Demencia

demenciaDemencia je v rozvinutých krajinách jedným z najväčších problémov medicíny 21. storočia. Spôsobuje úmrtia podstatnej časti populácie vyššieho veku a jej terapia stojí veľké finančné prostriedky. Demenciu môžeme označiť za poruchu mozgovej funkcie, ktorá súvisí so zhoršením orientácie v priestore, s poruchami pamäti, poruchami správania, so znížením intelektu, stratou schopnosti a vôle vykonávať určité činnosti (abulia) a v ťažkých prípadoch so stratou sebestačnosti. Demencia môže súvisieť s ochoreniami centrálneho nervového systému a tiež s mnohými chorobnými stavmi, ktoré spôsobia dlhodobé zmeny vnútorného prostredia organizmu.

Poznámka: Pokiaľ príznaky podobné demencii vzniknú v detskom veku (alebo ak sú dokonca vrodené), potom nehovoríme o demencii, ale o mentálnej retardácii.

Príčiny demencie:


1. Vaskulárna demencia

V tomto prípade demencia vzniká v dôsledku narušenia prítoku krvi do mozgu.

Môže ísť o náhlu zástavu prietoku krvi mozgom (ischemická mozgová mŕtvica), ale oveľa častejšie ide o dlhodobé a nenápadné postihnutie dané zužovaním mozgových tepien vplyvom aterosklerózy (rizikovými faktormi je najmä vek, fajčenie a vysoký tlak).

2. Alzheimerova demencia

Alzheimerova choroba je jednou z dôležitých príčin demencie, toto ochorenie je spôsobené ukladaním abnormálne neodbúrateľných bielkovín v mozgových neurónoch, ktoré odumierajú.

Ochorenie sa zhoršuje rôznou rýchlosťou a je smrteľné.

Podobným ochorením je aj tzv. Pickova choroba, tá však prebieha pomalšie a na prvom mieste sú poruchy osobnosti, emócií, nálady a sociálnych vzťahov.

3. Demencia pri Parkinsonovej chorobe

Parkinsonova choroba primárne súvisí s nedostatkom neuromediátora (zlúčenina prenášajúca vzruchy v mozgu) známeho ako dopamín a základným prejavom sú špecifické poruchy hybnosti a koordinácie vôľových pohybov.

Ochorenie však vedie k celkovému zhoršeniu stavu, kedy je často prítomná demencia a depresia.

4. Demencia s Lewyho telieskami

Toto menej známe neurodegeneratívne ochorenie zrejme postihuje až 15% chorých s demenciou.

Zdá sa, že ide o chorobu niekde v strede medzi Alzheimerovou chorobou a Parkinsonovou chorobou.

Okrem demencie sa objavujú zrakové halucinácie a chorí majú vyššie riziko rozvoja delíria.

Spomínané Lewyho telieska sú zhluky bielkovín, ktoré možno nájsť v neurónoch pri histologickom vyšetrení mozgu (pri pitve).

5. Alkoholizmus

Nadmerné popíjanie alkoholu je pre mozog značne toxické a alkohol potom môže spoľahlivo vytvoriť ťažkú demenciu.

Neodborne sa potom hovorí, že ten človek má „prechľastaný mozog“. Problematike alkoholovej demencie sa pre jej častý výskyt zaoberá osobitný článok.

Okrem samotného efektu alkoholu sa môže na demencii podieľať aj pečeňová encefalopatia pri cirhóze pečene. A dodávam, že pečeňová encefalopatia potom môže vzniknúť aj u nealkoholových pečeňových cirhóz.

6. Úrazy

Každý úraz mozgu môže spôsobiť dočasnú alebo trvalú demenciu. A dokonca nemusí ísť ani o veľký úraz, ak sa situácia často opakuje.

Príkladom sú boxeri, ktorí vo vyššom a dôchodkovom veku často trpia demenciou pri tzv. „punch drunk syndróme“.

Stovky až tisícky menej závažných rán do hlavy, ktoré boxeri počas svojej kariéry utŕžili, sa spočítajú.

7. Mozgové nádory

Rastúce nádory mozgu môžu okrem pohybových a iných porúch spôsobiť aj narušenie intelektu a vznik demencie.

8. Podvýživa

Nedostatočný príjem živín môže zhoršiť mozgové schopnosti, no vznik demencie je však typický pre ťažký nedostatok niektorých vitamínov a minerálov, napríklad pre nedostatok vitamínu B6, vitamínu B1 a vitamínu B12.

Nedostatok príjmu tekutín môže mať isté prejavy demencie a môže sa vyskytovať u starších chronicky dehydrovaných ľudí.

9. Roztrúsená skleróza

Toto autoimunitné ochorenie postihuje nervové vlákna v centrálnom nervovom systéme a narúša vedenia vzruchov.

Dôsledkom je najmä chronické zhoršujúce sa pohybové postihnutie, u niektorých pacientov sa môže objaviť aj postupujúca demencia.

10. Znížená funkcia štítnej žľazy

Toto je veľmi zradný stav, ktorý môže byť nerozpoznaný a u ľudí pokročilého veku spôsobiť príznaky demencie so všetkým.

Je preto potrebné na zníženú funkciu štítnej žľazy myslieť a pacientovi s demenciou odobrať hormóny štítnej žľazy. Po nasadení hormónov štítnej žľazy v liekovej forme dochádza k dramatickému zlepšeniu stavu.

11. Huntingtonova choroba

Toto našťastie zriedkavé vrodené smrteľné ochorenie sa prejavuje najmä mimovoľnými zášklbami tela a postupným rozvojom demencie.

Choroba sa prenáša z rodičov na deti s vysokou pravdepodobnosťou (50%) a prvé prejavy sa často objavujú v skorej alebo strednej dospelosti.

12. Subdurálny hematóm

Obvykle vzniká následkom rany do hlavy, môže byť nerozpoznaný a veľmi pomaly narastať. Demencia sa potom objaví niekoľko týždňov až mesiacov po úraze hlavy.

Rastúci subdurálny hematóm môže človeka usmrtiť, a preto sa musí (neuro) chirurgicky vypustiť.

13. Hypoglykémia

Opakované hypoglykemické stavy môžu postupne veľmi vážne narušiť mozgové funkcie a u postihnutého vyvolať nevratnú demenciu.

14. Depresia

Depresívny syndróm u starých ľudí môže ľahko viesť k strate aktivity a prejavom blízkym demencii.

Základom terapie sú antidepresíva.

15. Priónové choroby

Toto sú našťastie veľmi vzácne choroby, ktoré sú spôsobené priónmi.

Prion je zvláštna bielkovina, ktorá sa šíri po organizme a hromadí sa v mozgu, pričom dochádza k poškodzovaniu a odumieraniu neurónov.

Zaujímavé je, že priónové bielkoviny majú tendenciu sa množiť a šíriť podobne ako infekčné choroby a pripomínajú správanie vírusov.

Zrejme najznámejšou z chorôb tohto typu je Creutzfeldt-Jakobova choroba. Ochorenia sú smrteľné a úplne neliečiteľné.

Diagnostika demencie

Pacient s podozrením na demenciu by mal byť vyšetrený neurológom a psychiatrom. Súčasťou vyšetrenia by určite mali byť bežné krvné odbery vrátane hormónov štítnej žľazy a základných vitamínov.

Okrem toho by sa mal mozog vyšetriť niektorou zo zobrazovacích metód ako je CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia.

V niektorých prípadoch môže k diagnóze napomôcť aj EEG vyšetrenie. Vlastné závažnosť demencie sa potom hodnotí podľa rôznych testov pamäti a ďalších kognitívnych schopností pacienta.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/demence

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button