Bolesti kĺbov

bolesti kĺbovDiagnostikovanie bolesti kĺbov je pre lekára pomerne nevďačná záležitosť, pretože kĺbové bolesti postihujú väčšinu populácie a ich príčiny môžu byť rôzne. V tomto článku síce neuvedieme ich kompletný zoznam, ale pokúsime sa spomenúť aspoň tie najčastejšie a najvýznamnejšie príčiny bolesti kĺbov.

Príčiny bolesti kĺbov:


1. Úrazy

Úrazy spojené s pomliaždením kĺbov, narušením kĺbových väzov, alebo dokonca zlomeninami priľahlých kostí sa prejavujú bolesťami kĺbov.

2. Artróza

Artróza je degeneratívne kĺbové ochorenie, ktoré sa zhoršuje s vekom.

Môže postihnúť prakticky akýkoľvek kĺb v tele, ale najčastejšie sa objavuje na veľkých kĺboch dolných končatín (bedro, koleno), ktoré musia celý život niesť váhu tela a čeliť podstatne výraznejšiemu namáhaniu.

Riziko vzniku artrózy je vyššie u obéznych jedincov.

3. Dna

Toto je časté metabolické ochorenie súvisiace s vysokou koncentráciou kyseliny močovej v organizme.

Hlavnou príčinou vysokej koncentrácie kyseliny močovej je obvykle jej zvýšený prísun v potrave (mäso, vnútornosti).

Ukladanie kryštálikov kyseliny močovej v kĺboch vyvoláva príznaky ako je akútna bolesť a začervenanie kĺbov. Typicky postihnutým kĺbom je kĺb palca na nohe.

4. Infekčné procesy

Hnisavé infekcie kĺbu sú značne bolestivé, postihnutý kĺb je začervenaný, necitlivý a naplnený tekutinou, ktorá vzniká pri zápale. V ťažších prípadoch je tekutina hnisavá.

Stav odborne označujeme ako „sepicku artritídu“.

Okrem toho bolesti kĺbov a svalov bežne sprevádzajú horúčkovité infekčné ochorenia. Bolesť v tomto prípade súvisí s celkovou zápalovou odpoveďou organizmu voči infekčným mikroorganizmom. Ťažkosti väčšinou rýchlo vymiznú po vyliečení infekčného procesu.

Pomerne špecifické bolesti kĺbov vznikajú pri Lymskej borelióze – často sa objavuje postihnutie a bolesť kolena.

5. Reumatické imunitné ochorenia

Do tejto pestrej skupiny zaraďujeme ochorenia väčšinou autoimunitnej povahy, ktoré napadajú kĺby a iné tkanivá.

Bolesti kĺbov môžu byť hlavnými alebo len vedľajšími príznakmi. Patrí sem napríklad reumatoidná artritída, reumatická horúčka, Bechterevova choroba, reaktívna artritída, artritída pri lupienke (psoriatická artritída) a mnohé ďalšie choroby.

Je nutné dodať, že bolestivé zápalové postihnutie kĺbov sa môže objaviť u prakticky všetkých autoimunitných chorôb bez ohľadu na to, ktoré tkanivá choroba primárne napáda (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, početné glomerulonefritídy a mnohé, mnohé, mnohé ďalšie).

Bolesť u reumatických ochorení je zvláštna tým, že sa objavuje spolu so stuhnutosťou kĺbov v pokoji a bolesti vymiznú po rozcvičení bolestivých kĺbov.

6. Nádory

Zhubné nádory rastúce v blízkosti kĺbov môžu spôsobiť ich bolesť. Patrí sem napríklad rakovina kostí a ďalšie sarkómy lokálnych mäkkých tkanív.

Diagnostika bolesti kĺbov

Záleží na konkrétnych okolnostiach. Ak je postihnutý jeden kĺb a ťažkosti súvisia s úrazom, potom je pacient väčšinou vyšetrený ortopédom.

Vyšetrenie zahŕňa jednoduché fyzikálne vyšetrenie a prípadne röntgenové vyšetrenie alebo ultrazvuk.

Pokiaľ je v kĺbe tekutina, potom je možné vykonať vpich ihlou, tekutinu odsať a nechať ju vyšetriť. Náročnejším a inváznejším vyšetrením je endoskopia kĺbu – tzv. artroskopia.

Ak je postihnuté väčšie množstvo kĺbov a sú prítomné ďalšie príznaky ako je zvýšená teplota, je vhodné vyšetrenie aj u reumatológa. Pri pátraní po autoimunitných chorobách sa zvyčajne vykonávajú odbery autoprotilátok z krvi, veľmi užitočný je tzv. reumatoidný faktor.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolesti-kloubu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button