Zápal spojiviek (konjunktivitída)

Zápal spojiviekZápal spojiviek (odborne konjunktivitída) je bežné zápalové ochorenie oka. Väčšinou nie je nebezpečné a pri správnej liečbe rýchlo vymizne. Spojivka je vrstva tkaniva, ktorá sa nachádza na spodine očných viečok a prechádza na skléru (biela časť oka). Chráni oko pred poškodením a pred prienikom infekcie.

Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohoto zápalu.

Zápal spojiviek a jeho príčiny


Pomerne často je pôvodcom zápalu spojiviek infekcia vírusová, či bakteriálna. Vírusové konjunktivitídy zvyčajne sprevádza vírusová infekcia horných dýchacích ciest, bakteriálna infekcia býva typicky vyvolaná stafylokokmi a streptokokmi. Z ďalších mikroorganizmov je postihnutie spojoviek charakteristické napríklad pre chlamýdie (môže vzniknúť tzv. trachóm).

Podráždenie spojiviek so zápalom môžu spôsobiť aj rôzne nečistoty a chemické látky, ak sa do oka dostanú. Veľmi časté sú aj alergické zápaly spojiviek pri kontakte s vyvolávajúcim alergénom.

V neposlednom rade nesmieme zabudnúť ani na zápaly spojiviek u reumatických autoimunitných chorôb, ako príklad uveďme Reiterov syndróm.

Prejavy

Postihnuté môže byť jedno oko alebo obe. Hlavným prejavom je začervenanie postihnutého oka a opuch viečka, býva prítomná aj bolesť oka a slzenie. U bakteriálnych infekcií sa objavuje hnisavý výtok.

Diagnostika

Diagnózu môže stanoviť prakticky akýkoľvek lekár už len pri zhodnotení postihnutého oka pohľadom. Vzhľadom na to, že začervenanie oka môže sprevádzať aj iné očné ochorenia, je vhodné pri nelepšení ťažkostí vyšetrenie očným lekárom.

Liečba

Záleží na vyvolávajúcej príčine – alergické konjunktivitídy sa liečia pomocou liekov proti alergii, bakteriálne infekcie pomocou antibiotík. Väčšina ľahkých prípadov konjunktivitídy sa má tendenciu do týždňa zlepšiť aj bez zásadnejšej liečby.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-spojivek

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.