Zápal prsníka (mastitída)

Zápal prsníkaZápal prsníka (odborne mastitída) je pomerne časté ochorenie u žien (vzácnejšie aj u mužov), ktoré je vo väčšine prípadov spojené s dojčením. Aké sú presnejšie príčiny vzniku zápalu prsníka, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Zápal prsníka a jeho príčiny


Vyvolávajúcim faktorom sú väčšinou baktérie, zvyčajne baktérie žijúce na koži zo skupiny streptokokov a stafylokokov.

Najčastejšie sa zápal prsníka rozvinie u dojčiacich žien niekoľko týždňov po pôrode. Príčinou je zrejme hromadenie mlieka v mliekovodoch a ľahšie infekcie baktériami pri cucaní mlieka dieťaťom.

Už len hromadenie mlieka bez bakteriálnej infekcie môže zrejme zápalové zmeny vyvolávať, v tom prípade hovoríme o neinfekčnej mastitíde.

Vyššie riziko vzniku infekčnej mastitídy majú ženy s narušenou imunitou (napr. ženy s cukrovkou a ženy s AIDS).

Mastitídy môžu pochopiteľne vznikať aj u nedojčiacich žien, tam je však vždy potrebné mať sa viac na pozore pre istú podobnosť prejavov mastitídy s jednou z foriem rakoviny prsníka.

Prejavy

Prsník začne byť začervenaný, môže byť opuchnutý a je bolestivý.

Z prsníka môže vytekať zápalová tekutina, niekedy dokonca hnis alebo malé množstvo krvi.

U ženy sa môžu objaviť celkové príznaky ako je zvýšená teplota, únava a ďalšie bežné prejavy infekčných stavov.

Dojčenie začne byť pre ženu nepríjemné a bolestivé. Práve začervenanie prsníka a bolesť prsníka sa môže vyskytovať u tzv. zápalové formy rakoviny prsníka.

Tá je síce zriedkavá, ale veľmi nebezpečná. Nádory tohto typu bývajú pomerne agresívne a pre svoju schopnosť imitovať zápalový proces môžu byť pre istú dobu podceňované.

Zápal prsníka a diagnostika

Žena by mala byť vyšetrená gynekológom, najmä ak ide o ženu nedojčiacu. Podľa konkrétneho prípadu môže potom indikovať vyšetrenie prsníka ultrazvukom, ktorý dokáže objaviť hnisavé abscesy.

V prípade trvajúcich pochybností alebo pretrvávania príznakov je možné aj mamografické vyšetrenie, či odber vzorky tkaniva prsníka biopsiou tenkou ihlou.

Liečba

Pri zápale prsníka vzniknutého pri dojčení je nutné s dojčením neprestať, účinné dojčenie s dostatočným odtokom mlieka spôsobí ústup ťažkostí.

V prípade infekčných zápalov možno podávať antibiotiká.

U nedojčiacich žien sa pomerne voľne môžeme rozhodnúť pre antibiotikum podľa citlivosti (pred ich nasadením možno vykonať stery na prítomnosť, typ baktérií a ich citlivosť voči antibiotikám), u dojčiacich žien sme už obmedzení, pretože niektoré antibiotiká sa použiť nesmú (prenikajú do materského mlieka).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-prsu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button