Vyliec.sk > Choroby > Papilómy

Papilómy

PapilómyPapilómy sú nezhubné nádory, ktoré vyrastajú z povrchu slizníc. Obvykle nie sú nebezpečné, ale môžu spôsobiť ťažkosti svojim rastom. Viac si o ich príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe si povieme v tomto texte.

Papilómy a ich príčiny


Vznik papilómov súvisí s infekciou tzv. Human papilloma vírusom (HPV). Okrem toho zrejme môžu byť prítomné aj ďalšie vyvolávajúce faktory, ktoré však nie sú vždy zrejmé. Napríklad u papilómov močových ciest sa predpokladá vplyv fajčenia.

Pozn: Ak ide o postihnutie kože, potom nehovoríme o papilóme, ale o bradaviciach.

Prejavy

Papilómy vyrastajú z buniek povrchových vrstiev slizníc (tzv. epitely) a majú podobu stálych alebo stopkatých útvarov, ktoré môžu mať nepravidelný vzhľad a belavo ružovkastú farbu.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Z postihnutých slizníc môže ísť o sliznice močových ciest, ústnej dutiny a vzácne aj tráviaceho traktu. Svojim rastom môžu napríklad v ústnej dutine spôsobovať problémy pri reči, v pažeráku môžu vznikať poruchy prehĺtania, v močových cestách poruchy odtoku moču, v prsníku niekedy vyvolávajú krvácanie z bradavky.

Výrastky sa správajú nezhubne a nepredpokladá sa, že by sa mohli meniť v zhubné nádory (v tejto súvislosti však nie je stopercentne jasno).

Diagnostika

Výrastky sú viditeľné na prvý pohľad, niekedy je však k ich nálezu potrebné napríklad endoskopické vyšetrenie (gastroskopia u papilómov pažeráka, cystoskopia u papilómov močového traktu).

Presná diagnóza si vyžaduje získanie časti papilómu (biopsia) alebo celého papilómu a histologické vyšetrenie jeho tkaniva.

Liečba

Papilómy, ktoré spôsobujú ťažkosti, je možné endoskopicky alebo chirurgicky odstrániť. Po odstránení celého tkaniva možno hovoriť o úplnom vyliečení. Ak sa časť nádorového tkaniva ponechaná, nádor môže po dlhšej dobe zase vyrásť.

Papilómy

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.