Bolesť hlavy

bolesť hlavyBolesť hlavy (čiže odborne cefalea) je jedným z najčastejších problémov. V drvivej väčšine prípadov sa jedná o síce nepríjemný, ale inak vcelku neškodný problém, niekedy sa však môže jednať o príznak vážneho, či život ohrozujúceho ochorenia. Nie je jednoducho možné vymenovať všetky stavy, u ktorých sa bolesť hlavy vyskytuje, budeme sa venovať aspoň tým najčastejším a najdôležitejším. Bolesti hlavy môžeme pre lepšie pochopenie rozdeliť na primárne, tj. kedy bolesť hlavy považujeme za vlastné ochorenie – sem patria napr. migréna, tenzné bolesti hlavy a cluster headache – a sekundárne, kedy je bolesť hlavy obyčajným príznakom. Sem spadajú všetky ostatné príčiny.

Príčiny bolesti hlavy:


1. Tenzná bolesť hlavy

Toto je zrejme najčastejšia bolesť hlavy. Objavuje sa pri strese, pri únave, hlade a vyčerpaní. Býva skôr tupá a nedá sa presne lokalizovať.

Svoju úlohu zrejme hrajú svaly lebky, ktoré sa stiahnu a spôsobujú nepríjemný tlak. Doba bolesti je rôzna, môže trvať minúty, hodiny, či dokonca dni.

Liečba tenznej bolesti hlavy je obtiažna. Človeku pomôže, keď sa naučí lepšie zvládať stres, relaxačné cvičenia a odpočinok.

Z liekov sa používajú nesteroidné protizápalové lieky, lieky uvoľňujúce sťahy svalov (tzv. myorelaxancia) a niektoré antidepresíva.

2. Migréna

Migréna je veľmi časté ochorenie nie celkom jasnej príčiny, ktoré sa vyskytuje najmä u žien.

Okrem bolestí hlavy sa objavuje podráždenosť, neznášanlivosť hlasných zvukov, prudkého svetla, únava a nevýkonnosť.

Migréna sa opakuje v záchvatoch, medzi ktorými sú obdobia pokoja.

Mnohé choré sú schopné prichádzajúci záchvat včas rozpoznať. Ako terapia sa využívajú nesteroidné protizápalové lieky, modernejšie a účinnejšie lieky proti migréne sú tzv. triptány.

2. Cluster headache [Klaster hedeik]

Tento zvláštny prípad bolesti sa vyskytuje predovšetkým u mužov. Tieto bolesti hlavy sa objavujú v rýchlych sériách, medzi ktorými sú dlhšie obdobia pokoja.

Príčina cluster headache nie je celkom jasná. Bolesť sa zvyčajne objavuje len v jednej polovici hlavy a typicky za okom.

Podobne ako u migrény účinkujú u cluster headache lieky zo skupiny triptanov. Veľmi účinná je aj inhalácia vysokopercentného kyslíka počas záchvatu.

3. Bolesti krčnej chrbtice

Toto je opäť veľmi častá príčina bolestí hlavy. Stuhnuté šijové svalstvo a zablokovaná krčná chrbtica sa môžu prejavovať pomerne intenzívnymi bolesťami hlavy, ktoré u citlivejších žien môžu vyzerať značne dramaticky. Odborne sa toto označuje ako CC syndróm.

Človek s diagnózou tohto syndrómu iba leží, stoná a nie je schopný ani normálnej kľudnej, zrozumiteľnej odpovede.

Ako liečba sú najlepšie protizápalové lieky, pokoj na lôžku, prípadne starostlivosť rehabilitačných lekárov (rehabilitácia krčnej chrbtice, masáže).

4. Vysoký tlak

Vysoké hodnoty krvného tlaku sa zvyčajne neprejavia vôbec, ale niekedy sa u pacienta objavia ťažkosti charakteru únavy, bolesti hlavy, prípadne krvácanie z nosa.

5. Narušenie vnútorného prostredia organizmu

Drvivá väčšina výkyvov v koncentráciách iónov sa môže prejaviť bolesťami hlavy, to isté platí pre dehydratáciu (ktorá je napokon zvyčajne so zmenou koncentrácie iónov úzko spojená) a hromadenie odpadových látok či toxických látok v tele (napríklad u zlyhania obličiek a zlyhania pečene).

Do tejto skupiny patrí aj bolesť hlavy pri opici – ide o dôsledok hromadenia splodín vzniknutých premenou alkoholu v pečeni a dehydratáciu.

Bolesti hlavy sú aj jedným zo symptómov otravy olovom či otravy oxidom uhoľnatým.

6. Subarachnoidálne krvácanie

Toto je jedna z najnebezpečnejších príčin bolesti hlavy. Bolesť hlavy vzniká náhle, je extrémne prudká a krvácanie do subarachnoidálneho priestoru postihnutého veľmi často usmrtí.

Najčastejšou príčinou je prasknutie vakovitých rozšírení mozgových ciev (aneuryzmy). Už z tohto dôvodu je dobré prudkú bolesť hlavy, s ktorou pacient príde k lekárovi, dôkladnejšie vyšetriť.

Rozsiahle subarachonidálne krvácania sú však aj pri včasnej diagnostike mnohokrát smrteľné.

7. Zvýšenie vnútrolebečného tlaku

Obvykle sprevádza stavy spojené s opuchom mozgu. Ak sa zvýši v dutine lebečnej tlak, prejavuje sa to okrem iného bolesťami hlavy.

K zvýšeniu tlaku môže dôjsť z mnohých príčin – mozgové nádory a metastázy ostatných nádorov mozgu, infekcie, narastajúci subdurálny aj epidurálny hematóm, rozsiahlejšie krvácanie do mozgu, a pod.

8. Zápaly mozgu a zápal mozgových blán

Zápaly mozgového tkaniva (encefalitída) a mozgových blán (meningitída) sa okrem horúčok prejavujú bolesťami hlavy, stuhnutím šije a zvracaním.

Zvlášť u meningitídy sú bolesti v zátylku spojené so stuhnutou šijou a viazané na predklon hlavy.

9. Zvýšená teplota

Akákoľvek infekcia v tele, ktorá je spojená s horúčkou, sa veľmi často prejavuje bolesťami hlavy.

Typické je to napríklad pre zápal obličiek (pyelonefritída), kedy môžu byť prítomné bolesti hlavy podobné meningitíde.

10. Mozgová mŕtvica

Hoci sa to môže zdať laikom podivné, u mozgových príhod nie je bolesť hlavy až tak typická (aj keď sa samozrejme vyskytnúť môže).

Vyskytujú sa skôr obrny svalov, poruchy reči a poruchy vedomia.

11. Úrazy hlavy

Väčšina úrazov hlavy a mozgu je spojená s bolesťami.

Ako najmenej závažný úraz mozgového tkaniva možno označiť otras mozgu, ktorý je síce nepríjemný, ale nie je spojený so žiadnou neurologickou poruchou ani nálezom na CT vyšetrení mozgu.

Vyšetrovacie metódy

Dôležité je odlíšiť vážne príčiny bolesti hlavy od tých banálnych, čo sa ľahko povie, ale ťažšie urobí. Základnými vyšetrovacími metódami je CT vyšetrenie mozgu a magnetická rezonancia.

CT vyšetrenie síce zaťažuje organizmus žiarením, ale na druhú stranu je oproti magnetickej rezonancii dostupné.

Okrem zobrazovacích metód je vhodné skontrolovať základné fyziologické veličiny, ktoré by mohli mať s bolesťami hlavy nejaký vzťah – zmerať krvný tlak, urobiť základné krvné odbery a podobne.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolest-hlavy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button