Alergická nádcha

Alergická nádchaAlergická nádcha je zrejme najčastejšou chorobou vzniknutou na podklade alergickej reakcie. Každoročne obťažuje veľa ľudí a býva zdrojom mnohých smútkov. Čo by bolo vhodné o tomto probléme vedieť si povieme v tomto článku.

Alergická nádcha a jej príčiny


Príčinou je alergická reakcia, ktorá postihne bunky sliznice dutiny nosnej. Táto alergická reakcia vzniká kvôli kontaktu s určitým alergénom, a to najčastejšie s takým, ktorý sa dostane priamo do dutiny nosnej.

Klasickými alergénmi spôsobujúcimi alergickú nádchu sú pele najrôznejších rastlín (kvety, trávy, kríky a stromy), prach a roztoče.

Prejavy

U alergickej nádche možno vcelku dobre rozlíšiť dve formy – akútnu a chronickú.

Akútna alergická nádcha

Akútna forma je tá klasická alergia, ktorú človek pociťuje pri stretnutí s alergénom. Človeka začne svrbieť v nose, kýcha, huhňá, tečie mu z nosa a niekedy je prítomné aj zhoršenie čuchu. Pri úplnom upchatí nosa musí dýchať ústami.

Často, aj keď nie vždy, sa súčasne rozvinie aj postihnutie očí v podobe alergického zápalu spojiviek. Oči začervenajú, páli, slzia a opúchajú viečka.

Chronická alergická nádcha

Chronická forma vzniká dlhú dobu a je odrazom dlhodobého poškodzovania nosovej sliznice alergickým zápalom.

Z podráždenej sliznice rastú výrastky čiže polypy, zužujú priestor nosovej dutine a spôsobujú problémy pri dýchaní nosom – viac v článku o nosových polypoch.

Diagnostika alergickej nádchy

Základom je alergologické vyšetrenie, kedy sa nálezom zvýšenej hladiny IgE z krvi určí prítomnosť alergie a pomocou kožných testov sa určia konkrétne alergény.

Prevencia pred alergickou nádchou

Ak človek vie, na aký peľ je alergický, mal by si zistiť, v akom období daná rastlina kvitne a v tejto dobe nechodiť do prírody alebo si aspoň so sebou preventívne nosiť lieky.

Pri alergii na roztoče je nutné si uvedomiť, že tieto mikroskopické parazity žijú najradšej v textíliách.

Navyše milujú teplo a vlhko. Sucho a chlad ich zabíja. Preto je nutné lôžkoviny každé ráno ustielať, prípadne ich raz za čas zavesiť na slniečko.

Plyšové hračky je dobré z času na čas dať na chvíľku do mrazničky. Studené prostredie roztoče zlikviduje veľmi spoľahlivo.

Ak má niekto z rodiny alergiu na psy a mačky, tak si logicky tieto zvieratá nekupujeme. Je v tomto ohľade dobré si uvedomiť, že tá tzv. „alergia na srsť“ nie je na srsť, ale na produkty zvieracích kožných mazových žliaz. Preto obstaranie nejakej bezsrstej rasy problém nevyrieši.

Alergická nádcha a jej liečba

Vhodnými liekmi sú tabletové antihistaminiká, ktorá tlmia proalergické účinky histamínu (derivát imidazolu).

Použiť možno aj nosové spreje obsahujúce kortikoidy ako sú Avamys a Mommox.

Upchatý nos môžu vyriešiť lieky zo skupiny dekongestanov, ktoré znižujú opuch sliznice, nemali by sa však užívať dlhodobo pre vznik slizničnej závislosti (závislosť v zmysle zhoršenia opuchu sliznice po ich vysadení).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/alergicka-ryma

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button