Vyliec.sk > Choroby > Zápal prsníka (mastitída)

Zápal prsníka (mastitída)

Zápal prsníkaZápal prsníka (odborne mastitída) je pomerne časté ochorenie u žien (vzácnejšie aj u mužov), ktoré je vo väčšine prípadov spojené s dojčením. Aké sú presnejšie príčiny vzniku zápalu prsníka, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Zápal prsníka a jeho príčiny


Vyvolávajúcim faktorom sú väčšinou baktérie, zvyčajne baktérie žijúce na koži zo skupiny streptokokov a stafylokokov. Najčastejšie sa zápal prsníka rozvinie u dojčiacich žien niekoľko týždňov po pôrode.

Príčinou je zrejme hromadenie mlieka v mliekovodoch a ľahšie infekcie baktériami pri cucaní mlieka dieťaťom. Už len hromadenie mlieka bez bakteriálnej infekcie môže zrejme zápalové zmeny vyvolávať, v tom prípade hovoríme o neinfekčnej mastitíde. Vyššie riziko vzniku infekčnej mastitídy majú ženy s narušenou imunitou (napr. ženy s cukrovkou a ženy s AIDS).

Mastitídy môžu pochopiteľne vznikať aj u nedojčiacich žien, tam je však vždy potrebné mať sa viac na pozore pre istú podobnosť prejavov mastitídy s jednou z foriem rakoviny prsníka.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Prsník začne byť začervenaný, môže byť opuchnutý a je bolestivý. Z prsníka môže vytekať zápalová tekutina, niekedy dokonca hnis alebo malé množstvo krvi. U ženy sa môžu objaviť celkové príznaky ako je zvýšená teplota, únava a ďalšie bežné prejavy infekčných stavov.

Dojčenie začne byť pre ženu nepríjemné a bolestivé. Práve začervenanie prsníka a bolesť prsníka sa môže vyskytovať u tzv. zápalové formy rakoviny prsníka. Tá je síce zriedkavá, ale veľmi nebezpečná.

Nádory tohto typu bývajú pomerne agresívne a pre svoju schopnosť imitovať zápalový proces môžu byť pre istú dobu podceňované.

Zápal prsníka a diagnostika

Žena by mala byť vyšetrená gynekológom, najmä ak ide o ženu nedojčiacu. Podľa konkrétneho prípadu môže potom indikovať vyšetrenie prsníka ultrazvukom, ktorý dokáže objaviť hnisavé abscesy.

V prípade trvajúcich pochybností alebo pretrvávania príznakov je možné aj mamografické vyšetrenie, či odber vzorky tkaniva prsníka biopsiou tenkou ihlou.

Liečba

Pri zápale prsníka vzniknutého pri dojčení je nutné s dojčením neprestať, účinné dojčenie s dostatočným odtokom mlieka spôsobí ústup ťažkostí. V prípade infekčných zápalov možno podávať antibiotiká.

U nedojčiacich žien sa pomerne voľne môžeme rozhodnúť pre antibiotikum podľa citlivosti (pred ich nasadením možno vykonať stery na prítomnosť, typ baktérií a ich citlivosť voči antibiotikám), u dojčiacich žien sme už obmedzení, pretože niektoré antibiotiká sa použiť nesmú (prenikajú do materského mlieka).

Zápal prsníka (mastitída)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.