Meningeóm je typ mozgového nádoru, ktorý vychádza z buniek mozgových blán. Vzhľadom k tomu, že prechádza aj na miechu ako tzv. miechové obaly, môžeme meningeómy nájsť nielen v dutine lebečnej, ale aj v chrbtovom kanáli. V drvivej väčšine sú tieto nádory nezhubné, ale svojho nositeľa môžu ohroziť svojim rastom. Z odborného hľadiska existuje množstvo podtypov meningeómov, čo však pre všeobecné pochopenie nie je dôležité.
Obsah článku:
Príčiny meningeómu
Príčina vzniku nádoru nazývaného meningeóm nie je celkom jasná. Zrejme existuje určité geneticky dané riziko, zvýšené riziko vzniku meningeómov majú pacienti s vrodenou chorobou známou ako neurofibromatóza. Okrem toho sa uvažuje o vplyve radiačného žiarenia.
Príznaky
Malý meningeóm sa nemusí nijako prejavovať, väčší potom môže svojim rastom a utláčaním okolitého tkaniva spôsobiť najrôznejšie neurologické prejavy ako je epilepsia, poruchy hybnosti a citlivosti častí tela, dvojité videnie, inkontinenciu moču a niekedy aj úniky stolice, zmeny osobnosti, demenciu, a pod. Menej často sa môžu objaviť aj príznaky vnútrolebečného pretlaku (zvracanie, bolesti hlavy). Nádory rastúce v chrbtovom kanáli môžu útlakom miechy spôsobiť najmä ochrnutie trupu a dolných končatín.
Diagnostika
Pri neurologických ťažkostiach nechá neurológ zvyčajne vykonať CT vyšetrenie mozgu alebo jeho magnetickú rezonanciu a tie nádor objavia. Podobne možno vyšetriť aj meningeómy v chrbtovom kanáli. Vzhľadom na to, že mozgové meningeómy vznikajú z buniek mozgových obalov, nájdeme ich v okrajových častiach mozgu, tesne pod lebečnými kosťami.
Liečba
Ide o vek pacienta, veľkosť meningeómov a prítomnosť ťažkostí. U staršieho pacienta s náhodne nájdeným malým meningeómom je úplne prípustné ho iba kontrolovať a riešiť len vtedy, keď dochádza k výraznému zväčšovaniu. Inak je základom chirurgická liečba, pri ktorej je nádor odstránený. Pochopiteľne sa jedná o neurochirurgiu, ktorej obtiažnosť a úspešnosť závisí ako na veľkosti, tak na umiestnení nádoru. Ak je meningeóm menší a neprístupný pre neurochirurga, potom ho možno zničiť cieleným ožiarením Leksellovým gama nožom.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/meningeom
Použité zdroje: základné zdroje textu