Pľúcna embólia

Pľúcna embóliaPľúcna embólia je relatívne častý a mnohokrát život ohrozujúci stav. Pre lekárov sa navyše jedná o veľmi nepríjemný problém, pretože má neurčité prejavy, nemožno ju až tak ľahko diagnostikovať a často sa na ňu nemyslí. Tento článok bude do značnej miery podobný článku trombóza žíl dolných končatín, pretože z nej pľúcna embólia veľmi často vychádza.

Pľúcna embólia a jej príčiny


Pľúcna embólia je spôsobená tým, že sa istá časť pľúcneho riečiska, kadiaľ preteká krv z pravej srdcovej komory, upchá úlomkom (embolom) krvnej zrazeniny (trombus). Odkiaľ tento embolus pochádza?

Zďaleka najčastejšie z trombózy žíl dolných končatín, ale môže aj odinakiaľ, prakticky z ktorejkoľvek žily v tele. A prečo trombóza vznikne?

Môže sa tak stať aj u zdravého človeka, často sú však prítomné rôzne rizikové faktory vzniku trombózy (vysoký vek, tehotenstvo, hormonálna antikoncepcia, Leidenská mutácie a iné poruchy koagulačného systému, hyperhomocysteinémia, stavy po operáciách a dlhotrvajúca nehybnosť dolných končatín – stačí aj niekoľko hodín napr. pri ceste lietadlom).

Vyššia zrážanlivosť krvi sa vyskytuje aj u ľudí s nádorovými ochoreniami a tak môže byť pľúcna embólia aj prvým príznakom doposiaľ nediagnostikovanej rakoviny.

Prejavy

Záleží na tom, aké veľké percento pľúcneho obehu sa upchá a ako rýchlo k tomuto procesu dôjde.

1. Pri rýchlom uzávere veľkej časti pľúcneho obehu dôjde k náhlemu preťaženiu pravej polovice srdca, ktoré nezvládne pumpovať proti prudko zvýšenému tlaku, dôjde k akútnemu srdcovému zlyhaniu a k náhlej smrti.

Tento stav možno označiť ako akútnu formu pľúcneho srdca – tzv. akútne cor pulmonale. Iste poznáme z médií prípady ľudí, často žien, ktoré náhle umierajú po lete lietadlom.

Ich prípadné rizikové faktory, ako napr. vek a zvýšená zrážanlivosť krvi sa skombinujú s dlhotrvajúcimi sedením bez hnutia (to zhorší prietok krvi v žilách dolných končatín a vedie k ľahšiemu vzniku trombov) a následné vstávanie a chôdza po pristátí (zapojí sa svalová pumpa dolných končatín a trombus sa môže ľahko odlomiť a ako embolus sa krvou dostať do pľúcneho riečiska).

2. Pri rýchlom uzávere podstatnej časti pľúcneho riečiska, ktoré však ešte nie je smrteľné sa objavujú klasické príznaky, ako je bolesť na hrudníku (ktorá sa niekedy zhoršuje pri nádychu), bolesť medzi lopatkami, suchý kašeľ a pokojová dýchavičnosť. U mužov vyššieho veku je to stav nápadne pripomínajúci infarkt myokardu.

3. Postupne vznikajúca pľúcna embólia daná pomalým presunom embolov do pľúc sa nemusí prejaviť v podstate nijako.

Pľúcne riečisko sa pomaly upcháva, ale telo sa dokáže tomuto stavu prispôsobiť, ak je proces pomalý.

Preto spočiatku nemusia byť prítomné žiadne príznaky, postupne sa však začne objavovať dýchavičnosť pri námahe a ďalšie príznaky zlyhávania srdca (jeho pravej polovice), ktorá postupne stratí schopnosť pumpovať krv proti vysokému tlaku zúženého pľúcneho riečiska.

Diagnostika

Podozrenie možno získať z vyššie uvedených prejavov a pri náleze rizikových faktorov pľúcnej embólie.

Pomôcť lekárom môže aj určenie hladiny D-dimérov v krvnom sére (D-diméry sú zlúčeniny ukazujúce zvýšenú tvorbu zrazenín) a potom ultrazvuk žíl dolných končatín (pretože zdroj pľúcnej embólie je najčastejšie tam).

Isté zmeny možno pri väčšej embólii nájsť aj na EKG, ale tie nie sú príliš špecifické. K presnej diagnostike slúži scintigrafia pľúc a najmä pľúcna CT angiografia.

Pri tomto vyšetrení pichnú lekári pacientovi do žily kontrastnú látku, urobia mu CT vyšetrenie a sledujú prietok krvi pľúcnymi cievami. Na CT snímke potom vidieť ako pľúcami preteká krv a ako veľká časť pľúcneho riečiska je upchatá.

Prevencia

Prevencia pľúcnej embólie spočíva v dôslednej liečbe už existujúcej trombózy žíl dolných končatín protizrážavými liekmi (spočiatku Heparin, alebo nízkomolekulárne heparíny a potom dlhodobo Warfarín, Pradaxa, Xarelto alebo Eliquis) a u ľudí s rizikovými faktormi vzniku trombózy sa chrániť pred dlhodobým znehybnemím dolných končatín.

To znamená, že pri cestách lietadlom je vhodné sa čas od času prejsť po palube a stále len nesedieť na mieste. Naviac dobrým preventívnym liekom je už vyššie spomínaný nízkomolekulárny heparín.

Súčasťou prevencie je aj zodpovedné predpisovanie prvej hormonálnej antikoncepcie dievčatám, ktoré majú zvýšené riziko vzniku trombóz ciev (časté trombózy v rodine, už potvrdená Leidenská mutácie alebo iný koagulovateľný stav).

Prevenciou vzniku alebo zhoršenia pľúcnej embólie je za istých okolností zavedenie tzv. kaválneho filtra do dolnej dutej žily.

Liečba

Samotná liečba život neohrozujúcej pľúcnej embólie sa vo svojej podstate nelíši od liečby všetkých trombóz.

Základom sú protizrážavé lieky – obvykle sa liečba začne heparínom alebo nízkomolekulárnymi heparínmi a postupne prechádzame na Warfarín. Warfarín pacient berie niekoľko mesiacov a je pravidelne kontrolovaná jeho krvná zrážanlivosť (INR test).

Z nových liekov na riedenie krvi môžeme v liečbe pľúcnej embólie použiť aj preparáty Pradaxa, Xarelto a Eliquis.

Ak je pľúcna embólia život ohrozujúca, môžu sa lekári pokúsiť zrazeninu priamo rozpustiť a k tomu sa používajú špeciálne lieky (napr. zlúčenina altepláza – liek Actilyse).

U tohto typu liečby ale hrozí riziko krvácavých príhod, najmä krvácanie do mozgu s obrazom krvácavej cievnej mozgovej príhody.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/plicni-embolie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button