Úvod / Choroby / Zápal prsníka (mastitída)

Zápal prsníka (mastitída)

Zápal prsníkaZápal prsníka (odborne mastitída) je pomerne časté ochorenie u žien (vzácnejšie aj u mužov), ktoré je vo väčšine prípadov spojené s dojčením. Aké sú presnejšie príčiny vzniku zápalu prsníka, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Zápal prsníka a jeho príčiny


Vyvolávajúcim faktorom sú väčšinou baktérie, zvyčajne baktérie žijúce na koži zo skupiny streptokokov a stafylokokov. Najčastejšie sa zápal prsníka rozvinie u dojčiacich žien niekoľko týždňov po pôrode.

Príčinou je zrejme hromadenie mlieka v mliekovodoch a ľahšie infekcie baktériami pri cucaní mlieka dieťaťom. Už len hromadenie mlieka bez bakteriálnej infekcie môže zrejme zápalové zmeny vyvolávať, v tom prípade hovoríme o neinfekčnej mastitíde. Vyššie riziko vzniku infekčnej mastitídy majú ženy s narušenou imunitou (napr. ženy s cukrovkou a ženy s AIDS).

Mastitídy môžu pochopiteľne vznikať aj u nedojčiacich žien, tam je však vždy potrebné mať sa viac na pozore pre istú podobnosť prejavov mastitídy s jednou z foriem rakoviny prsníka.

Prejavy

Prsník začne byť začervenaný, môže byť opuchnutý a je bolestivý. Z prsníka môže vytekať zápalová tekutina, niekedy dokonca hnis alebo malé množstvo krvi. U ženy sa môžu objaviť celkové príznaky ako je zvýšená teplota, únava a ďalšie bežné prejavy infekčných stavov.

Dojčenie začne byť pre ženu nepríjemné a bolestivé. Práve začervenanie prsníka a bolesť prsníka sa môže vyskytovať u tzv. zápalové formy rakoviny prsníka. Tá je síce zriedkavá, ale veľmi nebezpečná.

Nádory tohto typu bývajú pomerne agresívne a pre svoju schopnosť imitovať zápalový proces môžu byť pre istú dobu podceňované.

Zápal prsníka a diagnostika

Žena by mala byť vyšetrená gynekológom, najmä ak ide o ženu nedojčiacu. Podľa konkrétneho prípadu môže potom indikovať vyšetrenie prsníka ultrazvukom, ktorý dokáže objaviť hnisavé abscesy.

V prípade trvajúcich pochybností alebo pretrvávania príznakov je možné aj mamografické vyšetrenie, či odber vzorky tkaniva prsníka biopsiou tenkou ihlou.

Liečba

Pri zápale prsníka vzniknutého pri dojčení je nutné s dojčením neprestať, účinné dojčenie s dostatočným odtokom mlieka spôsobí ústup ťažkostí. V prípade infekčných zápalov možno podávať antibiotiká.

U nedojčiacich žien sa pomerne voľne môžeme rozhodnúť pre antibiotikum podľa citlivosti (pred ich nasadením možno vykonať stery na prítomnosť, typ baktérií a ich citlivosť voči antibiotikám), u dojčiacich žien sme už obmedzení, pretože niektoré antibiotiká sa použiť nesmú (prenikajú do materského mlieka).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *