Abúlia

príznak a choroba abúliaČo je to abúlia, aké sú jej príčiny a prejavy? Ako môžeme tento príznak diagnostikovať a liečiť? Abúlia je skôr psychiatrický termín, ktorý však používame aj v iných oboroch. Niektorí lekári chápu abúliu ako chorobu, ja by som ju opísal skôr ako príznak. V podstate znamená stratu vôle k činnostiam a stratu aktivity, úplnú pasivitu, neschopnosť rozhodovať a nezáujem o okolie. Ťažko abulického pacienta si môžeme predstaviť sediaceho v kresle alebo ležiaceho v posteli, pacient mlčí, sám nekomunikuje, na otázky odpovedá krátko a úsečne, samostatne sa takmer nepohybuje, môže mať ťažkosti s príjmom potravy a sociálnymi kontaktom.

Príčiny abúlie:


Abúlia môže byť prítomná u chorôb vedúcich k postihnutiu centrálneho nervového systému, a preto by po jej príčinách mal pátrať neurológ psychiater.

1. Mozgová mŕtvica

Určitá strata psychickej aktivity je pomerne častá, inak však zvyčajne dominujú príznaky narušenia hybnosti s ochrnutím.

Ťažká abúlia je vzácnejšia, ale vylúčiť ju nemožno.

2. Poranenie mozgu

Ťažšie úrazy mozgového tkaniva môžu vyvolať abúliu. Tento príznak je popisovaný najmä u poranení tzv. bazálnych ganglií, čo sú hlboko uložené časti mozgu zodpovedné za iniciáciu a riadenie pohybov.

V mnohých prípadoch sa postupom času vzniknutá porucha samovoľne upraví do normálu.

3. Parkinsonova choroba

Toto ochorenie zasahuje metabolizmus neuromediátoru (zlúčenina prenášajúci vzruchy medzi nervovými bunkami) dopamínu a to vedie k narušeniu funkcie bazálnych ganglií v mozgu.

Dôsledkom sú komplexné poruchy hybnosti, tras a psychiatrické symptómy zahŕňajúce známky demencie a abúliu.

4. Alzheimerova choroba

Jedná sa o neurodegeneratívne ochorenie prejavujúce sa postupne narastajúcimi príznakmi demencie, poruchami pamäti, stratou sociálnych návykov a abúliou. Viac si prečítajte v príslušnom článku.

5. Pickova choroba

Toto ochorenie v sebe zahŕňa príznaky Alzheimerovej choroby a halucinácie.

Strata samoobslužnosti a rozvoj abúlie sú klasickými sprievodnými príznakmi.

6. Huntingtonova chorea

Ochorenie je vrodené a geneticky podmienené. Huntingtonova chorea sa postupne zhoršuje a je smrteľná, účinnú liečbu nepoznáme.

Základným prejavom sú nekontrolovateľné pohyby (tzv. chorea) a rôzne psychické zmeny zahŕňajúce v pokročilých štádiách demenciu a abúliu.

7. Čisto psychiatrické ochorenia

Abúliu sprevádzajú ťažšie depresívne stavy, ktoré môžu byť mylne považované za silnú demenciu.

Okrem toho sa abúlia vyskytuje u niektorých pasívnych foriem schizofrénie.

Diagnostika a liečba abúlie

Ako je spomenuté vyššie, mala by diagnóza nevysvetliteľnej abúlie zahŕňať psychiatrické a neurologické vyšetrenie, ktoré by malo zahŕňať vyšetrenie mozgu niektorú zo zobrazovacích metód (CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia). Liečba závisí na vyvolávajúcej príčine, ktorú musíme vyriešiť.

Ak sa to podarí, tak abúlia vymizne.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/abulie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button