Papilómy

PapilómyPapilómy sú nezhubné nádory, ktoré vyrastajú z povrchu slizníc. Obvykle nie sú nebezpečné, ale môžu spôsobiť ťažkosti svojim rastom. Viac si o ich príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe si povieme v tomto texte.

Papilómy a ich príčiny

Vznik papilómov súvisí s infekciou tzv. Human papilloma vírusom (HPV). Okrem toho zrejme môžu byť prítomné aj ďalšie vyvolávajúce faktory, ktoré však nie sú vždy zrejmé.

Napríklad u papilómov močových ciest sa predpokladá vplyv fajčenia.

Pozn: Ak ide o postihnutie kože, potom nehovoríme o papilóme, ale o bradaviciach.

Prejavy

Papilómy vyrastajú z buniek povrchových vrstiev slizníc (tzv. epitely) a majú podobu stálych alebo stopkatých útvarov, ktoré môžu mať nepravidelný vzhľad a belavo ružovkastú farbu.

Z postihnutých slizníc môže ísť o sliznice močových ciest, ústnej dutiny a vzácne aj tráviaceho traktu.

Svojim rastom môžu napríklad v ústnej dutine spôsobovať problémy pri reči, v pažeráku môžu vznikať poruchy prehĺtania, v močových cestách poruchy odtoku moču, v prsníku niekedy vyvolávajú krvácanie z bradavky.

Výrastky sa správajú nezhubne a nepredpokladá sa, že by sa mohli meniť v zhubné nádory (v tejto súvislosti však nie je stopercentne jasno).

Diagnostika

Výrastky sú viditeľné na prvý pohľad, niekedy je však k ich nálezu potrebné napríklad endoskopické vyšetrenie (gastroskopia u papilómov pažeráka, cystoskopia u papilómov močového traktu).

Presná diagnóza si vyžaduje získanie časti papilómu (biopsia) alebo celého papilómu a histologické vyšetrenie jeho tkaniva.

Liečba

Papilómy, ktoré spôsobujú ťažkosti, je možné endoskopicky alebo chirurgicky odstrániť. Po odstránení celého tkaniva možno hovoriť o úplnom vyliečení.

Ak sa časť nádorového tkaniva ponechaná, nádor môže po dlhšej dobe zase vyrásť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/papilom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button