Sternálna punkcia

vyšetrenie sternálna punkciaČo je to sternálna punkcia, aký je princíp a význam tohto vyšetrenia? Ako sa pred vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Sternálna punkcia je celkom časté vyšetrenie, ktoré vykonáva hematológ, tj. lekár špecializujúci sa na vyšetrovanie a liečbu krvných chorôb. Názov vychádza zo slova sternum – hrudná kosť a punkcia – vpich.

Princíp sternálnej punkcie


Vyšetrenie sternálna punkcia slúži na získanie vzorky kostnej drene.

Pacient si ľahne, lekár jeho hrudník potrie dezinfekciou, potom sa do oblasti hrudnej kosti pichne umŕtvujúca injekcia a do hrudnej kosti sa vbodne špeciálna silná ihla a pomocou nej sa do injekcie nasaje malá vzorka buniek kostnej drene.

Túto vzorku potom hematológ natrú na podložné sklíčko a vyšetrí ju pod mikroskopom.

Príprava pred vyšetrením

Na samotné vyšetrenie sa pacient nemusí nijako špeciálne pripravovať, nemusí byť nalačno.

Vyšetrenie sa robí buď pri pobyte v nemocnici na nemocničnom lôžku, alebo na vyšetrenie pacient príde ambulantne.

Význam sternálnej punkcie

Vyšetrenie má najväčší prínos v prípade, keď pacientovi odoberieme vzorku krvi, vyšetríme ju a zistíme v nej niečo podozrivé – obvykle nevysvetliteľné zmeny v počte bielych a červených krviniek alebo krvných doštičiek.

Ak máme podozrenie na nejaké primárne krvné ochorenie (aplastická anémia, leukémia, mnohopočetný myelóm a pod), môže lekár zo sternálnej punkcie všeličo zistiť.

Zo získanej vzorky spozná, ako veľmi sa v kostnej dreni vyrábajú krvinky, či v nej nie sú prítomné nádorové bunky a pod.

Nevýhody vyšetrenia

Toto vyšetrenie nesprevádzajú žiadne veľké nevýhody, niektorých pacientov môže vpich trochu zabolieť, ale vďaka umŕtveniu to nie je nič strašné.

Istým obmedzením je fakt, že sa jedná „len“ o cytologické vyšetrenie. To znamená, že vzorka ukazuje iba získané bunky kostnej drene bez zachovania jej štruktúry.

Ak chceme dôkladnejšie vyšetrenie, ktoré nám ukáže štruktúru kostnej drene, musíme vykonať trepanobiopsiu bedrovej kosti, kedy sa vbodne ešte silnejšia ihla do bedrovej kosti, a získa sa malý valček tkaniva. To je však už väčší zákrok ako jednoduchá sternálna punkcia.

Výhody sternálnej punkcie

Sternálna punkcia je jednoduché a dostupné vyšetrenie, ktoré pacienta nijako zložito nezaťažuje a môže orientačne informovať o pomeroch v kostnej dreni.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/sternalni-punkce

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button