Angiografia

vyšetrenie AngiografiaAngiografia je jedným zo základných vyšetrení v cievnom lekárstve. Názov vychádza zo slov angio- (cieva) a – grafia (zobrazenie). Čo je to angiografia, aký je princíp a využitie tejto vyšetrovacej metódy? Aké má angiografia výhody, nevýhody a čo sa ňou vyšetruje?

Princíp angiografie

Vyšetrenie sa vykonáva v ľahu pri miestnom znecitlivení. Pacient leží v špeciálnej miestnosti na vyšetrovacom stole.

Lekár mu umŕtvujúcou injekciou znecitliví triesla ( alebo iné vstupné miesto) a nabodne stehennú tepnu (alebo inú tepnu podľa miesta vstupu).

Do tepny zasunie pomocou drôtiku tenkú dutú trubičku a skrz ňou potom vypustí kontrastnú látku.

Pri vyšetrovacom stole je k dispozícii röntgenový prístroj, na ktorého obrazovke lekár uvidí v reálnom čase prietok kontrastnej látky tepnami a nájde tak na cievach zúžené miesta.

Vyšetrenie trvá v priemere okolo jednej hodiny. Röntgenové snímky sú uložené v počítači a lekár sa na ne môže pozrieť aj kedykoľvek neskôr.

V prípade nálezu zúženého miesta ho môže lekár rozšíriť pomocou drobného balónika, ktorý zavedie do určeného miesta cez tenký drôtik v cieve.

Okrem toho možno do zúženia zaviesť krátku trubičku (stent), ktorá zúžené miesto vystuží.

Po ukončení vyšetrenia sa odstráni vstup, otvor v tepne sa prekryje pevným obväzom (bandáž) a zaťaží vrecúškom s pieskom.

Pacient musí 24 hodín po zákroku v pokoji ležať a nevstávať z lôžka. Vrecúško s pieskom sa zvyčajne odstraňuje už po 8-12 hodinách.

Využitie

Vyšetrenie využívame najmä na zobrazenie najrôznejších tepien. Klasickým dôvodom na vyšetrenie tepnového systému nôh je pri podozrení na ischemickú chorobu dolných končatín.

Okrem toho možno zistiť zúženie obličkových tepien či zúženie karotídy (krčnej tepny). Špeciálnym podtypom angiografia je koronarografia kedy sa kontrolujú srdcové tepny.

Koronografiu však nevykonávajú cievni lekári, ale kardiológovia.

Príprava pred vyšetrením

Na vyšetrenie je potrebné určitá príprava. Pacient by mal byť nalačno a pred vyšetrením zvyčajne dostáva lieky proti alergii.

Niektoré z týchto liekov môžu mať mierny tlmivý efekt.

Nevýhody

Vyšetrenie so sebou vždy nesie riziko krvácania z tepnového vstupu v slabinách. Predsa len sa jedná o nabodnutie veľké tepny, ktorá krvácať môže.

Riziko je vyššie, ak má pacient narušenú krvnú zrážanlivosť, alebo neuposlúchne odporúčania a predčasne po vyšetrení vstane a začne chodiť.

Môže sa vyskytnúť aj alergická reakcia na podanú kontrastnú látku.

Takéto prípady sú našťastie vzácne a lekári majú vo vyšetrovacej miestnosti účinné lieky proti alergii, ktoré môžu v takomto prípade rýchlo podať.

Kontrastná látka predstavuje záťaž pre obličky, môže ich poškodiť a dokonca spôsobiť ich zlyhanie. Z toho dôvodu je nutné po angiografii dodržiavať správny pitný režim alebo možno využiť vnútrožilové infúzie.

Výhody

Vyšetrenie presne ukáže požadované tepnové riečišťa a aj zúžená miesta a v prípade potreby môže byť lekár pri angiografii schopný tieto zúženia vyliečiť.

Vyšetrenie je prakticky nebolestivé, miernu bolesť môže cítiť človek len vo chvíli vpichu do stehennej tepny.

Menej invazívnou obdobou je CT angiografia, ktorá je však iba diagnostickú metódou a neumožňuje liečbu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/angiografie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button