Nadmerná tvorba moču

nadmerná tvorba močuNadmerná tvorba moču môže súvisieť s celým množtvom rozličných ochorení obličiek a močového ústrojenstva, preto je vhodné poznať najčastejšie príčiny tohto príznaku. Za normálnych okolností je tvorba moču viac menej priamo úmerná prijatému množstvu tekutín a bežný človek vymočí asi okolo dvoch litrov moču denne. Ak vás okrem vysokého objemu tvoreného moču zaujímajú aj dôvody častého močenia, potom si prečítajte tento odkaz.

Príčiny nadmernej tvorby moču:


1. Cukrovka

Pacienti s neliečenou a nedostatočne liečenou cukrovkou močia častejšie a väčšie objemy moču, pretože cukor filtrujúci sa do obličky, so sebou strháva vodu. Chorý si však skôr všimne nadmerného smädu, ktorý je logickým vyústením situácie.

2. Nadmerný príjem tekutín

Nadmerná tvorba moču môže byť spôsobená príliš veľkým prísunom tekutín. Nejedná sa o chorobu, je to skôr normálna reakcia organizmu. Je nutné si však uvedomiť, že nielen dehydratácia, ale aj nadmerný prísun tekutín môžu poškodiť organizmus, čo môže v krajných prípadoch vyústiť až v tzv. “otravy vodou“.

3. Alkohol

Nadmerný prísun alkoholu (a typicky ide o pivo) je spojený s vyššou tvorbou moču. To je jednak dané vlastným objemom vypitého alkoholu alebo ide o schopnosť alkoholu trochu blokovať účinok antidiuretického hormónu, ktorý umožňuje vstrebávanie vody prefiltrovanej v obličkách späť do krvi (pozri. posledný bod).

4. Zlyhanie obličiek

Nadmerná tvorba moču sa bežne vyskytuje v druhej fáze akútneho zlyhania obličiek. Táto tzv. polyurická fáza (fáza nadmerného močenie) obličkového zlyhania sa väčšinou objavuje s určitým odstupom a je dobrou prognostickou známkou toho, že obličky sa začínajú pomaly uzdravovať. Veľký objem moču je spôsobený narušenou schopnosťou regenerujúcich obličiek koncentrovať moč.

5. Vplyv liekov

Niektoré lieky spôsobujú straty niektorých iónov do moču a tie so sebou sťahujú aj molekuly vody. Takéto lieky sa nazývajú diuretiká a patria medzi lieky na vysoký tlak a lieky používajúce sa v terapii srdcového zlyhania. Čiže aj lieky môžu spôsobiť nadmernú tvorbu moču.

6. Diabetes insipidus

Choroba je vrodená a má dve formy. Prvá forma je centrálna a súvisí s nedostatočnou tvorbou hormónu známeho ako adiuretín (ADH) v mozgu. Druhá forma má síce hormónu ADH dostatok, ale je narušený jeho účinok na tkanivo obličky. ADH za normálnych okolností umožňuje spätné vstrebanie značného množstva vody, ktorá sa prefiltrovala v obličkách a to znižuje straty vody do moču. Veľmi ťažké formy diabetes insipidus môžu znamenať straty až desiatok litrov vody do moču denne.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nadmerne-moceni

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.