Ranná stuhnutosť kĺbov

Ranná stuhnutosť kĺbovRanná stuhnutosť kĺbov môže narušiť plány každému človeku nehľadiac na vek. Avšak, do nejakej tej hodinky stuhnutosť zmizne a vy sa naďalej môžete tešiť zo svižného pohybu. Netreba to ale brať na ľahkú váhu, pretože za týmto príznakom ranná stuhnutosť kĺbov môže stáť ochorenie, ktoré má nepríjemné komplikácie. Ak chcete vedieť, o aké ochorenia sa jedná, prečítajte si tento článok.

Príčiny rannej stuhnutosti kĺbov:


1. Preťaženie kĺbov a svalov

Asi pri každom presilení (vďaka ťažkej fyzickej námahe) dochádza k stuhnutosti svalov či kĺbov. Táto stuhnutosť je najintenzívnejšia ráno druhého dňa a objavuje sa hlavne na malých kĺboch.

Odstupom času však pomaly vymizne, no často je prítomná počas celého dňa, ale v omnoho menšej intenzite ako ráno. Samozrejme, ak vaše telo nie je zvyknuté na nadmernú fyzickú aktivitu, stuhnutosť sa môže objaviť aj v nasledujúci deň.

Takými typickými situáciami, kedy dochádza k preťaženiu svalstva a kĺbov, je najmä šport, ale aj práca (napríklad práca za počítačom).

Ďalšími príznakmi presilenia môžu byť aj únavabolesti kĺbovbolesti svalov, svalová slabosť a iné.

2. Artritída

Artritída patrí medzi zápalové ochorenia kĺbov, ktoré môže byť či už infekčné (v dôsledku vírusovej alebo bakteriálnej infekcie), alebo neinfekčné (dôsledok autoimunitného procesu).

Medzi najznámejšiu a najčastešiu formu radíme reumatoidnú artritídú. Jedná sa o neinfekčnú artritídu, ale poznáme ju aj ako autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje najmä malé kĺby, typicky na prstoch či zápästí.

Vzniknutý zápal kĺbu sa prejavuje najmä opuchom, stuhnutosťou a bolestivosťou kĺbov. Tieto tri príznaky nedovoľujú pacientovi vykonávať hocijaký pohyb (prítomné sú aj rôzne poruchy, napríklad poruchy hybnosti kĺbov), čo môže viesť aj k stuhnutosti svalstva.

V ťažších štádiách artritídy môže dôjsť až k deformácii kĺbov.

3. Artróza

Artritída a artróza sú podobné ochorenia, len s tým rozdielom, že pri artróze nevzniká zápal. Jedná sa teda o chronické a v dnešnej dobe časté degeneratívne ochorenie kĺbov.

Podstatou choroby je dlhodobé poškodzovanie chrupavky a kĺbov. Typickými príznakmi sú už spomínaný opuch, bolesť či ranná stuhnutosť kĺbov.

Ďalšou nepríjemnou komplikáciou artrózy je pohyb.

Ak chcete rozhýbať svoje kĺby, neuspejete. Stupňujúca bolesť v kĺboch vás totiž odradí. Neliečená artróza spôsobuje taktiež až deformáciu kĺbov.

4. Dna

Dna je ochorenie kĺbov (presnejšie sa jedná o jednu z foriem artritídy), ktorej podstatou je zvýšená hladina kyseliny močovej krvi, čo spôsobuje zápal kĺbu (zvýšená kyselina močová sa totiž ukladá práve v kĺboch).

Touto chorobou môžu trpieť najmä tí ľudia, ktorých životný štýl nie je zrovna dvakrát zdravý (nadmerný príjem mäsových výrobkoch a nadmerný príjem alkoholu).

Tento zápal kĺbu sa prejavuje najmä silnou bolesťou (striedajú sa obdobia s relatívne slabou bolesťou a s neznesiteľnou bolesťou), opuchom, začervenaním či stuhnutosťou (tá sa vyskytuje najmä ráno).

Dlhodobý zápal kĺbu môže viesť až k jeho deformácii.

5. Bechterevova choroba

Bechterevova choroba, odborne aj ankylozujúca spondylitída, je chronické autoimunitné ochorenie, ktorá sa vyskytuje najmä mužov, často aj v mladom veku.

Princíp choroby spočíva v tom, že imunitný systém napadne väzivá pozdĺž stavcov. Tieto väzivá sú potrebné pre správnu stabilitu a pohyblivosť stavcov, respektíve chrbtice.

Prvý príznak Becheterevovej choroby je bolesť chrbtice, ktorá sa časom stupňuje. Spolu so zvýšujúcou bolesťou sa vyskytujú ďalšie príznaky – porucha pohyblivosti chrbtice, bolesť kĺbov (najmä kĺby kolena), bolesť bedier či stuhnutosť stavcov a kĺbov (aj tu platí, že ráno je najsilnejšia, no môže pretrvávať počas celého dňa).

Najhoršou komplikáciou tejto choroby je invalidita, ktorá sa dostaví len pri zanedbaní liečby.

6. Syndróm karpálneho tunela

Pod pojmom karpálny tunel si môžeme predstaviť úzky priechod na zápästí, ktorý je plný väzív, šliach a nervov.

K syndróme karpálneho tunela dochádza vtedy, keď sa tenko priechod zmenší, čo vyvinie tlak nervy.

Typickými príznakmi sú strata citlivosti, mravčenie, bolesť vystreľujúca do prstov, ranná stuhnutosť kĺbov a svalov či svalová slabosť.

To si môžeme spojiť s ďalšími poruchami, ako je napríklad vypadávanie predmetov z rúk.

Diagnostika

V prvom rade je potrebné, aby lekár vypočul pacienta, ktorý dopodrobna vysvetlí svoje ťažkosti. Ďalší krok diagnózy bude spočívať vo vyšetrení kĺbu (zisťovanie porúch kĺbov). Na to sa zväčša používajú aj zobrazovacie metódy, napríklad röntgen.

Ak bude mať lekár neustále pochybnosti ohľadom vášho stavu, k dispozícii sú ďalšie vyšetrenia (vyšetrenie krvného obrazu, elektromyografické vyšetrenie či magnetická rezonancia).

Ako liečiť rannú stuhnutosť kĺbov

Ak chcete efektívne vyliečiť tento príznak, budete musieť svoje kĺby šetriť a dopriať im dostatok odpočinku. Pri nadmernej fyzickej záťaži je toto podstatou liečby, no môžete použiť aj rôzne masti, ktoré podporujú regeneráciu svalstva.

Ak je ranná stuhnutosť kĺbov v dôsledku artritídy, budete užívať lieky (napríklad protizápalové lieky), ktoré zabraňujú vzniku bolesti a zápalu. Niekedy sa však môže pristúpiť aj na antibiotiká alebo na chirurgický zákrok.

Keďže sú artróza a artritída podobné ochorenia, ich liečba sa nebude veľmi líšiť. Preto postačia najmä lieky (taktiež protizápalové lieky) či chirurgický zákrok, ktorý spočíva vo výmene kĺbu za umelý.

Dna je ochorenie, ktoré súvisí so životným štýlom. Preto ak sa jej chcete zbaviť, budete sa musieť vzdať alkoholu a mäsitých výrobkoch.

Okrem toho sa používajú aj lieky, napríklad protizápalové lieky, alopurinol alebo febuxostát (oba lieky znižujú hladinu kyseliny močovej v krvi).

Pri syndróme karpálneho tunela sa aplikujú kortikoidy do ruky vo forme injekcie. Najefektívnejšia liečba je však chirurgický zákrok, ktorý zabezpečí uvoľnenie väziva (nerv už nebude ďalej utláčaný).

Liečba Bechterevovej choroby spočíva v rehabilitácií (vykonávanie cvikov, čo zabráni rýchlejšiemu rozvoju choroby) a v liekoch, pri ľahších štádiách protizápalové lieky a pri ťažších imunosupresíva (tie sa užívajú pri autoimunitných ochoreniach).

Kedy navštíviť lekára

Ranná stuhnutosť kĺbov môže byť prvým príznakom nejakého závažného ochorenia. Preto nie je vhodné za žiadnych okolností podceniť tieto ťažkosti.

Lekára sa teda odporúča navštíviť vtedy, keď sa ranná stuhnutosť objavuje dlhšiu dobu. Rovnako je to aj vtedy, keď sa stuhnutosť vyskytuje počas celého dňa spolu s ďalšími príznakmi (napríklad bolesť kĺbov).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button