Ischemická choroba srdca (ICHS)

Ischemická choroba srdcaIschemická choroba srdca (ICHS) je veľmi rozšírenou diagnózou u pacientov sledovaných a liečených internistami. Na druhú stranu je to značne nepríjemná diagnóza, ktorá sa mylne píše do chorobopisu mnohých chorým, bez toho, aby pre jej určenie boli podklady. Čo teda ICHS je a aké má formy?

Ischemická choroba srdca je spôsobená nedostatočným prekrvením srdcového svalu. Srdcový sval (myokard) je zásobený dvoma vencovitými tepnami, ktoré sa odborne nazývajú koronárne artérie. Tieto vencovité tepny sa vetvia na niekoľko menších tepničiek a zaisťujú dodávky kyslíka a živín pre celé srdce.

Pokiaľ dôjde k zužovaní týchto tepien, rozvíja sa ischémianedostatok kyslíka. Táto choroba má dve základné formy – chronickú a akútnu.

Chronická ischemická choroba srdca je spôsobovaná pomalým zužovaním určitého úseku srdcových tepien, čo je najčastejšie spôsobené procesom aterosklerózy.

Akútne formy tejto choroby sú spôsobené náhlym uzáverom srdcovej tepny, čo býva typicky dôsledkom vytvorenie krvnej zrazeniny v niektorom zo zúžených miest. Z logiky veci vyplýva, že akútne formy ICHS sú závažnejšie ako chronické.

Typy ICHS:


1. Chronická ischemická choroba srdca

Formy chronickej ICHS rozlišujeme najmä podľa príznakov, ktorými sa prejavuje.

Dodajme, že relatívne často nemusia byť žiadne príznaky viditeľné a prvým prejavom je až niektorá z akútnych foriem ICHS (viď. nižšie).

Nemá ICHS

Nemá ICHS znamená postupné zužovanie srdcových tepien, ktoré je však bezpríznakové.

Každý človek jednoducho zužovanie srdcových tepien znáša inak a ak je tento proces pomalý, potom sa môžu okolo zúžených miest tvoriť premosťujúce cievky.

Nemá ischemická choroba srdca môže pochopiteľne prejsť v ktorúkoľvek inú formu ischemickej choroby srdca.

Stabilná angina pectoris

Toto je zrejme najznámejšia forma chronickej ICHS, ktorá sa prejavuje námahovými bolesťami na hrudi. Bolesť mizne pomerne rýchlo po ukončení námahy a väčšinou dobre reaguje na nitrát.

Hoci klasickú anginu pectoris považujeme za formu chronickej ICHS, tak novo vzniknutá, alebo výrazne zhoršená angina pectoris (tzv. nestabilná angína pectoris) sa radí medzi formy akútnej ICHS a podľa toho k nej pristupujeme.

Arytmická forma chronickej ICHS

U niektorých ľudí sa ischemická choroba srdca prejaví vznikom niektorých srdcových arytmií. Z chronického hľadiska ide najčastejšie o poruchy rytmu ako je fibrilácia predsiení alebo flutter predsiení.

Závažnejšie poruchy rytmu sme uviedli v časti venovanej akútnej ischemickej chorobe srdca.

Chronická forma ICHS so srdcovým zlyhaním

Niektoré formy ischemickej choroby sa môžu prejaviť príznakmi srdcového zlyhania, ktorým dominuje námahová dýchavičnosť, prípadne opuchy dolných končatín.

ECHO srdca zvyčajne preukáže zhoršenú pumpovaciu schopnosť ľavej srdcovej komory.

Koronárny syndróm X

Toto ochorenie sa prejavuje opakovanými bolesťami na hrudi, sú prítomné aj zmeny na EKG typické pre ischemickú chorobu srdca, ale ak urobíme angiografiu nenájdeme zúženie srdcových tepien. Prečo je tomu tak?

Dôvodom sú zrejme dočasné sťahy svaloviny srdcových tepien, ktoré sa však rýchlo uvoľnia do normálu.

2. Akútna ischemická choroba srdca

Ochorenia patriace do tejto skupiny je nutné považovať za závažné a vyžadujú väčšinou neodkladné riešenie.

Nestabilná angina pectoris

Táto forma anginy pectoris znamená novo vzniknutú, alebo výrazne zhoršenú anginu pectoris.

Hlavný rozdiel od infarktu myokardu je to, že bolesť pomerne rýchlo ustúpi a navyše v krvných náberoch nie sú zvýšené tzv. srdcové enzýmy vyplavujúce sa z odumretých buniek.

Akútny infarkt myokardu

Toto je pre laikov zrejme najznámejšia forma akútnej ICHS. Existuje viac typov infarktov podľa hĺbky poškodenia steny myokardu a presnej lokalizácie ischémie.

Niektoré infarkty vyžadujú okamžité riešenie, iné aspoň veľmi skoré riešenie.

V SR je ideálnou formou riešenia angiografia s prevedením angioplastiky a implantáciou stentu do srdcovej tepny, v určitých prípadoch je nutné vykonať zložitejší kardiochirurgický zákroksrdcový bypass.

Náhla srdcová smrť

Náhla srdcová smrť znamená náhlu poruchu vedomia so zástavou srdcovej činnosti. Ide väčšinou o dôsledok závažnej poruchy rytmu (typicky komorová tachykardia a fibrilácia komôr), ktorý sa objaví v dôsledku ischémie srdcových buniek.

Táto situácia vyžaduje okamžitú odbornú resuscitáciu, inak je 100% smrteľná a veľmi vysoká úmrtnosť je aj pri celkom správne vykonanej neodkladnej resuscitácii.

Veľmi protivnou vecou je fakt, že náhla srdcová smrť môže byť u niektorých ľudí vôbec prvým prejavom doteraz bezpríznakovej ischematickej choroby srdca.

Diagnostika

Diagnostika zahŕňa anamnézu, fyzikálne vyšetrenie a ďalšie vyšetrenia.

Veľmi dôležité je EKG, kde môžu byť nájdené zmeny typické pre chronické, či akútne formy ICHS a veľký význam majú krvný odberykardioenzýmy. Dostupné je aj ECHO srdca, ktoré ukáže hybnosť a funkciu srdcového svalu.

Reakciu srdca na záťaž a prípadnú ischémiu môžeme dokázať pomocou záťažovej ergometrie (nepresná), alebo scintigrafie myokardu (o niečo presnejšie).

Najpresnejším (ale zároveň najinvazívnejším) vyšetrením je už spomínaná angiografia, ktorá zobrazí prietok krvi v srdcových tepnách a vo väčšine prípadne umožní aj intervenčný zákrok.

Liečba

Terapia zahŕňa niektoré lieky, terapeutickú koronografiu a operačné vytvorenie srdcového bypassu. Liečba závisí na konkrétnom type choroby.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ischemicka-choroba-srdecni

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button