Úvod / Choroby / Reaktívna artritída

Reaktívna artritída

Reaktívna artritídaReaktívna artritída je zápalové ochorenie kĺbov, ktoré úzko súvisí s niektorými bakteriálnymi infekciami. Tento stav nebýva nebezpečný, ale môže byť problém ho správne diagnostikovať alebo vyliečiť. 

Aké sú príčiny a prejavy tohto ochorenia, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Reaktívna artritída a jej príčiny: 


Ochorenie má autoimunitný pôvod. To znamená, že je spôsobené imunitným systémom, ktorý napadne tkanivá vlastného tela, v tomto prípade sú to najmä kĺby. V prípade reaktívnej artritídy je spúšťačom tejto nežiaducej reakcie predchádzajúca bakteriálna infekcia, ktorá však v čase rozvoja príznakov reaktívnej artritídy už väčšinou odznela.

Častý pôvodcovia týchto spúšťacích infekcií sú mikroorganizmy ako sú chlamýdie, kampylobakter a salmonela. Bolo zistené, že určití ľudia majú genetický predpoklad pre vyššie riziko rozvoja reaktívnej artritídy.

Prejavy reaktívnej artritídy: 

Reaktívna artritída sa prejavuje postihnutím niekoľkých kĺbov (typicky menej ako 5 kĺbov), ktoré opuchnú a sú bolestivé. Pomerne často je prítomné bolestivé postihnutie kolena. Avšak nielen kĺby bývajú postihnuté. U niektorých ľudí sa k bolestiam kĺbov pridávajú príznaky zápalu spojiviek a zápalu močovej trubice (pálenie pri močení) a v takom prípade hovoríme o tzv. Reiterovom syndróme.

Diagnostika: 

Diagnóza je obtiažna a je do veľkej miery závislá na prítomnosti vyššie spomínaných klinických príznakov. V prípade genetického vyšetrenia by sa u veľkej väčšiny ľudí s reaktívnou artritídou našliel gén HLA-B27, ktorý je podľa všetkého oným genetickým predpokladom.

Súčasťou diagnostiky by malo byť aj vykonávanie základných mikrobiologických vyšetrení, ktoré majú preukázať, či vyvolávajúca infekcia ešte je, alebo nie je prítomná.

Liečba: 

Ak sa u postihnutého nájdu trvajúce známky infekcie, potom sa nasadzujú antibiotiká, aby sa daná infekcia preliečila. Inak nastáva snaha o vyliečenie symptómov a utlmenie zápalového procesu NSAID. V prípade závažnejších prejavov možno nasadiť silnejšie imunosupresíva ako sú kortikoidy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *