Trepanobiopsia

vyšetrenie trepanobiopsiaČo je to trepanobiopsia, aký je jej princíp a význam? Ako sa pred týmto vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Trepanobiopsia alebo po slovensky biopsia kostnej drene je vyšetrenie, ktoré sa najčastejšie vykonáva v hematológii (interný odbor zaoberajúci sa krvnými chorobami). Jedná sa o odber vzorky kostnej drene pomocou špeciálnej ihly.

Princíp trepanobiopsie


Odber sa robí najčastejšie z bedrovej kosti. Pacient leží pri tomto zákroku na bruchu alebo na boku, cieľové miesto sa umŕtvi a vydezinfikuje.

Najprv sa vykoná vpich ihlou a z kostnej drene sa odsaje vzorka buniek podobne ako je tomu u pri sternálnej punkcii.

Pri ďalšom vpichu sa použije špeciálna silná trepanobioptická ihla, ktorá umožní získať valček (väčšiu vzorku) kostnej drene.

Príprava pred vyšetrením

Zákrok nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu a vykonáva sa v miestnom znecitlivení. V prípade bolestivosti sa môžu použiť lieky k celkovému utlmeniu bolesti.

Význam vyšetrenia trepanobiopsia

Trepanobiopsia (biopsia pečene) nám umožní vyšetriť vzorku kostnej drene s jej zachovanou štruktúrou.

To má obrovský význam pri vyšetrovaní hematologických ochorení a porúch (napr. leukémia, lymfómy, mnohopočetný myelóm, myelodysplastický syndróm, nedostatok červených krviniek, bielych krviniek a doštičiek nejasnej príčiny).

Oproti sternálnej punkcii je výhoda práve v získaní úplnej vzorky. Sternálna punkcia je síce jednoduchšia, ale bunky kostnej drene pri nej len odsajeme.

Z takejto vzorky môžeme urobiť iba cytologické vyšetrenie, tj. zhodnotenie prítomnosť a charakter jednotlivých buniek.

Pre kvalitné histologické vyšetrenie však musíme mať úplnú vzorku, kde budeme môcť hodnotiť štruktúru tkaniva s viditeľnými vzájomnými vzťahmi medzi bunkami.

Nevýhody vyšetrenia

Vyšetrenie môže byť niekedy bolestivé a nie príliš príjemné. Výnimočne môže miesto vpichu krvácať a úplne vylúčiť nemožno ani následný prienik infekcie.

Prísne sterilné opatrenia pri odbere však toto riziko minimalizujú. Vzhľadom na riziká krvácania by vyšetrenie nemalo byť uskutočnené u pacientov s ťažkou poruchou zrážania krvi.

Výhody

Výhodou je získanie peknej vzorky kostnej drene s možnosťou zhodnotenia jej architektoniky, čo má obrovský význam pre diagnostiku hematologických (krvných) chorôb.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/trepanobiopsie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button