Vyliec.sk > Choroby > Ischemická choroba dolných končatín (ICHDK)

Ischemická choroba dolných končatín (ICHDK)

ICHDKIschemická choroba dolných končatín skrátene ICHDK je ochorenie relatívne časté a potenciálne nebezpečné. Mnoho postihnutých ho dlho podceňuje, pritom si však neuvedomujú, že neliečená choroba môže vcelku zbytočne viesť až k amputácii dolnej končatiny.

ICHDK a jej príčiny


Ischemická choroba dolných končatín je strašne podobná angine pectoris. To, čo sa u anginy pectoris deje v cievach zásobujúcich srdcový sval (koronárne tepny), sa u ICHDK deje v tepnách zásobujúcich dolné končatiny a to na úrovni panvových, stehenných tepien.

Podstatou je dej nazývaný ateroskleróza, zjednodušene povedané ide o ukladanie tuku do stien tepien, čím dochádza k ich zužovaniu. Zúžené tepny nie sú potom schopné do cieľového orgánu dopraviť dostatok kyslíka a to najmä pri fyzickej záťaži.

Rizikové faktory ICHDK sú de facto rizikovými faktormi vzniku aterosklerózy - je to fajčenie, cukrovka, vysoký krvný tlak a vysoký cholesterol.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Podľa prejavov môžeme rozlíšiť viac stupňov choroby. Spočiatku sa choroba neprejavuje nijako, tepny sú aterosklerózou zúžené len mierne a dotyčný o svojej chorobe vôbec nevie. V druhej fáze chorému začne vadiť chôdza. Pri chôdzi rastú nároky tkanív dolnej končatiny na kyslík, zúžené tepny ho však nedodávajú v dostatočnej miere, noha začne trpieť nedostatkom kyslíka a začne bolieť - tomuto stavu sa hovorí ischémia.

Bolesť nohy donúti človeka zastaviť a potom za chvíľu zmizne. Zmizne preto, že nohy odpočívajúceho človeka už toľko kyslíka nepotrebujú. Človek sa potom zase rozíde a po určitej vzdialenosti sa celý proces opakuje. Tomuto zvláštnemu typu chôdzovej bolesti končatín sa hovorí klaudikačná bolesť a vzdialenosť, ktorú človek ujde medzi bolesťou a vynútenými zastávkami, označujeme ako klaudikačná vzdialenosť. Pri neliečenej chorobe sa stav zhoršuje a klaudikačná vzdialenosť sa skracuje.

V pokročilejšom štádiu je už stav veľmi vážny a človek má bolesti nohy (alebo nôh) aj v pokoji (čiže keď nechodí). Zúžené tepny už nedodajú dosť kyslíka ani bez záťaže.

Posledné a najťažšie fázy sa označujú ako "kritická končatinová ischémia". Pacient nielenže má človek bolesti aj v pokoji, ale začína sa prejavovať dlhodobý nedostatok kyslíka. Tkaniva na nohe začínajú odumierať, tvoria sa na nich rany a vredy. Tkanivá sú náchylné k bakteriálnej infekcii a infekcia môže celý stav ďalej komplikovať vznikom nebezpečnej gangrény.

Pozn: Existuje aj veľmi závažná forma ICHDK známa ako Lerichov syndróm. U Lerichovom syndróme je miesto zúženie tepny veľmi vysoko, zvyčajne už v oblasti dolnej brušnej aorty pred jej rozdelením na tepny zásobujúce krvou dolné končatiny.

Diagnostika

Lekár vypočuje pacienta a zaujíma sa najmä o charakter bolestí nôh. Zaujíma ho najmä vzdialenosť, akú pacient zvládne prekonať a pri dlhodobom sledovaní tak navyše môže zhodnotiť postup či ústup choroby. Súčasťou vyšetrenia by malo byť hmatánie pulzu nad veľkými tepnami dolných končatín, pretože vymiznutie pulzácií sprevádza ich závažné zúženie a uzávery.

Je dobré vyšetriť krv na hladinu cholesterolu, zmerať krvný tlak na rukách aj na nohách a potom samozrejme vyšetriť cievy na nohách ultrazvukom. Bežne používame vyšetrenie tzv. členkových tlakov, ktoré pomôžem pomerne jednoducho odhadnúť ťarchu stavu. Presnejšími vyšetreniami je CT angiografia a invazívnejšia angiografia, ktoré presne ukážu zúžené a uzavreté miesta tepien.

Prevencia

Prevencia je totožná s prevenciou aterosklerózy - zdravý životný štýl, zanechania fajčenia, obmedzenie príjmu živočíšnych tukov v potrave, dôsledná liečba cukrovky, dostatok pohybu, atď.

Komplikácie

Komplikáciou ICHDK je náhly uzáver tepny. Tento stav je v podstate obdobou infarktu myokardu pri srdci. Môže sa stať, že na mieste ložiská aterosklerózy sa náhle vytvorí krvná zrazenina a celú tepnu uzavrie.

Končatina zrazu stratí všetky zásobenia a to už je vážne zlé. Tento stav sa prejaví bez ohľadu na to, či človek v danej chvíli ide alebo stojí, či odpočíva. Objaví sa náhla prudká bolesť nohy, ktorá neustáva a navyše dôjde k vymiznutiu pulzu.

Okrem toho noha zbledne a začne byť studená - netečie do nej žiadna krv. V tejto chvíli si musí človek bez odkladu zavolať záchrannú službu, pretože lekári sa môžu pokúsiť najrôznejšími metódami (špeciálnymi liekmi/chirurgicky/odsatím) zrazeninu odstrániť. Ak k tomu do niekoľkých hodín nedôjde, musí sa odumretá končatina amputovať.

Liečba

V prvých štádiách možno chorobu liečiť veľmi jednoducho - pacient dochádza na pravidelné kontroly a je poučený o prevencii. Mal by dostať lieky proti zrážaniu krvi, aby sa zabránilo náhlemu uzáveru tepny krvnou zrazeninou - používajú sa hlavne preparáty obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú ako je Aspirin, Anopyrin, Godasal, alebo preparáty obsahujúce zlúčeninu clopidogrel ako je Plavix, Trombexu, Zyllt a iné.

Okrem toho predpisujeme lieky na úpravu hladiny cholesterolu (najmä statíny), lieky zlepšujúce prekrvenie rozšírením ciev (napr. Enelbin), lieky na zníženie krvného tlaku a tak ďalej. Terapeutickým riešením je vykonanie angiografie, ktorá ukáže zúžené miesta ciev a okrem toho umožní ich rozšírenie pomocou angioplastiky a stentov.

Sú však možné aj cievne-chirurgické zákroky, pri ktorých sa vytvára cievna spojka premosťujúca zúženie tepny (tzv. Bypass). V pokročilých štádiách choroby je mnohokrát nutná amputácia dolnej končatiny neschopnej života.

Ischemická choroba dolných končatín (ICHDK)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.