Papilómy
Papilómy sú nezhubné nádory, ktoré vyrastajú z povrchu slizníc. Obvykle nie sú nebezpečné, ale môžu spôsobiť ťažkosti svojim rastom. Viac si o ich príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe si povieme v tomto texte.
Papilómy a ich príčiny
Vznik papilómov súvisí s infekciou tzv. Human papilloma vírusom (HPV). Okrem toho zrejme môžu byť prítomné aj ďalšie vyvolávajúce faktory, ktoré však nie sú vždy zrejmé.
Napríklad u papilómov močových ciest sa predpokladá vplyv fajčenia.
Pozn: Ak ide o postihnutie kože, potom nehovoríme o papilóme, ale o bradaviciach.
Prejavy
Papilómy vyrastajú z buniek povrchových vrstiev slizníc (tzv. epitely) a majú podobu stálych alebo stopkatých útvarov, ktoré môžu mať nepravidelný vzhľad a belavo ružovkastú farbu.
Z postihnutých slizníc môže ísť o sliznice močových ciest, ústnej dutiny a vzácne aj tráviaceho traktu.
Svojim rastom môžu napríklad v ústnej dutine spôsobovať problémy pri reči, v pažeráku môžu vznikať poruchy prehĺtania, v močových cestách poruchy odtoku moču, v prsníku niekedy vyvolávajú krvácanie z bradavky.
Výrastky sa správajú nezhubne a nepredpokladá sa, že by sa mohli meniť v zhubné nádory (v tejto súvislosti však nie je stopercentne jasno).
Diagnostika
Výrastky sú viditeľné na prvý pohľad, niekedy je však k ich nálezu potrebné napríklad endoskopické vyšetrenie (gastroskopia u papilómov pažeráka, cystoskopia u papilómov močového traktu).
Presná diagnóza si vyžaduje získanie časti papilómu (biopsia) alebo celého papilómu a histologické vyšetrenie jeho tkaniva.
Liečba
Papilómy, ktoré spôsobujú ťažkosti, je možné endoskopicky alebo chirurgicky odstrániť. Po odstránení celého tkaniva možno hovoriť o úplnom vyliečení.
Ak sa časť nádorového tkaniva ponechaná, nádor môže po dlhšej dobe zase vyrásť.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/papilom
Použité zdroje: základné zdroje textu