Výtok z prsníka

Výtok z prsníkaVýtok z prsníka môže mať viacero rozličných príčin. Netreba hneď panikáriť, pretože väčšina z nich nie je závažná, napriek tomu sa však oplatí mať sa na pozore a vždy navštíviť lekára, ak je vo vytečenej tekutine prímes krvi, ak si žena nahmatá v prsníku hrčku a ak tekutina vytečie bez tlakového dráždenia prsného tkaniva. Čo všetko môže spôsobiť výtok z prsníka? Viac podrobnosti sa dočítate v nasledujúcom článku.

Výtok z prsníka a jeho príčiny:


1. Tehotenstvo a dojčenie

K výtoku malého množstva mlieka z prsníka bežne dochádza v období tehotenstva a dojčenia, kedy sa prsia plnia mliekom vplyvom hormonálnych zmien.

K výtoku mlieka ľahšie dochádza pri stlačení prsníka alebo pri jeho stlačení v tesnej podprsenke.

Malé množstvo mlieka môže z prsníka vytiecť aj v období niekoľkých mesiacov po ukončení dojčenia než sa produkcia mlieka celkom zastaví.

2. Infekcia

Infekcie prsníka (mastitídy) môžu spôsobiť opuch, začervenanie a bolesť prsníka.

Z prsníka potom môže vytekať tekutina vznikajúca pri zápalovom procese, alebo priamo zakalený hnis.

Okrem týchto ťažkostí býva väčšinou prítomná horúčka.

3. Nezhubné nádory prsníka

Medzi nezhubné nádory, ktoré môžu spôsobiť výtok z prsníka patrí napríklad tzv. intraduktálny papilóm, alebo fibroadenóm.

Prejaví sa ako nebolestivá hrčka v prsníku, niekedy môže vyvolať aj výtok. Vyšetrenie je dôležité pre nutnosť odlíšenia tohto nálezu od ložiska rakoviny prsníka.

4. Rakovina prsníka

Väčšina foriem rakoviny prsníka môže spôsobiť výtok tekutiny z bradavky.

Je preto dôležité nechať sa vyšetriť gynekológom, ak je výtok krvavý, pokiaľ ide o opakovaný výtok len z jedného prsníka a ak je súčasne prítomná novo identifikovaná hrčka v prsníku.

5. Prolaktinóm

Tento nádor hypofýzy vytvára zvýšené množstvo hormónu prolaktínu, ktorý ovplyvňuje tvorbu mlieka v prsiach. Nádor tiež môže svojim rastom narušiť nervy vedúce informácie o zraku v zmysle straty periférneho videnia a obmedzenia zorného poľa.

Okrem prolaktinómu môže byť hodnota prolaktínu zvýšená aj u Cushingovej choroby, akromegálie, sarkoidózy a účinkom niektorých liekov (hormonálna antikoncepcia, niektoré antidepresíva, niektoré prokinetiká pod.).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vytok-z-prsu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button