Kussmaulovo dýchanie

kussmaulovo dýchanieKussmaulovo dýchanie je veľmi nebezpečný príznak, ktorý sprevádza stavy spojené s rozvratom vnútorného prostredia a „prekyslením organizmu“.

Prejavy


Kussmaulovo dýchanie je popisované ako rýchlejšie dýchanie s hlbokými usilovným nádychmi.

Vzniká ako reflexívna obranná reakcia a býva prítomné aj u pacientov v bezvedomí.

Princíp Kussmaulovovho dýchania

Náš organizmus je zvyknutý na stabilné vnútorné prostredie a tiež na niektoré pH (laicky povedané kyslosť prostredia), ktoré sa za normálnych okolností pohybuje okolo 7,4.

Za určitých okolností dochádza vplyvom metabolizmu k zvyšovaniu kyslosti, tj. poklesu pH.

Náš organizmus sa týmto poklesom snaží brániť pomocou tzv. nárazníkových systémov, ktoré zjednodušene povedané vychytávajú vodíkové ióny zodpovedné za kyslosť.

Dôležitou zlúčeninou týchto nárazníkových systémov je uhličitanový ión CO3-. Ten vychytá vodíkové ióny za vzniku veľmi slabej kyseliny uhličitej H2CO3, ktorá sa rozpadá na vodu (H2O) a oxid uhličitý (CO2).

Reakcia je teda spojená so vznikom oxidu uhličitého a v ťažších stavoch je výskyt Kussmaulovovho dýchania obrazom snahy tento oxid uhličitý vydýchať a tým brániť ďalšiemu poklesu pH.

Príčiny

Ako už bolo spomenuté vyššie, s Kussmaulovým dýchaním je spojená metabolická acidóza, čo je prekyslenie organizmu s poklesom pH v reakcii na nejakú poruchu v metabolických reakciách organizmu.

Najbežnejšie sú dve chorobné jednotky:

1. Diabetická ketocacidóza

Tento stav je typický pre neliečených diabetikov 1. typu.

Narušenie metabolizmu glukózy a tvorba kyslých ketolátok v organizme spôsobuje zníženie pH (acidózu).

2. Laktátová acidóza

Sem patrí celá skupina stavov, ktoré sú spojené s poklesom pH v tele a zároveň zvýšenou koncentráciou kyseliny mliečnej v krvi.

Viac informácií nájdete v príslušnom článku, tu sa len rýchlo zmienim, že ide väčšinou o dôsledky ťažkých stavov s poklesom okysličenia organizmu alebo o nežiadúci efekt niektorých liekov.

Záver

Kussmaulovo dýchanie nie je chorobný stav, je to len jeho prejav.

Vzhľadom k súčasnému rozvratu vnútorného prostredia organizmu a väčšinou prítomnej poruche vedomia musíme tento príznak považovať za závažný, k jeho vymiznutiu dôjde po zvládnutí vyvolávajúcej príčiny.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kussmaulovo-dychani

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button