Cukor v moči

cukor v močiCukor v moči (odborne glykozúria) rozhodne nie je normálny a väčšinou signalizuje prítomnosť nejakej choroby. V zásade platí, že za normálnej koncentrácii cukru v krvi sa cukor síce v obličke do moču dostáva, ale ešte pred odtokom z obličky je prakticky všetok vstrebávaný späť do krvi. Ak teda nájdeme cukor v moči, znamená to, že jeho hladina v krvi je abnormálne vysoká (tzv. hyperglykémia), alebo že ho oblička nedokáže vstrebať.

Príčiny cukru v moči:


1. Cukrovka

Neliečená, či nedostatočne liečená cukrovka je spojená so zvýšením koncentrácie cukru v krvi a ten sa potom v obličke filtruje do moču.

Nález cukru v moči by mal vždy viesť k podozreniu na cukrovku.

2. Tehotenstvo

U mnohých žien sa v niektorej fáze tehotenstva vyskytne cukor v moči. Tieto ženy by mali byť vyšetrené pre možný vznik tehotenskej cukrovky.

3. Benígna glykozúria

Toto je veľmi zriedkavé ochorenie, kedy je postihnutá schopnosť obličiek filtrovať cukor a prepúšťať ho do moču aj pri normálnej glykémii.

Tieto straty však nebývajú také výrazné, preto tento stav nie je nebezpečný, a preto nemá tak výrazné komplikácie ako pri cukrovke.

4. Efekt liekov

Existujú niektoré lieky, ktoré zvyšujú vylučovanie cukru do moču.

Reč je najmä o tzv. Gliflozinoch, čo sú moderné perorálne antidiabetiká. Príkladom je zlúčenina dapagliflozin (napr. liek Forxiga).

Komplikácie cukru v moči

Prítomnosť cukru v moči zvyšuje riziko vzniku infekcie močových ciest, baktérie totiž vnímajú cukor ako vítanú živinu.

Molekuly cukru stratené do moču so sebou strhávajú aj vodu a ióny, čo u chorého vedie k dehydratácii a stratám minerálov.

Z toho dôvodu sa neliečená cukrovka prejavuje typicky nadmerným močením a nezvyčajne silným smädom.

Cukor v moči a jeho diagnostika

Základom je pochopiteľne vyšetrenie moču, najprv orientačne pomocou testovacích papierikov, potom vyšetrenie chemického zloženia moču a vyšetrenie sedimentu v laboratóriu.

Súčasťou vyšetrenia by malo následne byť aj kultivačné vyšetrenie moču na prítomnosť baktérií.

V krvných odberov nás pochopiteľne najviac zaujíma koncentrácia cukru (glykémia), podľa ktorého môžeme diagnostikovať cukrovku.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/cukr-v-moci

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button