Stafylokokové infekcie

stafylokokové infekcieStafylokokové infekcie čiže stafylokoky patria medzi veľmi častých pôvodcov infekcií. Stafylokoky patria medzi grampozitívne koky, čo znamená, že sú zafarbiteľné tzv. gramovou metódu. Slovo koky zase odkazuje na okrúhly tvar ich buniek.

Príčiny stafylokokovej infekcie


Stafylokoky bežne žijú na koži človeka, medzi najznámejšie a najvýznanejšie druhy patrí stafylokokus aureus (zlatý stafylokok), stafylokokus epidermidis a stafylokokus saprofyticus. Stafylokokové infekcie sa zvyčajne do organizmu dostanú narušením kožného krytu a riziko infekcie rastie u osôb s poruchou imunity. Vyššie riziko vzniku stafylokokových infekcií majú ľudia po otvorených operáciách (napríklad implantácia umelých kĺbov), vnútrožiloví narkomani, ľudia s preležaninami a ľudia s rozsiahlejšími popáleninami.

Stafylokokové infekcie a ich príznaky

1. Otrava toxínom z jedla

V tomto prípade nejde o klasickú infekciu. Potraviny môžu byť napadnuté stafylokokom, ktorý v nich vytvorí toxín. Pri zahriatí, či povarení sú stafylokoky zničené, ale toxín je voči teplu odolný a v potrave zostane. Po požití do niekoľkých hodín toxín vyvolá príznaky akútnej črevnej chrípky so zvracaním, bolesťami brucha, zvýšenou teplotou a hnačky. Ťažkosti sú nepríjemné, ale väčšinou vymiznú do ďalšieho dňa.

2. Hnisavé kožné infekcie

Stafylokoky sú typickými pôvodcami niektorých hnisavých kožných infekcií. Úplne špeciálnym podtypom kožných stafylokokových infekcií sú zápaly prsníka u dojčiacich žien.

3. Infekčná endokarditída

Stafylokoky patria medzi baktérie schopné vyvolať infekčnú endokarditídu, čo je infekčný zápal vnútorných dutín srdca a srdcových chlopní. Ochorenie môže spôsobiť srdcové zlyhávanie, poruchy rytmu a rozšírením baktérií zo srdca krvou po tele aj známky sepsy. Vyšší výskyt je u ľudí s chlopňovými náhradami a po operáciách srdca. Riziko je vyššie aj u injekčných narkomanov, kedy sa do krvi (a následne do srdca) môžu stafylokoky dostať pri aplikácii drogy.

4. Zápaly kostí a kĺbov

Stafylokoky pomerne často nájdete ako pôvodcu zápalu u chorých trpiacich infekciami kostí (osteomyelitída) a infekciami stavcov a medzistavcových platničiek (spondylodiscitidy). Okrem kostí môžu byť infekciami postihnuté aj kĺby.

5. Syndróm toxického šoku

Toto je smrteľne nebezpečný stav, ktorý môže sprevádzať akúkoľvek z vyššie spomínaných infekcií stafylokokom. Syndróm je zapríčinený účinkom stafylokokového toxínu, ktorý baktérie uvoľňujú do organizmu. Toxín spôsobuje rozvoj šokového stavu s vysokým rizikom zlyhania životne dôležitých orgánov.

Bio a Raw potraviny

6. Abscesy

Vznik abscesov (dutín naplnených hnisom) môže komplikovať väčšinu stafylokokových infekcií. Je to dané tendenciou stafylokokových zápalov prebiehať ohraničene, čo je v podstate pozitívny fakt, na druhú stranu je absces pre imunitný systém zle prístupný a môže byť problém s jeho zahojením. Absces je preto často nutné riešiť, ideálne chirurgickým otvorením, vypustením hnisu a prípadne drenážou.

7. Iné infekcie

Stafylokokové infekcie môžu niekedy spôsobiť aj zápaly pľúc a hnisavé zápaly mozgových blán, skôr však u týchto stavov nachádzame ako vyvolávateľa niektorého zo streptokokov, či iné baktérie.

Liečba

Stafylokokové infekcie sú dosť odolné voči penicilínovým antibiotikám, ale zvyčajne majú dobrú citlivosť proti antibiotiku známemu ako oxacilín (meticilín).

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/stafylokokove-infekce

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.