Koronárny syndróm X

Koronárny syndróm XKoronárny syndróm X je označenie pre zaujímavý stav, ktorý by sme mohli označiť ako abnormálny typ angíny pectoris, ktorú môžeme označiť aj ako tzv. vazospastickú angínu. Aké sú príčiny, prejavy a liečba koronárneho syndrómu X sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny a prejavy koronárneho syndrómu X


Klasická angína pectoris je formou ischemickej choroby srdca, vzniká na základe zužovania srdcových tepien procesom aterosklerózy a prejavuje sa bolesťami na hrudi, ktoré bývajú viazané na námahu. Ak človeku s angínou pectoris prevedieme koronografiu, nájdeme tieto zúžená miesta.

Pacient s koronárnym syndrómom X čiže s vazospastickou formou angíny pectoris má podobné ťažkosti a to sú opakujúce sa bolesti na hrudníku.

Tieto bolesti však bývajú menej predpovedateľné a nemusia súvisieť s námahou. Na EKG zvyčajne nájdeme známky ischémie srdcového svalu. Ak však pacientovi vykonáme koronografiu, žiadne zúženia nie sú nájdené.

Čo je dôvodom? Podľa všetkého ide o narušenú funkciu drobných vetvičiek srdcových tepien, ktoré sa môžu záchvatovo stiahnuť (tzv. spazmus – odtiaľ názov „vazospastická“), čo spôsobí dočasnú poruchu prekrvenia srdca a vyššie uvedené ťažkosti.

Príčina tohto stavu nie je úplne jasná, avšak vyšší výskyt je u ľudí s vyššou hmotnosťou až nadváhou a u žien.

Liečba

Koronárny syndróm X má možnosti liečby v tomto prípade obmedzené. Nie je prítomný anatomicky definovateľné zúženie a nie je teda kde vykonať angiografiu, umiestniť stent, alebo vykonať srdcový bypass.

Z toho dôvodu je postup konzervatívny. Podávajú sa lieky, ktoré majú zabrániť sťahovaniu ciev ako sú napr. blokátory kalciových kanálov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/koronarni-syndrom-x

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button