Klaudikácia

klaudikácia

Klaudikácia čiže klaudikačná bolesť je príznak prejavujúci sa bolesťou dolných končatín, ktorý je mnohými chorými aj lekármi podceňovaný. Je to však škoda, pretože včasné rozpoznanie tohto príznaku môže výrazne pomôcť v odhalení ischemickej choroby dolných končatín.

Príčiny klaudikácie


Príčinou je ischemická choroba dolných končatín, pri ktorej sú tepny na dolných končatinách upchávané procesom aterosklerózy.

Zúžené tepny neprivedú dosť kyslíka a pri zvýšenej spotrebe kyslíka (tj. pri chôdzi) sa to prejaví ako bolesť. Ide vlastne o stav analogický angine pectoris u ischemickej choroby srdca.

Prejavy

Klaudikácia znamená bolesť dolnej končatiny, ktorá sa zhoršuje pri chôdzi a donúti človeka zastaviť. Väčšinou je bolesť nesúmerná, tj. jedna noha je viac postihnutá ako druhá.

Vzdialenosť, ktorú človek ujde, než musí zastaviť, sa nazýva klaudikačný interval (udávaný v metroch). Pomerne logicky závažnosť postihnutia je tým väčšia, čím kratší je tento klaudikačný interval.

Diagnostika

Pacient, u ktorého máme podozrenie na klaudikačné bolesti, by mal byť vyšetrený cievnym lekárom.

Okrem fyzikálneho vyšetrenia postihnutej nohy (hlavne hmatáním pulzu na veľkých tepnách) sa väčšinou vykonáva meranie členkových tlakov a pri podozrení na ischemickú chorobu dolných končatín prevedením CT angiografia alebo priamo angiografia.

Liečba

Samotná klaudikácia nie je liečiteľná, je to len príznak. Liečiť musíme vyvolávajúcu príčinu, tj. ischemickú chorobu dolných končatín.

Okrem zákazu fajčenia sa podávajú slabšie lieky na riedenie krvi a lieky na vysoký cholesterol (statíny).

Inváznejším riešením je prevedenie terapeutickej angiografie s prevedením angioplastiky a implantáciou stentu a alternatívou je chirurgické riešenie s vytvorením bypassu (premostenie) okolo zúženého alebo uzatvoreného úseku tepny.

Zdroje: https://www.stefajir.cz/klaudikace

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button