Úvod / Odbor / Hematológia

Hematológia

Choroby v odbore hematológia:Vyšetrenia v odbore hematológia:
vyšetrenie astrup

Astrup

vyšetrenie Coombsov test

Coombsov test

Coombsov [Kombsov] test je vyšetrenie, ktoré sa vykonáva v hematológii a medzi medikmi bolo vždy trochu neobľúbené pre jeho horšiu zapamätateľnosť. Všeobecne povedané je Coombsov test vyšetrenie, ktoré má diagnostikovať prítomnosť protilátok proti červeným krvinkám, ktoré môžu spôsobovať rozpad červených krviniek (hemolýzu). (viac…)

vyšetrenie hemokultúra

Hemokultúra

Čo je to vyšetrenie hemokultúra, aký je jeho princíp a význam? Aké sú výhody a nevýhody tohto vyšetrenia? Hemokultúra je dôležitým mikrobiologickým vyšetrením, ktoré vykonávame pri podozrení na vážnejšie infekčné ochorenia, pri ktorých sa baktérie dostávajú do krvi. (viac…)

Natriuretické peptidy

Natriuretické peptidy

Čo sú to natriuretické peptidy, ako sa vyšetrujú, aké má toto vyšetrenie využitie a aké sú nevýhody tohto vyšetrenia? Stanovenie koncentrácie natriuretických peptidov je v dnešnej dobe už bežným biochemickým vyšetrením a pre lekára má veľký význam. Skôr ale ako si o tomto praktickom využití povieme, je nutné venovať natriuretickým peptidom aspoň zopár slov. (viac…)

Novorodenecký laboratórny screening

Novorodenecký laboratórny screening

Čo je to novorodenecký laboratórny screening, aký je postup a význam tohto vyšetrenia? Čo všetko sa dá pomocou novorodeneckého skríningu zistiť? Novorodenecký laboratórny screening [skríning] je v SR na dobrej úrovni a znamená súbor vyšetrení, ktoré sú realizované všetkým novorodencom k včasnému vylúčeniu niektorých metabolických chorôb. (viac…)

vyšetrenie sedimentácia

Sedimentácia

Čo je to vyšetrenie sedimentácie, aký je jeho princíp a význam. Ako sa pred týmto vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody? Vyšetrenie tzv. sedimentácie (označované skratkou FW - Fahraeus–Westergren test) stále patrí medzi bežne používané vyšetrenie krvi. Nutné je však poznamenať, že nie je príliš špecifické a v dnešnej dobe je do značnej miery…

vyšetrenie sternálna punkcia

Sternálna punkcia

Čo je to sternálna punkcia, aký je princíp a význam tohto vyšetrenia? Ako sa pred vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody? Sternálna punkcia je celkom časté vyšetrenie, ktoré vykonáva hematológ, tj. lekár špecializujúci sa na vyšetrovanie a liečbu krvných chorôb. Názov vychádza zo slova sternum - hrudná kosť a punkcia - vpich. (viac…)

vyšetrenie trepanobiopsia

Trepanobiopsia

Čo je to trepanobiopsia, aký je jej princíp a význam? Ako sa pred týmto vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody? Trepanobiopsia alebo po slovensky biopsia kostnej drene je vyšetrenie, ktoré sa najčastejšie vykonáva v hematológii (interný odbor zaoberajúci sa krvnými chorobami). Jedná sa o odber vzorky kostnej drene pomocou špeciálnej ihly. (viac…)

vyšetrenie D-dimérov

Vyšetrenie D-dimérov

Čo je to vyšetrenie D-diméovu, aký je jeho princíp a využitie? Aké nevýhody má toto vyšetrenie? Vyšetrenie D-dimérov [dé-dimérov] je veľmi cennou metódou na vylúčenie akútnej hlbokej žilovej trombózy dolných končatín a pľúcnej embólie. (viac…)

vyšetrenie kreatínkinázy

Vyšetrenie kreatínkinázy

vyšetrenie krvného obrazu

Vyšetrenie krvného obrazu

Hematológia
5 (100%) 15 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *