Vyliec.sk > Choroby > Diabetická ketoacidóza

Diabetická ketoacidóza

Diabetická ketoacidózaDiabetická ketoacidóza je nebezpečný stav, ktorý nastáva typicky u diabetikov 1. typu, ktorí nie sú liečení, alebo sú liečení nedostatočne. Bez lekárskej pomoci môže diabetická ketoacidóza skončiť až smrťou.

Diabetická ketoacidóza a jej príčiny


Diabetik 1. typu je človek, u ktorého sa prestáva tvoriť inzulín v pankrease a musí sa mu pravidelne dodávať inzulín, v dnešnej dobe obvykle vo forme inzulínových pier alebo inzulínovej pumpy. Ak organizmus nedostáva inzulínu dostatok, alebo ak nie je liečený vôbec, čo pripadá do úvahy u doteraz nerozpoznaných prípadov cukrovky 1. typu a u nespolupracujúcich pacientov, je tu riziko vzniku diabetickej ketoacidózy.

Podstatou ketoacidózy je teda nedostatok inzulínu v organizme. Ten vedie k zvýšenému uvoľňovaniu glukózy z pečene do krvi a tiež k uvoľňovaniu voľných mastných kyselín z tukového tkaniva.

Bez inzulínu nemôže väčšina tkanív nášho tela spracovávať glukózu na energiu, a tak sa uchyľujú k iným spôsobom získanie energie - dochádza k premene už vyššie spomínaných mastných kyselín na tzv. ketolátky, z ktorých sa energia získa.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Problém je v tom, že tieto ketolátky sú kyslé a spôsobujú pokles pH organizmu, tzv. acidózu (laicky povedané prekyslenie). Práve toto prekyslenie a minerálový rozvrat potom vedú k ohrozeniu života.

Prejavy

Prejavy sa rozvíjajú postupne a bývajú nešpecifické - únava, slabosť, nechutenstvo, niekedy sa objavuje zvracanie a bolesti brucha. Zvýšené množstvo cukru v krvi je spojené s jeho vylučovaním do moču, cukor so sebou strháva vodu a ďalšie ióny. Pacient veľa močí, dehydratuje sa a následkom toho má veľký smäd.

Pokles pH v organizme (tzv. acidóza) môže opäť vyvolávať príznaky ako sú slabosť, zvracanie a bolesti hlavy, v horšom prípade dôjde k poruche vedomia a bez dostatočnej liečby vzniká bezvedomie a smrť.

Pomerne typickým príznakom je reflexné Kussmaulovo dýchanie, čo je hlboké usilovné dýchanie, pri ktorom sa organizmus snaží vydýchať čo najväčšie množstvo oxidu uhličitého v snahe znížiť kyslosť.

Diagnostika

Okrem rôzne závažných klinických prejavov nájdeme cukor a ketolátky pri vyšetrení moču, v krvných náberoch bude výrazne zvýšená hladina glukózy, nájdeme známky dehydratácie a minerálový rozvrat (výchylky v iónoch ako je sodík, draslík a chlór). V krvi bude znížené pH, nájdeme známky tzv. metabolickej acidózy (prekyslenie organizmu spôsobené poruchami metabolizmu).

Terapia

Záleží na závažnosti stavu, je nutné zaistiť dýchanie a krvný obeh, pacienta dostatočne hydratovať infúziami a opatrne podávať inzulín s monitorovaním postupného poklesu hladiny cukru v krvi.

Pokles cukru nesmie byť príliš rýchly, mohlo by dôjsť k opuchu mozgu. V prípade veľmi ťažkej acidózy sa niekedy vnútrožilovo podáva zlúčenina zvyšujúca pH (bikarbonát sodný), jej použitie by však malo byť vyhradené pre skutočne vážne prípady.

U menej závažných stavov si organizmus dokáže po vyriešení príčiny ťažkostí) zrovnať pH bez ďalších agresívnych zásahov zvonku.

Diabetická ketoacidóza

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.