Infekcia horných dýchacích ciest

Infekcia horných dýchacích ciestInfekcia horných dýchacích ciest patrí medzi bežné choroby, ktoré postihujú prakticky všetky vekové kategórie. Veľmi rýchlo sa tieto nákazy šíria v detských kolektívoch a nedozretý imunitný systém detského tela ich nemusí vždy bez problémov zvládnuť. Z týchto dôvodov kladieme na infekcie dýchacích ciest v detskom veku väčší dôraz. Najčastejšími pôvodcami infekcií horných dýchacích ciest sú vírusy, ale niektoré sú vyvolané aj baktériami.

Na vymedzenie tejto problematiky je nutné si definovať horné cesty dýchacie. Zaraďujeme k nim dutinu nosovú, vedľajšie nosové dutiny, nosohltan a hrtan.

Najbežnejšie a najvýznamnejšie choroby postihujúce tieto oblasti sú infekčná nádcha, angína, zápal dutín, laryngitída a epiglotitída.

1. Nádcha


Infekčná nádcha je bežným ochorením horných dýchacích ciest. Vyskytuje sa v každom veku, pravidelne ňou trpievajú detské kolektívy.

Zvyčajne sa jedná o postihnutie sliznice nosohltana vírusmi. Sliznica sa stáva opuchnutá, horšie sa dýcha nosom a dochádza k narušeniu čuchu, čo mylne označujeme ako stratu chuti.

Choroba nebýva nijako závažná, ale je nepríjemná – môže byť sprevádzaná únavou, horúčkami a bolesťou svalov a kĺbov. Do niekoľkých dní zvyčajne prestáva.

Lieky na infekčnú nádchu v podstate neexistujú, zvyčajne sa užívajú nesteroidné protizápalové lieky, ktoré sú niekedy kombinované s liekmi, ktoré zmenšujú opuch sliznice.

Účelom týchto liekov je však len zastretie príznakov, dobu choroby nijako výrazne neovplyvnia.

2. Zápaly prínosových dutín (sinusitídy)

Zápal dutín je nepríjemné infekčné ochorenie, ktoré spadá najmä do kompetencie lekárov ORL (ušné, nosné a krčné). Než pristúpime k jeho vlastnému popisu, musíme si niečo povedať o vedľajších nosových dutinách. L

atinsky sa vedľajšia nosná dutina označuje ako sinus. Vedľajšie (postranné) nosové dutiny sú duté priestory uložené v kostiach lebky a tieto priestory sú prepojené malými otvorčekmi s hlavnou dutinou nosovou.

Ak dôjde k infekcii dutiny nosovej, zníži sa obranyschopnosť tamojšej sliznice a baktérie môžu preniknúť aj do priestoru vedľajších nosových dutín.

V dutinách sa následne začne tvoriť hnis a zdurená sliznica môže upchať otvory spájajúce postihnutú vedľajšiu dutinu s hlavnou dutinou nosovou.

Potom sa utvorí bludný kruh – infekcie trvá, hnis sa hromadí, nemôže odtekať, ťažkosti narastajú.

Z príznakov sa najprv objaví nádcha, ktorá je nasledovaná bolesťou v mieste postihnutej dutiny – zvyčajne bolesť tváre a čela.

Bolesti sú horšie pri zmene polohy hlavy, napríklad pri predklone. Vysmrkávanie hustého hlienu alebo hnisu je tiež častým príznakom, niekedy vo vysmrkanom obsahu môžu byť aj stopy krvi.

Nachádzame aj zvýšenú teplotu, únavu, schvátenosť a ďalšie príznaky podobné chrípkovým.

3. Angína

Angína je časté infekčné ochorenia u detí aj dospelých. Je zvyčajne spôsobená baktériami z rodu streptokokov.

Pri angíne dochádza k postihnutiu krčných mandlí. Mandle sú lymfatické tkanivo bohato obsadená lymfocytmi a ďalšími obrannými imunitnými bunkami.

Príznaky angíny poznáme určite všetci. Choroba sa ako väčšina infekcií prejaví horúčkou, únavou, bolesťami hlavy, bolesťami svalov a pod.

Okrem toho človek pociťuje nepríjemnú bolesť v krku, ktorá sa často zhoršuje pri prehĺtaní. Niekedy môže byť bolesť tak silná, že prehĺtanie výrazne sťažuje alebo znemožňuje.

Môže sa objaviť aj nevoľnosť spojená s zvracaním. Hrdlo a mandle chorého bývajú začervenané, na mandliach nachádzame biele povlaky.

Na krku môžu byť prítomné zdurené a bolestivé lymfatické uzliny, to však nie je pravidlom.

4. Zápal hrtana (laryngitída)

Zápal hrtana postihuje deti aj dospelé osoby. Hrtan je dôležitá časť dýchacích ciest. Smerom dole ústi hrtan do priedušnice a smerom nahor susedí s nosohltanom, od ktorého je pri prehĺtaní oddelený príklopkou hrtanovou (epiglotis).

Hrtan však nie je len akási spojnica nosohltanu s priedušnicou. V hrtane sa totiž vyskytujú dva dôležité väzy. Sú to tzv. hlasivky a ich rozkmitanie exspirovaným vzduchom je základom tvorby ľudskej reči.

Najčastejšou príčinou laryngitídy sú vírusové infekcie, ktoré sa šíria kvapôčkovou cestou. Vírusy môžu oslabiť slizničnú obranu a môžu potom byť nasledované bakteriálnou infekciou, to však nie je pravidlom.

Choroba je často sprevádzaná klasickými chrípkovitými príznakmi – horúčka, únava, bolesti kĺbov, celková nevôľa.

Okrem toho sa objavia dôsledky podráždenia sliznice hrtana a hlasiviek – suchý kašeľ, bolesti a pálenie krku, zahlienenie a chrapot.

Nepríjemné pocity sa stupňujú pri rozprávaní. Dramatické prejavy bývajú u detí, ktoré trpia dusivým štekavým kašľom, sú nepokojné a dýchavičné.

5. Zápal hrtanovej záklopky (epiglotitída)

Akútna epiglotitída je život ohrozujúce bakteriálne infekčné ochorenie postihujúce malé deti (batoľatá a predškolské deti).

Chorobu spôsobujú baktérie známe ako hemofilus. K nákaze dochádza zvyčajne vzdušnou cestou, baktérie sa po vdýchnutí usadia na sliznici dýchacích ciest a začnú sa množiť.

Záklopka hrtanová je útvar, ktorý oddeľuje dýchacie cesty od tráviacich. Je ovládaná svalmi a reflexne sa uzatvára, ak prijímame potravu a tekutiny.

Pokiaľ ju hemofilus napadne, hovoríme o epiglotitíde. Musíme dodať, že toto nebezpečné ochorenie sa čoraz viac stáva raritou, čo je dôsledok očkovania proti hemofilovi.

Pri infekcii záklopka opuchne a zúžia dýchacie cesty. Po počiatočných chrípkových príznakoch sa objaví bolesť v krku, kašeľ a dýchavičnosť.

Dieťa je tiché a pokojné, pretože nie je schopné udýchať väčšiu fyzickú námahu. Začne sa brániť v prípade, že sa ho niekto pokúsi položiť na posteľ. Je to preto, že pri uložení do vodorovnej polohy sa uzavrú dýchacie cesty ešte viac a riziko smrti udusením sa ešte zvýši.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/infekce-hornich-cest-dychacich

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button