Úvod / Choroby / Sydenhamova chorea

Sydenhamova chorea

Sydenhamova choreaSydenhamova chorea je menej časté neurologické ochorenie, ktoré úzko súvisí so streptokokovými infekciami. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Povedzme si o tomto zaujímavom stave niečo bližšie.

Príčiny vzniku Syndenhamovej chorey:


Príčinou je akútne prebiehajúca reumatická horúčka, čo je autoimunitná porucha súvisiaca s prebiehajúcou streptokokovou infekciou (napr. klasická angína alebo ruža).

Ak nie je infekcia liečená antibiotikami, musí si s ňou imunitný systém poradiť sám a v niektorých prípadoch napadne aj niektoré tkanivá. V prípade Sydenhamovej chorey je poškodený imunitný systém a niektoré oblasti mozgu, ktoré súvisia s hybnosťou a riadením pohybov.

Príznaky:

Sydenhamova chorea sa, ako už názov napovedá, prejavuje choreatickými príznakmi. Aby sme si to vysvetlili, tak pojem chorea znamená rozvoj mimovoľných pohybov končatín aj iných častí tela (grimasy, pohyby trupu, a pod.). Tieto pohyby môžu byť niekedy pomerne bizarné, krútivé a postihnutý ich nedokáže ovplyvniť. 

Okrem samotnej chorey je často prítomná bolesť hlavy, motanie hlavy, zhoršená artikulácia, poruchy chôdze a zhoršenie jemných činností (písanie, jemné ručné práce). Spolu s neurologickými prejavmi môžeme nájsť aj ďalšie príznaky reumatickej horúčky.

U väčšiny ľudí prejavy ochorenia s názvom Sydenhamova chorea postupne vymiznú, ale môže to trvať aj niekoľko mesiacov. Okrem toho sa môžu rozvinúť zmeny osobnosti a rôzne psychiatrické prejavy, ako je napríklad obsedantno-kompulzívna choroba.

Diagnostika:

Diagnózu stanovuje zvyčajne neurológ na základe klinických príznakov a súčasnej prítomnosti niektorej z foriem streptokokovej infekcie. Súčasťou vyšetrenia by určite malo byť CT vyšetrenie mozgu (alebo magnetická rezonancia) na vylúčenie iných príčin neurologických porúch.

Liečba:

Základom terapie je rýchle vyliečenie streptokokovej infekcie pomocou antibiotík, čo vedie k upokojeniu podráždeného imunitného systému. Na tlmenie nechcených choreatických pohybov a prípadne psychiatrických prejavov sa môžu podávať niektoré lieky zo skupiny antipsychotík alebo antiepileptík.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *