Sternálna punkcia

vyšetrenie sternálna punkciaČo je to sternálna punkcia, aký je princíp a význam tohto vyšetrenia? Ako sa pred vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Sternálna punkcia je celkom časté vyšetrenie, ktoré vykonáva hematológ, tj. lekár špecializujúci sa na vyšetrovanie a liečbu krvných chorôb. Názov vychádza zo slova sternum – hrudná kosť a punkcia – vpich.

Princíp sternálnej punkcie

Vyšetrenie slúži na získanie vzorky kostnej drene. Pacient si ľahne, lekár jeho hrudník potrie dezinfekciou, potom sa do oblasti hrudnej kosti pichne umŕtvujúca injekcia a do hrudnej kosti sa vbodne špeciálna silná ihla a pomocou nej sa do injekcie nasaje malá vzorka buniek kostnej drene. Túto vzorku potom hematológ natrú na podložné sklíčko a vyšetrí ju pod mikroskopom.

Príprava pred vyšetrením

Na samotné vyšetrenie sa pacient nemusí nijako špeciálne pripravovať, nemusí byť nalačno. Vyšetrenie sa robí buď pri pobyte v nemocnici na nemocničnom lôžku, alebo na vyšetrenie pacient príde ambulantne.

Význam sternálnej punkcie

Vyšetrenie má najväčší prínos v prípade, keď pacientovi odoberieme vzorku krvi, vyšetríme ju a zistíme v nej niečo podozrivé – obvykle nevysvetliteľné zmeny v počte bielych a červených krviniek alebo krvných doštičiek.

Ak máme podozrenie na nejaké primárne krvné ochorenie (aplastická anémia, leukémia, mnohopočetný myelóm a pod), môže lekár zo sternálnej punkcie všeličo zistiť. Zo získanej vzorky spozná, ako veľmi sa v kostnej dreni vyrábajú krvinky, či v nej nie sú prítomné nádorové bunky a pod.

Nevýhody vyšetrenia

Toto vyšetrenie nesprevádzajú žiadne veľké nevýhody, niektorých pacientov môže vpich trochu zabolieť, ale vďaka umŕtveniu to nie je nič strašné. Istým obmedzením je fakt, že sa jedná “len” o cytologické vyšetrenie. To znamená, že vzorka ukazuje iba získané bunky kostnej drene bez zachovania jej štruktúry.

Bio a Raw potraviny

Ak chceme dôkladnejšie vyšetrenie, ktoré nám ukáže štruktúru kostnej drene, musíme vykonať trepanobiopsiu bedrovej kosti, kedy sa vbodne ešte silnejšia ihla do bedrovej kosti, a získa sa malý valček tkaniva. To je však už väčší zákrok ako jednoduchá sternálna punkcia.

Výhody

Sternálna punkcia je jednoduché a dostupné vyšetrenie, ktoré pacienta nijako zložito nezaťažuje a môže orientačne informovať o pomeroch v kostnej dreni.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/sternalni-punkce

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.