krvi. Problematika je pomerne zložitá, ale možno zjednodušene povedať, že koncentrácia glukózy v krvi by u zdravého človeka nemala presiahnuť 5,5 milimólov na liter nalačno a 10 milimólov na liter po jedle.

Koncentrácia glukózy nalačno medzi 5,6-6,9 milimólov na liter už nie je celkom v poriadku a odborne sa označuje ako tzv. narušená glykémia nalačno (IFG – Impaired fasting Glucose).

Magickou hladinou nalačno je koncentrácia glukózy 7 milimólov na liter, od tejto hodnoty už väčšinou hovoríme o cukrovke.

To samozrejme platí za predpokladu, že nie je prítomný iný mechanizmus, ktorý by hladinu cukru zvyšoval. A práve o rôznych príčinách hyperglykémie si povieme ďalej.

Hyperglykémia a jej príčiny:


1. Cukrovka

Ide o najčastejšiu príčinu nálezu významnej hyperglykémie. Najskôr sa odlišujú dva typy známe ako cukrovka 1. typu a cukrovka 2. typu, ďalej sú známe niektoré ďalšie formy ako je napríklad tehotenská cukrovka, LADA a MODY.

Cukrovka 1. typu je autoimunitné ochorenie charakteristické nedostatkom inzulínu, ktorý je nutný pre vstup glukózy do väčšiny tkanív.

Cukrovka 2. typu je oproti tomu metabolické ochorenie, kde je hlavný problém v nedostatočnom efekte inzulínu na tkanivá.

Detaily nájdete v príslušných článkoch. Špeciálne u cukrovky 1. typu býva hyperglykémia spojená s tzv. diabetickou ketoacidózou, pri ktorej dochádza vplyvom nedostatku inzulínu a glukózy v tkanivách k tvorbe energie za vzniku kyslých ketolátok. Tie potom spôsobujú prekyslenie organizmu, rozvrat vnútorného prostredia a smrť.

U neliečenej cukrovky 2. typu síce ketolátky nevznikajú, ale hromadiaca glukóza sama o sebe narušuje vnútorné prostredie organizmu a môže bez terapie chorého usmrtiť.

2. Lieky

Viacero liekov ovplyvňuje metabolizmus glukózy a zvyšuje hladinu glukózy v krvi, zrejme najčastejšie k tomu dochádza pri terapii kortikoidmi.

U pacientov liečených krátkodobo sa objaví hyperglykémia pomerne rýchlo, po vysadení kortikoidov zvyčajne docháza k jej úprave.

Pri dlhodobom užívaní kortikoidov vzniká stav podobný cukrovke 2. typu (a obdobne tomu je aj u Cushingovho syndrómu).

Okrem kortikoidov bol efekt na rast glykémie pozorovaný z bežne užívaných liekov napríklad u beta-blokátorov a diuretík zo skupiny tiazidov.

3. Niektoré závažné stavy

Zvýšenie glykémie býva súčasťou obranných reakcií organizmu na akútnu záťaž, akou môže byť napríklad väčší chirurgický zákrok, septické stavy, cievna mozgová príhoda, infarkt myokardu, a pod.

Prejavy hyperglykémie

Hyperglykémia nie je jednoduchý laboratórny pojem – vzhľadom k dôležitej funkcii glukózy v organizme má jej hromadenie v krvi viacero neblahých efektov na naše telo.

Pri krvných hladinách glukózy nad 10 milimólov na liter sa glukóza začína filtrovať obličkami do moču a strháva so sebou vodu a minerály.

To vedie k nadmernému močeniu, dehydratácii a veľkému smädu. Špeciálne u diabetikov 1. typu sa rozvíja diabetická ketoacidóza, pre ktorej okrem iného je typické aj Kussmaulovo dýchanie (snaha vydýchávať oxid uhličitý pri prekyslení organizmu).

Ďalej sú pri hyperglykémii prítomné najrôznejšie nešpecifické príznaky ako je únava, slabosť, psychické zmeny, bolesti brucha a pod.

Vysoká hyperglykémia po určitej dobe vedie k rozvratu vnútorného prostredia organizmu, k poruche vedomia a následne až smrť.

Hyperglykémia a jej diagnostika

Hladina krvného cukru sa zistí z odberu krvi. Asi najcennejším je odber krvi nalačno, ktorý určí náš ďalší postup.

Okrem znalosti hladiny krvného cukru je u novo zistenej hyperglykémie s podozrením na cukrovku dôležité vyšetriť astrup (či nie je prítomná acidóza), zistiť koncentrácie krvných minerálov a vyšetriť moč na prítomnosť cukru a ketolátok.

U pacienta s hyperglykémiou by sme vždy mali vedieť, aké lieky užíva (pre možnú súvislosť).

Liečba

Ak ste spozorovali niektoré z hore uvedených prejavov, okamžite by ste si mali zmerať hladinu cukru v krvi a dať si vyšetriť moč na prítomnosť acetónu.

Ak sa v ňom nachádza acetón a glukóza vo vysokej koncentrácii, je možné, že trpíte ketoacidózou.

Hyperglykémiu ako takú neliečime, ide napokon len o príznak a nie o chorobu.

Riešime však jej vyvolávajúcu príčinu, čo má za ideálnych okolností vplyv na pokles hladiny krvného cukru.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vysoky-cukr-hyperglykemie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    1 komentár

    1. ja som mavala dost vysoky cukor, podarilo sa mi ho znizit hlavne vdaka gurmaru, prirodny pripravok na znizenie cukru v krvi, sama som ho nevedela znizit

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button