Vypuklé oči

Vypuklé očiVypuklé čiže vypúlené oči nemusia vôbec súvisieť s nejakou chorobou, na druhú stranu však tento príznak typicky sprevádza niektoré chorobné stavy. Čo všetko môže vypuklé oči spôsobiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny vypuklých očí:


1. Graves-Basedowova choroba

Toto autoimunitné ochorenie postihuje štítnu žľazu a spôsobuje jej zvýšenú funkciu. Okrem zápalu štítnej žľazy však často dochádza aj k postihnutiu väziva, ktoré sa nachádza za očnou guľou (tzv. Retrobulbárne väzivo) a spôsobí jeho zmnoženie. Pri zmnožení väziva oko vystúpi a vypúli sa. Vypuklé oči by vždy mali byť spojené s vyšetrením funkcie štítnej žľazy.

2. Nádory

Nádory (zhubné aj nezhubné) oka a priestoru za okom môžu svojim rastom spôsobiť vypúlenie oka. Oproti Graves-Basedowovej chorobe sa väčšinou jedná o jednostranné postihnutie. Príkladom sú hemangiómy a miestne meningeómy.

3. Cushingov syndróm

Vypuklé oči môžu byť u tohto syndrómu prítomné kvôli zmnoženiu tuku, ktorý je prítomný v očnici. Konkrétnejšie informácie o danom syndróme nájdete v príslušnom článku.

4. Úrazy

Oko môže byť vypuklé pri narušení integrity očnice. K tomu môže dôjsť pri úderoch do lebky so vznikom zlomeniny niektorej z kostí, ktoré očnicu tvoria.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vypoukle-oci

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.