Angína

angínaSlovo angína znamená v preklade zvieravá bolesť. Klasická krčná angína je veľmi časté infekčné ochorenie u detí aj u dospelých. Je najčastejšie spôsobená baktériami z rodu streptokokov a laici by si ju nemali pomýliť s angínou pectoris, to je úplne iný problém týkajúci sa srdca. Ako sa prejavuje angína? Ako ju liečiť a diagnostikovať? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku. 

Príčiny


Klasická angína alebo zápal mandlí je postihnutie krčných mandlí infekciou. Najčastejšou príčinou sú baktérie streptokoky.

Mandle sú lymfatické tkanivo prešpikované lymfocytmi a inými obrannými imunitnými bunkami, ktoré slúžia ako významná línia obrany proti mikroorganizmom prichádzajúcim do nášho tela s vdychovaným vzduchom.

Niekedy sa však stane, že sa baktériám podarí na mandliach uchytiť a spôsobiť tam zápal.

Prejavy angíny

Prejavy angíny sú bežne známe. Choroba sa ako väčšina infekcií prejaví horúčkou, únavou, bolesťami hlavy, bolesťami svalov a pod.

Okrem toho človek pociťuje nepríjemnú bolesť v krku, ktorá sa často zhoršuje pri prehĺtaní. Niekedy môže byť bolesť tak silná, že prehĺtanie výrazne sťažuje alebo znemožňuje. Môže sa objaviť aj nevoľnosť spojená s vracaním.

Hrdlo a mandle chorého bývajú začervenané, na mandliach môžeme často nájsť biele ložiská. Na krku môžeme tiež nájsť bolestivé zväčšené lymfatické uzliny, nie je to však pravidlom.

Celý obraz je veľmi podobný infekčnej mononukleóze, tá je však oproti angíne predsa len vzácnejšia.

Komplikácie

Angína má dve možné komplikácie a tieto komplikácie sa týkajú najmä neliečenej angíny. Prvá je priechod infekcie do hlbších tkanív hltanu a vytvorenie tzv. abscesu.

Absces je dutina vyplnená hnisom, ktorý môže mať v tomto prípade podobu bolesti a hrče na krku.

Odtiaľ sa môže zápal ďalej šíriť do hlbších štruktúr krku a ďalej do mediastína (medzihrudia) za vzniku smrteľne nebezpečnej akútnej mediastinitídy.

Druhou vážnou potenciálnou komplikáciou je reumatická horúčka.

Diagnostika

Lekár nadobudne podozrenie z vyššie uvedených nájdených príznakov.

Ak chce odlíšiť vírusový zápal horných ciest dýchacích od bakteriálneho, môže z krvi vyšetriť zlúčeninu CRP (C-reaktívny proteín), ktorá býva mierne zvýšená u viróz a prudko zvýšená u bakteriálnych zápalov.

Pre prítomný absces svedčí výrazná horúčka, výrazná bolesť v krku a pri otvorení úst asymetria poschodových oblúkov, prípadne vychýlenie čapíkov do strany.

Liečba

Vhodnou liečbou sú antibiotiká, proti streptokokom je stále účinný penicilín. Dôležité je dodržať dávkovanie a dobu liečby predpísanú lekárom.

Pri nedodržaní alebo neliečení vždy vystavujeme chorého riziku vzniku reumatickej horúčky so všetkými jej prejavmi a komplikáciami.

Okrem antibiotík je pri angíne vhodný pokoj na lôžku, dostatočný príjem tekutín. Pokiaľ vznikne v tkanivách pod mandľami absces, je nutné ho chirurgicky rozrezať a hnis vypustiť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/angina

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button