Chorea
Chorea znamená prítomnosť mimovoľných pohybov častí tela. Môže sprevádzať niektoré chorobné stavy vrátane viacerých veľmi závažných.
Aké môžu byť rozličné príčiny týchto mimovoľných pohybov, ako sa prejavujú, ako ich diagnostikovať a ako liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom podrobnom článku.
Príčiny chorey
Môže sa vyskytovať u niektorých vrodených chorôb ako je napríklad Rettov syndróm a môže sprevádzať niektoré ochorenia centrálneho nervového systému vrátane Creutzfeldt-Jakobovej choroby, Parkinsonovej choroby, smrteľnej Huntingtonovej choroby alebo inak HCH (ktorej je chorea hlavným príznakom).
HCH je vzácné dedičné ochorenie, ktoré začína obvykle v strednom veku. HCH probieha progresívne, bez možnosti ovplyvnenia základného procesu, tj. sa nedá žiadnym spôsobom zabrániť vzniku HCH, ani oddaliať alebo spomaliť jej vývoj.
Je však možné výrazne pomôcť a ovplyvniť určité príznaky a ťažkosti. HCH vzniká na podklade zmenenej dedičnej informácie, tj. mutácie, na krátkom ramienku 4. chromozómu.
U autozomálne dominantne dedičných ochorení, medzi ktoré patrí aj HCH, je štatistické riziko zdedenia vlohy pre toto ochorenie priamym potomkom 50%, alebo tiež neurologické formy Wilsonovej choroby (poškodenie mozgu hromadením medi).
Chorea sa predtým vyskytovala aj ako jeden z dôsledkov streptokokovej reumatickej horúčky ako tzv. Sydenhamova chorea (dôvodom bolo poškodenie mozgu imunitným systémom), ale pri používaní antibiotík k tomu už prakticky nedochádza.
Veľmi zriedkavo vzniká chorea v tehotenstve (odborne chorea gravidarum), zrejme súvisí so silnými hormonálnymi zmenami v tele ženy a zvyčajne vymiznú krátko po pôrode.
Prejavy
Choreatické pohyby sú krátke, rýchle a nepravidelné, často bývajú krútivé, nie sú ovládané vôľou a niekedy môžu byť značne bizarné.
Pri závažných podobách chorey môže byť jedinec prakticky vyradený z bežného života. Príznaky sa môžu zhoršiť pri emočnom rozrušení a vo stresovej situácii.
Diagnostika
Diagnózu určuje väčšinou neurológ na základe fyzikálneho vyšetrenia chorého. Súčasťou vyšetrenia by však malo byť aj pátranie po príčine vzniku chorey.
Liečba
Liečba záleží na tom, aký stav choreu spôsobil. Choreu musíme chápať skôr ako príznak než samostatnú chorobu a ak je možné vylúčiť vyvolávajúcu príčinu, potom chorea vymizne.
Ak to nie je možné, snažia sa lekári tlmiť príznaky chorey pomocou niektorých liekov zo skupiny benzodiazepínov, antiepileptík alebo antipsychotík.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/chorea
Použité zdroje: základné zdroje textu