Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Strata čuchu

strata čuchuStrata čuchu môže byť úplne banálnym, ale aj pomerne závažným príznakom, preto je nutné si o nej niečo povedať. V hľadaní príčin tohto stavu môžeme logicky vychádzať z anatomickej stavby čuchového ústrojenstva.

Základným aparátom čuchu sú zmyslové bunky, ktoré sa nachádzajú v hornej časti nosovej sliznice. Odtiaľ sú potom drobnými nervovými vláknami informácie o čuchu vedené do mozgu (mozgové centrum pre čuch je pomerne blízko pri centre pre emócie). Poruchy čuchu potom sú spojené s narušením niektoré časti tejto čuchové dráhy.

Aké príčiny spôsobujú stratu čuchu? Dočítate sa v nasledujúcom článku.

Príčiny straty čuchu: 


1. Infekčné ochorenia nosovej dutiny

Infekčné zápaly nosovej dutiny (rinitída) môžu byť spojené s opuchom sliznice a narušenm funkcie senzorických čuchových buniek.

Často v bežnom živote používame slová „stratila som chuť do jedla“, čo je nesprávne.

Chuť je pri nádche v skutočnosti zachovaná ale na hodnotenie celkovej chuti potravín a tekutín je čuch úplne nevyhnutný. Po odznení zápalu, čuch sa postupne vracia do niekoľkých dní.

Čuch môže byť narušený aj pri zápale vedľajších nosových dutín. To je už vážnejší stav, zvyčajne spôsobený bakteriálnou infekciou, ktorú je potrebné riešiť podávaním antibiotík alebo punkciou dutín.

2. Alergia

Alergická nádcha môže ako aj infekčná nádcha spôsobiť opuch sliznice a narušenie čuchu.

Tento prípad je menej typicky, vôňa sa zvyčajne vráti veľmi rýchlo, zvyčajne po skončení alergickej reakcie.

3. Nosové polypy

Pri chronických zápaloch v nosovej dutine (infekčné a alergické) môže postupne rozvíjať nosové polypy, kedy môže nastať strata chuti.

Polypy sú výrastky sliznice, vznikajú vo viacerých orgánoch nášho tela.

4. Zranenia

Zranenia hlavy, spojené najmä so zraneniami na prednej časti mozgu, môžu byť spojené s poškodením čuchový nervov, ktoré vedú informácie do mozgu.

Strata čuchu je logickým dôsledkom.

5. Nádory

Nádory na mozgu rastú v mieste čuchových nervov, kde môžu zničiť a zabrániť prenosu impulzov. Zvyčajne sa jedná o nezhubné meningeomy.

Podozrenie je vždy najmä u ľudí staršieho veku, kedy strate čuchu nepredchádzajú žiadne infekcie horných dýchacích ciest alebo úraz.

6. Zriedkavé vrodené syndrómy

Uviedla by som napríklad Kallmannov syndróm, ktorý je okrem poruchy čuchu spojený s poruchou sexuálneho vývoja.

Diagnostika

Dlhodobú stratu čuchu pri infekciách horných dýchacích ciest vyšetruje skôr lekár ORL (zápal dutín, prítomnosť nosových polypov).

Strata čuchu po poranení hlavy alebo bez zrejmej príčiny spadá do kompetencie neurológov, ktorí spravia okrem základného neurologického vyšetrenia aj CT vyšetrenie mozgu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ztrata-cichu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button