Bolesti kĺbov
Diagnostikovanie bolesti kĺbov je pre lekára pomerne nevďačná záležitosť, pretože kĺbové bolesti postihujú väčšinu populácie a ich príčiny môžu byť rôzne. V tomto článku síce neuvedieme ich kompletný zoznam, ale pokúsime sa spomenúť aspoň tie najčastejšie a najvýznamnejšie príčiny bolesti kĺbov.
Príčiny bolesti kĺbov:
1. Úrazy
Úrazy spojené s pomliaždením kĺbov, narušením kĺbových väzov, alebo dokonca zlomeninami priľahlých kostí sa prejavujú bolesťami kĺbov.
2. Artróza
Artróza je degeneratívne kĺbové ochorenie, ktoré sa zhoršuje s vekom.
Môže postihnúť prakticky akýkoľvek kĺb v tele, ale najčastejšie sa objavuje na veľkých kĺboch dolných končatín (bedro, koleno), ktoré musia celý život niesť váhu tela a čeliť podstatne výraznejšiemu namáhaniu.
Riziko vzniku artrózy je vyššie u obéznych jedincov.
3. Dna
Toto je časté metabolické ochorenie súvisiace s vysokou koncentráciou kyseliny močovej v organizme.
Hlavnou príčinou vysokej koncentrácie kyseliny močovej je obvykle jej zvýšený prísun v potrave (mäso, vnútornosti).
Ukladanie kryštálikov kyseliny močovej v kĺboch vyvoláva príznaky ako je akútna bolesť a začervenanie kĺbov. Typicky postihnutým kĺbom je kĺb palca na nohe.
4. Infekčné procesy
Hnisavé infekcie kĺbu sú značne bolestivé, postihnutý kĺb je začervenaný, necitlivý a naplnený tekutinou, ktorá vzniká pri zápale. V ťažších prípadoch je tekutina hnisavá.
Stav odborne označujeme ako „sepicku artritídu“.
Okrem toho bolesti kĺbov a svalov bežne sprevádzajú horúčkovité infekčné ochorenia. Bolesť v tomto prípade súvisí s celkovou zápalovou odpoveďou organizmu voči infekčným mikroorganizmom. Ťažkosti väčšinou rýchlo vymiznú po vyliečení infekčného procesu.
Pomerne špecifické bolesti kĺbov vznikajú pri Lymskej borelióze – často sa objavuje postihnutie a bolesť kolena.
5. Reumatické imunitné ochorenia
Do tejto pestrej skupiny zaraďujeme ochorenia väčšinou autoimunitnej povahy, ktoré napadajú kĺby a iné tkanivá.
Bolesti kĺbov môžu byť hlavnými alebo len vedľajšími príznakmi. Patrí sem napríklad reumatoidná artritída, reumatická horúčka, Bechterevova choroba, reaktívna artritída, artritída pri lupienke (psoriatická artritída) a mnohé ďalšie choroby.
Je nutné dodať, že bolestivé zápalové postihnutie kĺbov sa môže objaviť u prakticky všetkých autoimunitných chorôb bez ohľadu na to, ktoré tkanivá choroba primárne napáda (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, početné glomerulonefritídy a mnohé, mnohé, mnohé ďalšie).
Bolesť u reumatických ochorení je zvláštna tým, že sa objavuje spolu so stuhnutosťou kĺbov v pokoji a bolesti vymiznú po rozcvičení bolestivých kĺbov.
6. Nádory
Zhubné nádory rastúce v blízkosti kĺbov môžu spôsobiť ich bolesť. Patrí sem napríklad rakovina kostí a ďalšie sarkómy lokálnych mäkkých tkanív.
Diagnostika bolesti kĺbov
Záleží na konkrétnych okolnostiach. Ak je postihnutý jeden kĺb a ťažkosti súvisia s úrazom, potom je pacient väčšinou vyšetrený ortopédom.
Vyšetrenie zahŕňa jednoduché fyzikálne vyšetrenie a prípadne röntgenové vyšetrenie alebo ultrazvuk.
Pokiaľ je v kĺbe tekutina, potom je možné vykonať vpich ihlou, tekutinu odsať a nechať ju vyšetriť. Náročnejším a inváznejším vyšetrením je endoskopia kĺbu – tzv. artroskopia.
Ak je postihnuté väčšie množstvo kĺbov a sú prítomné ďalšie príznaky ako je zvýšená teplota, je vhodné vyšetrenie aj u reumatológa. Pri pátraní po autoimunitných chorobách sa zvyčajne vykonávajú odbery autoprotilátok z krvi, veľmi užitočný je tzv. reumatoidný faktor.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolesti-kloubu
Použité zdroje: základné zdroje textu