Reaktívna artritída

Reaktívna artritídaReaktívna artritída je zápalové ochorenie kĺbov, ktoré úzko súvisí s niektorými bakteriálnymi infekciami. Tento stav nebýva nebezpečný, ale môže byť problém ho správne diagnostikovať alebo vyliečiť. Aké sú príčiny a prejavy tohto ochorenia, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Reaktívna artritída a jej príčiny


Ochorenie má autoimunitný pôvod. To znamená, že je spôsobené imunitným systémom, ktorý napadne tkanivá vlastného tela, v tomto prípade sú to najmä kĺby. V prípade reaktívnej artritídy je spúšťačom tejto nežiaducej reakcie predchádzajúca bakteriálna infekcia, ktorá však v čase rozvoja príznakov reaktívnej artritídy už väčšinou odznela. Častý pôvodcovia týchto spúšťacích infekcií sú mikroorganizmy ako sú chlamýdie, kampylobakter a salmonela. Bolo zistené, že určití ľudia majú genetický predpoklad pre vyššie riziko rozvoja reaktívnej artritídy.

Prejavy reaktívnej artritídy

Reaktívna artritída sa prejavuje postihnutím niekoľkých kĺbov (typicky menej ako 5 kĺbov), ktoré opuchnú a sú bolestivé. Pomerne často je prítomné bolestivé postihnutie kolena. Avšak nielen kĺby bývajú postihnuté. U niektorých ľudí sa k bolestiam kĺbov pridávajú príznaky zápalu spojiviek a zápalu močovej trubice (pálenie pri močení) a v takom prípade hovoríme o tzv. Reiterovom syndróme.

Diagnostika

Diagnóza je obtiažna a je do veľkej miery závislá na prítomnosti vyššie spomínaných klinických príznakov. V prípade genetického vyšetrenia by sa u veľkej väčšiny ľudí s reaktívnou artritídou našiel gén HLA-B27, ktorý je podľa všetkého oným genetickým predpokladom. Súčasťou diagnostiky by malo byť aj vykonávanie základných mikrobiologických vyšetrení, ktoré majú preukázať, či vyvolávajúca infekcia ešte je, alebo nie je prítomná.

Liečba

Ak sa u postihnutého nájdu trvajúce známky infekcie, potom sa nasadzujú antibiotiká, aby sa daná infekcia preliečila. Inak nastáva snaha o vyliečenie symptómov a utlmenie zápalového procesu NSAID. V prípade závažnejších prejavov možno nasadiť silnejšie imunosupresíva ako sú kortikoidy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/reaktivni-artritida

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu