Acidóza (prekyslenie organizmu)

príznak acidózaAcidóza by sa dala do slovenčiny preložiť ako „prekyslenie organizmu„. Ľudské telo je dynamický a neustále sa meniace systém, v ktorom sa musí udržiavať veľké množstvo stabilných parametrov a medzi nimi aj určitá kyslosť, ktorú hodnotíme pomocou jednotiek pH. Správne pH je dôležité pre zdarný priebeh metabolických reakcií a funkcie enzýmov. Za normálnych okolností je pH ľudského tela 7.3-7.4, pokles do nižších hodnôt označujeme ako acidózu.

Pozn: Určitá rovnováha, ktorá panuje v organizme medzi kyslými a zásaditými zlúčeninami, sa označuje ako acidobázická rovnováha.

Prekyslenie organizmu je veľmi rozšírený termín a to aj kvôli niektorým predstaviteľom alternatívnej medicíny, ktorí prekyslenie organizmu považujú za takmer desivý stav spôsobujúce snáď všetky známe choroby, proti ktorému je nutné užívať ich výrobky.

V skutočnosti síce acidóza nie je nijako pozitívna, ale je to pre naše telo stav úplne prirodzený a dobre známy, pretože chemické reakcie v našom tele vedú k vzniku mnohých látok zvyšujúcich kyslosť.

Práve z tohto dôvodu má naše telo celý rad mechanizmov, ktorými sa dokáže s prekyslením samo vysporiadať a je to naopak zvýšenie pH (alkalóza), s ktorým si organizmus nevie tak dobre rady.

Veľmi zjednodušene povedané existujú v našom tele zlúčeniny, ktorým hovoríme pufračné systémy a tie sú schopné výchylky pH korigovať. Jeden z najdôležitejších pufračných systémoch pracuje okrem iného s oxidom uhličitým.

Keď pH v organizme klesá, pufračný systém zareaguje a pH udrží, pritom sa vytvorí viac oxidu uhličitého, ale ten môže byť vydýchaný. Z toho vyplýva, že pre udržanie správneho pH je dôležitý aj zdravý dýchací systém.

Kyslé zlúčeniny sa väčšinou z organizmu vylučujú obličkami a z toho zase vyplýva, že pre udržanie správneho pH je dôležitá normálna funkcia obličiek. Acidózu treba chápať nie ako chorobu, ale ako obyčajný príznak celého množstva rozličných chorobných stavov.

Príčiny acidózy:


1. Metabolická acidóza

Sem spadajú najčastejšie príčiny acidózy, pretože kyslé zlúčeniny vznikajú pri množstve metabolických reakcií a ich nadbytok sa môže v tele vyskytnúť veľmi ľahko.

Medzi najvýznamnejšie príčiny patria:

a) Zlyhanie obličiek

Akútne aj chronické zlyhanie obličiek narušuje odstraňovanie kyslých zlúčenín z organizmu a zvyšuje riziko metabolickej acidózy. Práve jej rozvoj je jednou z dôležitých indikácií prevedenia dialýzy.

b) Diabetická ketoacidóza

Tento stav sa objavuje u diabetikov 1. typu, ktorí nie sú liečení (alebo sú zle liečení) inzulínom. Ich telo nedokáže správne spracovať cukor a získať z neho energiu.

Z toho dôvodu metabolizmus vyrába energiu iným spôsobom, bohužiaľ dôsledkom je produkcia tzv. ketolátok, ktoré sú veľmi kyslé.

Pokles pH je mohutne kompenzované tlmivým systémom, následný nadbytok oxidu uhličitého je vydýchavaný charakteristickým Kussmaulovým dýchaním.

c) Dlhodobé hladovanie

Aj v tomto prípade chýba telu energia z cukrov a vyrába si ju za vzniku ketolátok.

Tu však nejde na rozdiel od diabetickej ketoacidózy o tak závažný stav a po príjme potravy sa stav upraví.

d) Účinok toxických zlúčenín

Niektoré zlúčeniny sa po požití metabolizujú na kyslé produkty a môžu ovplyvniť celkové pH.

Platí to pre požitie veľkého množstva alkoholu, pre otravu metanolom a etylénglykolom.

e) Laktátová acidóza

Jedná sa o stav, kedy dôjde k poklesu pH pri nahromadení kyseliny mliečnej (laktát) v organizme.

Príčin môže byť viac, lekári sa častejšie stretávajú s laktátovou acidózou pri užívaní niektorých liekov na cukrovku (typicky zlúčenina metformín).

f) Straty hydrogenuhličitanových iónov

Tieto ióny (HCO3-) sú dôležitou súčasťou tlmivého systému a pri ich nedostatku nie je telo dobre schopné vyrovnávať pH.

K stratám môže dochádzať obličkami u niektorých vzácnejších obličkových ochorení a pri chronických hnačkách (črevná šťava je totiž bohatá na ióny HCO3-).

2. Respiračná acidóza

Ako sme si povedali vyššie, základný pufračný systém vytvára v rámci korekcie nízkeho pH oxid uhličitý a ten musí byť vydychovaný.

Poruchy dýchacej sústavy, ktoré spôsobia narušenie výmeny dýchacích plynov a hromadenie oxidu uhličitého preto ovplyvnia pufračný systém a to vedie k acidóze.

Najčastejšími ochoreniami sú ťažšie prípady CHOCHP, pľúcna fibróza, rozdutie, pneumotorax a veľmi rozsiahle zápaly pľúc.

Ďalšími možnými príčinami je oslabenie dýchacích svalov pri veľmi ťažkej podvýžive alebo pri myasthenia gravis.

Menej časté sú prípady, keď nie je chyba v dýchacej sústave, ale v narušení dychového centra v mozgu (úrazy hlavy, nádory mozgu a účinky niektorých drog a liekov). To môže zhoršiť kvalitu dýchanie a viesť k vzniku respiračnej acidózy.

Diagnostika

O stave acidobázickej rovnováhy nás väčšinou veľmi dobre poinformuje odber krvi s vyšetrením koncentrácie krvných plynov a koncentrácie hydrogenuhličitanových iónov.

Súčasťou vyšetrenie by malo byť aj zistenie obličkových funkcií a koncentrácia minerálov a laktátu v krvi.

Liečba

Acidózu ako takú väčšinou neliečime, ostatne to v mnohých prípadoch narobí viac škody ako úžitku.

Oveľa lepšie je čo najrýchlejšie prísť na to, čo ju spôsobilo a tento stav začať liečiť.

Ak je naša liečba úspešná, dôjde postupne k normalizácii pH a acidobázická rovnováha sa ustáli sama.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/acidoza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button