Úvod / Kategórie príznakov / Pohybový aparát

Pohybový aparát

bolesť kolena

Bolesť kolena

bolesť nôh

Bolesť nôh

bolesť ramena

Bolesť ramena

Čo spôsobuje bolesť ramena a ako jej môžeme zabrániť? Bolesť v oblasti ramena je veľmi častým problémom. Väčšinou ide o dôsledok preťaženia miestnych svalov a väzov, prípadne o ochorenie ramenného kĺbu. Podceňovať však nesmieme ani stavy, keď bolesť do ramena len vystreľuje a nijako s ním nesúvisí, napríklad pri infarkte myokardu. (viac…)

bolesť v slabinách

Bolesť v slabinách

bolesť zápästia

Bolesť zápästia

bolesti kĺbov

Bolesti kĺbov

bolesti kostí

Bolesti kostí

Bolesti kostí sú pomerne častým príznakom. Kosť je, hoci sa to nezdá, metabolicky veľmi aktívnym orgánom, v ktorom neustále prebieha prestavba. Odbúravanie a novotvorba kostí je dynamický proces, ktorý reaguje na záťaž skeletu. Okrem toho sú kosti dôležitým miestom krvotvorby (kostná dreň). Z toho už akosi vyplýva, že ochorení kostí, ktoré sú spojené s bolesťou,…

bolesti svalov

Bolesti svalov

Bolesti svalov (odborne myalgia) sú veľmi častým príznakom. Zvyčajne ani človeka nevedú k lekárovi, pretože sa jedná o úplne prirodzenú reakciu na namáhanie či preťaženie svalovej sústavy. Okrem toho sa môžu bolesti svalov vyskytovať aj u niektorých vážnych chorôb alebo ako vedľajší účinok niektorých užívaných liekov. (viac…)

deformácia kĺbov

Deformácia kĺbov

Deformácia kĺbov je nepríjemným príznakom, s ktorým ľudia najčastejšie navštevujú ortopédov a reumatológov. Deformácie kĺbov bývajú často spojené s bolesťami kĺbov a narušením ich funkcie. Na dolných končatinách to môže viesť k poruchám chôdze, na horných končatinách k invalidizujúcemu obmedzeniu manuálnej činnosti. (viac…)

dlhé prsty

Dlhé prsty

Keď sa o niekom povie, že "má dlhé prsty", značí to jeho príliš blízky vzťah k veciam, ktoré mu nepatria. Dlhšie prsty však nedávajú človeku výhodu len v zlodejskom remesle, ale aj v ušľachtilejších odboroch ako je napríklad hudba vďaka ľahšiemu ovládaniu niektorých hudobných nástrojov. Dlhšie prsty sa väčšinou vyskytujú bez spojenia s inými chorobami, ale…

elefantiáza

Elefantiáza

Elefantiáza je príznak niektorých chorôb, našťastie nie je v našich zemepisných šírkach až tak častým nálezom. Toto ochorenie sa nazýva aj ako syndróm slonie nohy, ale to nie je presné. Síce ju najčastejšie nájdeme na končatinách, ale postihovať môže prakticky všetky tkanivá (ruky, genitálie, trup, krk i hlava). (viac…)

flapping tremor

Flapping tremor

Flapping tremor [fleping tremor] je príznak, ktorý úzko súvisí s ochorením pečene. Zvyčajne ho vídame u ťažkých alkoholikov, ale nie je to pravidlom. Latinský názov pre tento príznak je asterixis. (viac…)

hrb hrbenie sa a gibbus

Hrb – Gibbus

Hrb alebo odborne gibbus nájdeme najmä u starých ľudí a väčšinou jeho vznik súvisí s chorobami chrbtice. Nie je tomu tak však vždy a niekedy je hrb príznakom aj úplne iných ochorení. Čo všetko presne môže tento stav a krivenie chrbtice spôsobiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. (viac…)

klaudikacia

Klaudikácia

Klaudikácia čiže klaudikačné bolesť je príznak prejavujúci sa bolesťou dolných končatín, ktorý je mnohými chorými aj lekármi podceňovaný.

krcesvalov

Kŕče svalov

Svalové kŕče sú veľmi časté. Môžu byť úplne banálne, ale veľakrát ide aj o prejavy vážnych ochorení. Ak máme kŕče definovať, potom sa jedná o nepríjemne vnímané mimovoľné sťahy svalov. Hneď v úvode je vhodné kŕče rozdeliť na: Kŕče určitých svalových skupín Kŕče celkovo postihujúce väčšinu/všetky svaly v tele (viac…)

Krepitus

Krepitus (praskot)

krívanie

Krívanie

Krívanie je porucha chôdze, ktorá väčšinou súvisí buď s ortopedickou alebo neurologickou problematikou. Zrejme najčastejšou príčinou sú ochorenia kostí, svalov a kĺbov, menej časté sú choroby nervov a centrálneho nervového systému. Zjednodušene povedané - človek kríva, keď ho došliapnutie na jednu z končatín bolí, alebo keď vplyvom zlej funkcie nervového systému nie je správneho došľapu…

krv v kĺbe

Krv v kĺbe

Krv v kĺbe, čiže prítomná v kĺbovom puzdre sa odborne označuje ako hemartros. Nie je to až tak častý príznak, ale napriek tomu sa s ním lekári stretávajú, najmä ortopédi. Postihnutý kĺb býva opuchnutý, začervenaný a väčšinou aj bolestivý. Pomocou ultrazvuku je možné potvrdiť prítomnosť tekutiny v kĺbe a ak je vykonaná diagnostická a odľahčovacia punkcia…

ochrnutie

Ochrnutie svalov

Ochrnutie svalov je väčšinou veľmi závažný príznak, ktorý znamená narušenie nervovej alebo svalovej sústavy. K pochopeniu príčin ochrnutia svalov si musíme v krátkosti povedať viac o riadení vôľou ovládaných pohybov. Celý proces začína v mozgovej kôre, odtiaľ sa signál cez mozog šíri do miechy a z miechy sa pomocou nervov vystupujúcich z chrbtice šíri nervový…

Opistotonus

Opistotonus

Opistotonus je stav, ktorý môže sprevádzať choroby svalovej a nervovej sústavy. Má podobu abnormálne silného stiahnutia a zatuhnutia kostrového svalstva.  (viac…)

Opuchy

Opuchy

Opuchy sú častým prejavom mnohých ochorení. Klasický opuch časti tela viditeľný voľným okom vzniká hromadením tekutiny mimo cievy v okolitých tkanivách. Je však dobré si uvedomiť, že môžu vzniknúť aj opuchy v telových dutinách (pohrudnice, brucha) alebo opuchy niektorých tkanív a orgánov (opuchy dolných končatín, pľúcny edém) Než sa pustíme do jednotlivých príčin opuchov, ktorý…

opuchy nôh

Opuchy nôh

Opuchy nôh majú veľké množstvo príčin a to od úplne banálnych situácií po veľmi závažné systémové ochorenia. Čo všetko môže opuchnutie spôsobiť, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. (viac…)

paličkovité prsty

Paličkovité prsty

Paličkovité prsty sú pomerne zvláštnym nálezom. Nemusia vôbec nič znamenať, ale sú prítomné aj u viacerých chorobných stavov. Čo tento stav spôsobuje, ako ho diagnostikovať a ako ho liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku. (viac…)

patologická zlomenina

Patologická zlomenina

Patologická zlomenina je taká, kedy k zlomeniu kosti stačila abnormálne malá (či v niektorých prípadoch žiadna) sila. Tento stav je najčastejšie spôsobený buď nadmerným odvápnením kosti alebo jej postihnutím metastatickým, či iným procesom. Patologická zlomenina, čo ju spôsobuje a ako tomuto lámaniu zabrániť? (viac…)

ploché nohy

Ploché nohy

Ploché nohy sú pomerne nepríjemným príznakom, ktorý môže mať niekoľko komplikácií. Plochá noha znamená vymiznutie pozdĺžnej a priečnej nožnej klenby. Celá plocha na postihnutej nohe sa tak dostáva do kontaktu s podložkou. (viac…)

rednutie kostí

Rednutie kostí

Rednutie kostí (osteopénia) je pomerne častý príznak viacerých chorobných stavov, ale okrem toho ho môžeme chápať aj ako samostatné ochorenie, ktoré spôsobuje ďalšie problémy a komplikácie, najmä ľahší vznik zlomenín. Ak dosiahne rednutie kostí určitý stupeň (merateľného pomocou denzitometrie), hovoríme o osteoporóze. Viac o príčinách rednutia kostí sa dočítate v nasledujúcom článku .  (viac…)

stuhnutá šija

Stuhnutá šija

Stuhnutá šija je pomerne častý smútok mnohých pacientov, ktorí majú dlhodobé ťažkosti s krčnou chrbticou. Je nutné si však uvedomiť, že môže ísť o prejavy oveľa závažnejších stavov. Čo všetko môže spôsobiť stuhnutú šiju a ako tento stav diagnostikovať? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku. (viac…)

Svalová slabosť

Svalová slabosť

Svalová slabosť je pomerne všeobecný príznak, ktorý môže byť spojený s celým množstvom rozličných chorobných stavov. V nasledujúcom článku sa dozviete, čo všetko môže spôsobovať svalovú slabosť a ako tento stav diagnostikovať. (viac…)

ťažké nohy

Ťažké nohy

Pocit ťažkých nôh je pomerne častým ochorením a to najmä medzi ženami. Väčšinou sú ťažké nohy typické pre ordinácie cievneho lekára, pretože často súvisia s cievnymi poruchami. Nemusí to však tak byť vždy. Aké sú príčiny a príznaky tohto stavu? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku. (viac…)

voda v kolene

Voda v kolene

Nie je celkom správne hovoriť, že sa nachádza voda v kolene, presnejšie by sme mali hovoriť o tekutine v kolennom kĺbe. Nie vždy sa totiž jedná o skutočnú vodu, môže ísť napríklad o hnis alebo dokonca o krv. Naše kĺby obsahujú malé množstvo vody, ktorá je potrebná na to, aby správne fungovali. Ak sa v kolene a okolo…

Zmenšenie telesnej výšky

Zmenšenie telesnej výšky

Tento text je venovaný situáciám, kedy sa určitá dosiahnutá telesná výška začne postupom života znižovať. Je to v podstate bežný nález, avšak určité chorobné stavy môžu byť so znížením telesnej výšky spojené. (viac…)

Pohybový aparát