Vyliec.sk / Choroby / Koronárny syndróm X

Koronárny syndróm X

Koronárny syndróm XKoronárny syndróm X je označenie pre zaujímavý stav, ktorý by sme mohli označiť ako abnormálny typ angíny pectoris, ktorú môžeme označiť aj ako tzv. vazospastickú angínu. Aké sú príčiny, prejavy a liečba koronárneho syndrómu X sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny a prejavy koronárneho syndrómu X


Klasická angína pectoris je formou ischemickej choroby srdca, vzniká na základe zužovania srdcových tepien procesom aterosklerózy a prejavuje sa bolesťami na hrudi, ktoré bývajú viazané na námahu. Ak človeku s angínou pectoris prevedieme koronografiu, nájdeme tieto zúžená miesta.

Pacient s koronárnym syndrómom X čiže s vazospastickou formou angíny pectoris má podobné ťažkosti a to sú opakujúce sa bolesti na hrudníku. Tieto bolesti však bývajú menej predpovedateľné a nemusia súvisieť s námahou. Na EKG zvyčajne nájdeme známky ischémie srdcového svalu. Ak však pacientovi vykonáme koronografiu, žiadne zúženia nie sú nájdené.

Čo je dôvodom? Podľa všetkého ide o narušenú funkciu drobných vetvičiek srdcových tepien, ktoré sa môžu záchvatovo stiahnuť (tzv. spazmus - odtiaľ názov "vazospastická"), čo spôsobí dočasnú poruchu prekrvenia srdca a vyššie uvedené ťažkosti. Príčina tohto stavu nie je úplne jasná, avšak vyšší výskyt je u ľudí s vyššou hmotnosťou až nadváhou a u žien.

Liečba

Koronárny syndróm X má možnosti liečby v tomto prípade obmedzené. Nie je prítomný anatomicky definovateľné zúženie a nie je teda kde vykonať angiografiu, umiestniť stent, alebo vykonať srdcový bypass. Z toho dôvodu je postup konzervatívny. Podávajú sa lieky, ktoré majú zabrániť sťahovaniu ciev ako sú napr. blokátory kalciových kanálov.

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.