Scintigrafia

vyšetrenie scintigrafiaČo je to scintigrafia, aký je jej princíp a využitie? Ako sa pred vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Scintigrafia skrátene „scinti“ je základné vyšetrenie v nukleárnej medicíne. V skutočnosti sa však jedná o celú skupinu vyšetrení rôznych orgánových systémov, presnejšie si o tom povieme v nasledujúcom článku.

Princíp scintigrafie


Základným princípom je podanie rádiofarmaka a následne sledovanie jeho rozmiestnenia v tele.

Rádiofarmakum je rádioaktívna látka, ktorá má krátky polčas rozpadu, tj. jej rádioaktivita veľmi rýchlo vymizne. Používajú sa rádioaktívne formy najrôznejších prvkov – technécium, tálium, kryptón a pod.

Spôsob ich aplikácie tiež nie je jednotný. Niektoré rádiofarmaka sa aplikujú do žily, iné sa vdychujú – závisí na konkrétnom type vyšetrenia.

Scintigrafia funguje na tom princípe, že určité rádiofarmaka sa viac či menej hromadia v miestach niektorých chorobných procesov.

Využitie vyšetrenia

Najväčšie využitie v klinickej praxi má scintigrafia kostí, skeletu a myokardu (srdcového svalu).

Okrem toho sa však vykonáva aj scintigrafické vyšetrenie iných orgánov a celotelové scany.

1. Scintigrafia pľúc

Táto metóda má veľký význam v diagnostike pľúcnej embólie. V ideálnom prípade vykonávame tzv. ventilačno-perfúzny scan (V/P scan).

Pri ventilačným teste pacient vdychuje rádiofarmakum a potom sa vykonajú snímky pľúc. Rádiofarmakum svojím rozložením ukáže, ktoré časti pľúc sú vzdušné, a ktoré nedýchajú.

Pri perfúznom scane sa rádiofarmakum aplikuje do žily a potom na snímkach sledujeme prietok krvi pľúcami.

Nakoniec výsledky oboch vyšetrení spojíme. Pľúcna embólia je charakteristická uzáverom pľúcnych tepien krvnými zrazeninami, v určitých častiach pľúc preto vymizne krvný prietok (výpadok perfúzia), ale vzduch sa do pľúcnych mechúrikov v týchto častiach dostane (ventilácia je zachovaná).

2. Scintigrafia myokardu

Využívané je thaliové rádiofarmakum, ktoré sa aplikuje do žily a potom sledujeme jeho rozvrstvenie v srdci, nízku koncentráciu rádiofarmaka nájdeme v mieste poinfarktových jaziev a v miestach s nedostatkom kyslíka (tj. oblastí postihnuté ischemickou chorobou srdca).

3. Scintigrafia kostí

V tomto prípade sa podá rádiofarmakum a následne sa monitoruje jeho rozloženie v kostiach.

Najrôznejšie choroby vrátane zápalov kostí, zlomenín a nádorových procesov vrátane kostných metastáz sú spojené so zmenami koncentrácie rádiofarmaka v danom mieste.

Pozn: Zaujímavý rozdiel scintigrafie oproti CT vyšetreniu alebo röntgenu je v tom, že u scintigrafie vychádza žiarenie z pacienta (rádiofarmakum) a prístroj toto žiarenie zachytáva. U röntgenu a CT vyšetrenia vychádza žiarenie z vyšetrovacieho prístroja.

Príprava pred vyšetrením

Žiadna zvláštna príprava zvyčajne nie je potrebná, v niektorých prípadoch však musí byť pacient pred vyšetrením nalačno.

Nevýhody scintigrafie

Istou nevýhodou je vystavenie pacienta rádioaktívnym látkam, dávka ožiarenia je však veľmi nízka.

Výhody

Vyšetrenie je jednoduché, pre pacienta nezaťažujúce, nebolestivé a dokáže nám popísať veľmi veľa rôzných chorobných stavov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/scintigrafie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button