Nechutenstvo
Nechutenstvo (odborne anorexia) je všeobecným príznakom, ktorý sprevádza mnoho ďalších chorôb, a ktorý môže viesť k podvýžive. Najmä u starších ľudí, ktorí tvoria značnú časť interných pacientov, sa môže nechutenstvo objaviť aj u mnohých úplne banálnych chorôb. Je dôležité odlíšiť nechutenstvo od straty chuti ako zmyslu, ktorému sme venovali osobitný článok.
Príčiny nechutenstva:
1. Infekčné choroby
Prakticky každá infekcia (či už vírusová, či bakteriálna) spojená s horúčkami a celkovými prejavmi je zvyčajne sprevádzaná stratou chuti do jedla.
Typicky vyvolávajú nechutenstvo infekcie postihujúce tráviaci trakt (infekčné zápaly žalúdka a klasická črevná chrípka), kedy je chorý postihnutý nevoľnosťou a zvracaním.
2. Nádorové ochorenia
Nádorové ochorenia, kedy dochádza ku generalizácii procesu (tj. rozšírenie nádoru po tele formou metastáz), sú takmer vždy spojené so stratou na váhe a s nechutenstvom.
3. Srdcové zlyhávanie
Stratu chuti do jedla prakticky vždy sprevádza zlyhávanie pravej komory srdcovej.
Narušenie funkcie pravej polovice srdca vedie k hromadeniu krvi v žilovom systéme, teda aj v žilách v tráviacom trakte.
To narúša vstrebávanie živín a výrazne znižuje chuť do jedla. Odborný termín pre tento stav je kardiálna anorexia. Jej pokročilé formy môžu chorého prakticky zdevastovať.
4. Zlyhávanie pečene a obličiek
Zlyhávanie týchto orgánov býva spojené s hromadením splodín metabolizmu v našom tele.
Celkové pôsobenie týchto látok na mozog okrem iného znižuje chuť do jedla.
5. Autoimunitné choroby
Tieto choroby môžu byť spojené so zápalovými procesmi postihujúcimi celý organizmus.
V tele vznikajú zápalové zlúčeniny, ktorých efekt okrem iného tlmí chuť do jedla a vedie k zníženiu telesnej hmotnosti.
6. Polypragmázia
Polypragmázia znamená užívanie príliš mnohých liekov. Jedná sa o čím ďalej častejší problém modernej internej medicíny, kedy polymorbidného pacienta pokročilého veku liečime čoraz väčším množstvom liekov.
Vzájomné pôsobenie medzi 10 a viac liekmi je však úplne nevyspytateľné a vedie k pocitom nevoľnosti a nechutenstvu.
Nakoniec je potrebný lekár s odvahou, ktorý pretne gordický uzol a rad liekov jednoducho vysadí (niekedy vrátane tých teoreticky odporúčaných, ale nie životne dôležitých).
7. Ochorenie tráviaceho traktu
Do tejto veľmi širokej skupiny chorôb sa radia najrôznejšie choroby tráviacej trubice (pažerák, žalúdok, črevá) a pankreasu.
Pomerne uspokojivý prehľad týchto stavov nájdete v článku o bolestiach brucha. Prakticky všetky príčiny bolestí brucha sú zároveň spojené so zníženou chuťou do jedla.
8. Psychika
Psychické problémy môžu byť spojené so stratou chuti do jedla. Hlavnú rolu hrajú depresívne a úzkostné stavy, typické najmä u žien vyššieho veku.
Pri starých pacientov v pokročilom veku (ktorý je napokon sám o sebe pôvodcom zníženej chuti do jedla) v celej rade prípadov nastupuje demencia, ktorá k nechutenstvu prispieva tiež.
U mladých dievčat a žien je nechutenstvo najčastejšie spojené s mentálnou anorexiou.
Hoci z pohľadu internistu nejde o ochorenie svojou podstatou až tak zaujímavé, je veľmi nebezpečné a usmrtiť môže chorých úplne rovnako ako akákoľvek organická porucha.
Diagnostika nechutenstva
Vyšetrovať príznak ako je nechutenstvo je veľmi ťažké. Vzhľadom k obrovskému množstvu možných príčin je nutné začať zoširoka.
Anamnéza by sa mala sústrediť na ďalšie choroby, na ktoré sa chorý lieči a na lieky, ktoré užíva.
Podstatné je opýtať sa na akékoľvek ďalšie príznaky, z ktorých veľký význam majú príznaky nádorových ochorení. Aj fyzikálne vyšetrenie je skôr všeobecné, ťažko budeme hľadať jednu konkrétnu príčinu. Iste možno bez obáv vyhlásiť, že dôraz by sa mal klásť najmä na vyšetrenie brucha, jeho bolestivosť, apod.
Z krvných odberov je dôležité vyšetriť základné hodnoty, najmä obličkové a pečeňové testy. O najrôznejších zápalových procesoch sa najľahšie presvedčíme vyšetrením zlúčeniny CRP, či zo zvýšenej sedimentácie.
Zo zobrazovacích metód možno určite použiť aspoň tie najzákladnejšie, medzi ktoré patrí röntgen pľúc a ultrazvuk brucha.
Presnejšie zhodnotenie funkcie srdca nám umožní ECHO srdca a detailnejšie informácie o organických poruchách tráviaceho traktu nám poskytne gastroskopia a kolonoskopia.
Ďalšie cielene vyšetrenie je vhodné až podľa podozrení, ktoré získame z vyššie uvedených diagnostických postupov.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/nechutenstvi
Použité zdroje: základné zdroje textu
Vážení.
Zaujíma ma problém so stratou chuti ako takej.Chuť do jedla mám,ale necítim chuť jedla, sladkosť, slabosť slanosť a iné necítim resp. iba nejasné.
Scherhaufer